Sog'liqni saqlash vazirligi ayrim toifadagi fuqarolar uchun davlat byudjeti mablag'lari hisobidan davolanadigan kasalliklarning yangi ro'yxatini tasdiqladi. Tegishli 3632-sonli buyruq sog'liqni saqlash vaziri tomonidan 2025-yil 19-iyunda imzolangan va Prezidentning 2024-yil 5-sentabrdagi "davlat tibbiy sug'urtasi mexanizmlarini joriy etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-311-sonli qarori ijrosida chiqarilgan.
Hujjat davlat sug'urtasi doirasida maqsadli tibbiy yordam tizimini amalga oshirish uchun huquqiy asos bo'lib, ijtimoiy zaif va iqtisodiy jihatdan ta'minlanmagan aholi guruhlari uchun bir qator tibbiy ko'rsatkichlar bo'yicha davolanish xarajatlarini byudjet bilan qoplashni ta'minlaydi.
Bepul davolanishni tayinlash shifokor tomonidan faqat tasdiqlangan kasalliklar ro'yxati doirasida amalga oshiriladi. Yo'nalish "elektron sog'liqni saqlash" axborot platformasi orqali shakllantiriladi, bu esa ko'rsatilgan tibbiy xizmatlarning shaffofligi va hisobini ta'minlaydi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat tibbiy sug'urtasi tizimi joriy etilgan hududlarda rejalashtirilgan statsionar yordam tuman, shahar va hududiy darajadagi muassasalarda elektron navbat bilan bepul taqdim etiladi.
Quyidagi shaxslar guruhlari ushbu tibbiy yordam toifasiga murojaat qilishlari mumkin:
- shaxsiy daromad solig'i (shaxsiy daromad solig'i) yoki ijtimoiy soliq to'laydigan fuqarolar;
- ish stajini hisoblashda hisobga olinadigan qonunda belgilangan soliqlarni to'lagan shaxslar;
- voyaga etmaganlar;
- ta'lim muassasalari talabalari va talabalari;
- homilador ayollar va ikki yoshgacha bo'lgan bolalarni parvarish qiluvchilar;
- mehnat organlarida ro'yxatdan o'tgan ishsizlar;
- davlat pensiyasini oluvchilar;
- "ijtimoiy himoya yagona reyestri" tizimi orqali kam ta'minlangan deb topilgan oila a ' zolari;
- "kambag'al oilalar reestri"axborot moduli asosida kambag'al deb topilgan oila a'zolari.
Ushbu choraning joriy etilishi asosiy tibbiy xizmatlarning mavjudligini kengaytirish va aholining zaif qatlamlari uchun davolanish shartlarini tenglashtirishga qaratilgan. Raqamli platformalar bilan integratsiya va elektron registrlardan foydalanish tibbiy yordam ko'rsatishning barcha bosqichlarida manzilli yondashuv va avtomatlashtirilgan nazoratni ta'minlaydi.

The Ministry of Health has approved a new list of diseases that will be treated at the expense of the State Budget for certain categories of citizens. The corresponding Order No. 3632 was signed by the Minister of Health on June 19, 2025 and issued pursuant to the Presidential Decree No. PP-311 of September 5, 2024 "On measures to introduce State health insurance mechanisms".
The document forms the legal basis for implementing a system of targeted medical care within the framework of state insurance, providing for budget coverage of treatment costs for a number of medical indications for socially vulnerable and economically disadvantaged groups of the population.
The appointment of free treatment is carried out on the referral of a doctor exclusively within the approved list of diseases. The referral is formed through the Electronic Health Care information platform, which ensures transparency and accounting of medical services provided.
Starting from January 1, 2026, in regions where the state health insurance system is implemented, planned inpatient care will be available free of charge on an electronic queue in institutions of district, city and territorial levels.
The following groups of people can apply for this category of medical care::
- citizens who pay personal income tax (PIT) or social tax;
- persons who have paid taxes established by law, which are taken into account when calculating the length of service;
- minors;
- students of educational institutions;
- pregnant women and persons caring for a child under two years of age;
- unemployed persons registered with the labor authorities;
- state pension recipients;
- members of families recognized as low-income through the Unified Register of Social Protection system;
- members of families recognized as poor based on the information module "Register of Poor Families".
The introduction of this measure is aimed at increasing the availability of basic medical services and equalizing the conditions for receiving treatment for vulnerable segments of the population. Integration with digital platforms and the use of electronic registers provides a targeted approach and automated control at all stages of medical care delivery.