Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi yaqin Sharq yo'nalishida tashqi iqtisodiy faoliyat olib borayotgan tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlashning tezkor mexanizmini ishga tushirdi. Qaror logistika, bojxona protseduralari va xalqaro hisob-kitoblarga salbiy ta'sir ko'rsatadigan mintaqadagi geosiyosiy vaziyatning murakkabligiga javoban qabul qilindi.
Yaqin Sharqdagi keskinlikning kuchayishi allaqachon tranzitda uzilishlarga, yuklarni etkazib berishda kechikishlarning ko'payishiga va to'lovlar bilan bog'liq qiyinchiliklarga olib keldi. Ushbu omillar yaqin Sharq bozorlariga yo'naltirilgan o'zbek eksportchilari uchun qo'shimcha xavf tug'diradi. Shu munosabat bilan davlat tuzilmalari faol javob berishga o'tdilar.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligining rasmiy Telegram botida (@miit_tashqisavdo_bot) "yaqin Sharq mamlakatlariga eksport qilish bilan bog'liq muammolar"ixtisoslashtirilgan bo'limi ochildi. U orqali kompaniyalar onlayn ravishda quyidagi toifalar bo'yicha murojaatlarni yuborishlari mumkin:
- logistika muammolari va etkazib berishning buzilishi;
- bojxona protseduralaridan o'tishda qiyinchiliklar;
- uchinchi mamlakatlar orqali tranzit cheklovlari;
- xalqaro to'lovlarni amalga oshirishda qiyinchiliklar;
- tashqi iqtisodiy faoliyat jarayonida yuzaga keladigan boshqa ma'muriy va tashkiliy to'siqlar.
Barcha murojaatlar Vazirlikning tegishli bo'linmalari tomonidan tegishli idoralarni jalb qilgan holda tezkor ravishda qayta ishlanadi. Maqsad eksport shartnomalarini bajarishga xalaqit beradigan tizimli to'siqlarga imkon qadar tezroq javob berish va ularni bartaraf etishdir.
Shu bilan bir vaqtda Respublika eksport shtabi qoshida 24 soatlik Call-markaz tashkil etildi. Tadbirkorlar maslahat, shikoyat va tushuntirish uchun telefon orqali murojaat qilishlari mumkin: +998 71 238 52 52. Qo'llab-quvvatlash 24/7 rejimida amalga oshiriladi.
Vazirlik tashqi iqtisodiy vaziyatni monitoring qilishni davom ettirishini, qo'llab-quvvatlash vositalarini tezda moslashtirishini va milliy eksport barqarorligini mustahkamlashini ta'kidlaydi. Asosiy xorijiy bozorlardagi beqarorlik sharoitida tadbirkorlar manfaatlarini himoya qilish va O'zbekiston tovarlarining tashqi iste'molchilarga barqaror kirishini ta'minlash ustuvor vazifa bo'lib qolmoqda.

Министерство инвестиций, промышленности и торговли запустило оперативный механизм поддержки предпринимателей, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность в направлении Ближнего Востока. Решение принято в ответ на осложнение геополитической ситуации в регионе, которая оказывает негативное влияние на логистику, таможенные процедуры и проведение международных расчётов.
Обострение напряжённости на Ближнем Востоке уже вызвало перебои в транзите, рост задержек при оформлении грузов и сложности с платежами. Эти факторы создают дополнительные риски для узбекских экспортёров, ориентированных на ближневосточные рынки. В связи с этим государственные структуры перешли к проактивному реагированию.
В официальном Telegram-боте Министерства инвестиций, промышленности и торговли (@miit_tashqisavdo_bot) открыт специализированный раздел — «Проблемы, связанные с экспортом в страны Ближнего Востока». Через него компании могут в онлайн-режиме направлять обращения по следующим категориям:
- проблемы логистики и срыв поставок;
- затруднения при прохождении таможенных процедур;
- ограничения на транзит через третьи страны;
- сложности с проведением международных платежей;
- другие административные и организационные барьеры, возникающие в процессе внешнеэкономической деятельности.
Все обращения оперативно обрабатываются соответствующими подразделениями Министерства с привлечением профильных ведомств. Цель — обеспечить максимально быстрое реагирование и устранение системных препятствий, мешающих выполнению экспортных контрактов.
Параллельно, при Республиканском экспортном штабе организована работа круглосуточного Call-центра. Предприниматели могут обращаться за консультацией, подачей жалоб и получением разъяснений по телефону: +998 71 238 52 52. Поддержка осуществляется в режиме 24/7.
Министерство подчёркивает, что будет продолжать мониторинг внешнеэкономической обстановки, оперативно адаптировать инструменты поддержки и укреплять устойчивость национального экспорта. В условиях нестабильности на ключевых зарубежных рынках приоритетом остаётся защита интересов предпринимателей и обеспечение стабильного доступа узбекских товаров к внешним потребителям.