24 iyun kuni Malayziya rasmiy hukumat delegatsiyasining tashrifi doirasida O'zbekiston-Malayziya biznes-forumi bo'lib o'tdi. Uchrashuvning asosiy mavzulari investitsiya hamkorligi, sanoat hamkorligini rivojlantirish va ikki tomonlama savdoni kengaytirish bo'ldi. Tadbirda O'zbekiston bosh vazirining o'rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Kuchkarov hamda Malayziya bosh vazirining o'rinbosari, energetika o'tish va suv resurslarini o'zgartirish masalalari vaziri Fadillah bin Yusuf kabi ikki mamlakatning yuqori martabali vakillari ishtirok etdi.
O'zbekiston forumda investitsiyaviy o'sishning asosiy yo'nalishlarini, jumladan, energetika, farmatsevtika, Agroprom va turizmdagi imkoniyatlarni taqdim etdi. O'zbekiston tomonidan tadbirning biznes tomonida investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o'rinbosari Akram Aliyev so'zga chiqib, investorlarni jalb qilish va barqaror iqtisodiy aloqalar o'rnatish ustuvor yo'nalishlarini belgilab berdi.
Malayziya delegatsiyasiga Five Petroleum, KK Mart, Chiya, Stone Kingdom, Lestary Energy, Aries Engineering Consultants, MSG Green Energy, Xepa Soul Plattinson va Asetana Trillions kabi yirik kompaniyalarning davlat tuzilmalari vakillari va top-menejerlari kirdi. Kompaniyalar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, qo'shma korxonalar tashkil etish va mahsulotlarni Markaziy Osiyo bozorlariga olib chiqishga qiziqish bildirishdi.
Forum doirasida neft-gaz sanoati, qishloq xo'jaligi va savdo sohalarida imzolangan bitimlarni almashtirish marosimi bo'lib o'tdi. Hujjatlar qo'shma loyihalarni boshlash, yashil texnologiyalarni joriy etish va mahsulotlarni eksportga chiqarishni nazarda tutadi. Barqaror ta'minot zanjirlarini yaratish va zamonaviy ishlab chiqarish standartlarini joriy etishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Yalpi qism bilan bir vaqtda B2B va B2G formatida muzokaralar sessiyalari tashkil etildi. ikki mamlakat ishbilarmon doiralari va davlat organlari vakillari biznes tashabbuslarini konkretlashtirish, tartibga solish shartlarini muhokama qilish va keyingi hamkorlik formatini belgilashga qaratilgan ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazdilar.
Forum ishtirokchilari tashkiliy qo'llab-quvvatlashning yuqori darajasini qayd etib, hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qiziqish bildirishdi. Global iqtisodiy o'zgarishlar sharoitida tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni barqaror rivojlanish va tashqi iqtisodiy aloqalarni diversifikatsiya qilishning asosiy elementi deb bilishadi.

24 июня состоялся Узбекско-Малайзийский бизнес-форум, проведённый в рамках визита официальной правительственной делегации Малайзии. Ключевыми темами встречи стали инвестиционное партнёрство, развитие отраслевого сотрудничества и расширение двусторонней торговли. В мероприятии приняли участие высокопоставленные представители обеих стран, включая заместителя премьер-министра Узбекистана, министра экономики и финансов Джамшида Кучкарова и заместителя премьер-министра Малайзии, министра по вопросам энергетического перехода и трансформации водных ресурсов Фадиллаха бин Юсуфа.
Узбекистан представил на форуме ключевые направления инвестиционного роста, включая возможности в энергетике, фармацевтике, агропроме и туризме. От узбекской стороны в деловой части мероприятия выступил заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Акрам Алиев, обозначивший приоритеты по привлечению инвесторов и созданию устойчивых экономических связей.
Малайзийская делегация включала представителей государственных структур и топ-менеджеров крупных компаний, среди которых Five Petroleum, KK Mart, Chiya, Stone Kingdom, Lestary Energy, Aries Engineering Consultants, MSG Green Energy, Xepa Soul Plattinson и Asetana Trillions. Компании выразили интерес к локализации производства, созданию совместных предприятий и выводу продукции на рынки Центральной Азии.
В рамках форума состоялась церемония обмена подписанными соглашениями в сферах нефтегазовой промышленности, сельского хозяйства и торговли. Документы предусматривают запуск совместных проектов, внедрение зелёных технологий и продвижение продукции на экспорт. Особое внимание уделено созданию устойчивых цепочек поставок и внедрению современных стандартов производства.
Параллельно с пленарной частью были организованы переговорные сессии в формате B2B и B2G. Представители деловых кругов и государственных органов обеих стран провели двусторонние встречи, направленные на конкретизацию деловых инициатив, обсуждение регуляторных условий и определение формата дальнейшего взаимодействия.
Участники форума отметили высокий уровень организационной поддержки и выразили заинтересованность в дальнейшем углублении партнёрства. В условиях глобальных экономических изменений стороны рассматривают двустороннее сотрудничество как ключевой элемент устойчивого развития и диверсификации внешнеэкономических связей.