Sog'liqni saqlash vazirligi ayrim toifadagi fuqarolar uchun davlat byudjeti mablag'lari hisobidan davolanadigan kasalliklarning yangi ro'yxatini tasdiqladi. Tegishli 3632-sonli buyruq sog'liqni saqlash vaziri tomonidan 2025-yil 19-iyunda imzolangan va Prezidentning 2024-yil 5-sentabrdagi "davlat tibbiy sug'urtasi mexanizmlarini joriy etish chora-tadbirlari to'g'risida"gi PQ-311-sonli qarori ijrosida chiqarilgan.
Hujjat davlat sug'urtasi doirasida maqsadli tibbiy yordam tizimini amalga oshirish uchun huquqiy asos bo'lib, ijtimoiy zaif va iqtisodiy jihatdan ta'minlanmagan aholi guruhlari uchun bir qator tibbiy ko'rsatkichlar bo'yicha davolanish xarajatlarini byudjet bilan qoplashni ta'minlaydi.
Bepul davolanishni tayinlash shifokor tomonidan faqat tasdiqlangan kasalliklar ro'yxati doirasida amalga oshiriladi. Yo'nalish "elektron sog'liqni saqlash" axborot platformasi orqali shakllantiriladi, bu esa ko'rsatilgan tibbiy xizmatlarning shaffofligi va hisobini ta'minlaydi.
2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat tibbiy sug'urtasi tizimi joriy etilgan hududlarda rejalashtirilgan statsionar yordam tuman, shahar va hududiy darajadagi muassasalarda elektron navbat bilan bepul taqdim etiladi.
Quyidagi shaxslar guruhlari ushbu tibbiy yordam toifasiga murojaat qilishlari mumkin:
- shaxsiy daromad solig'i (shaxsiy daromad solig'i) yoki ijtimoiy soliq to'laydigan fuqarolar;
- ish stajini hisoblashda hisobga olinadigan qonunda belgilangan soliqlarni to'lagan shaxslar;
- voyaga etmaganlar;
- ta'lim muassasalari talabalari va talabalari;
- homilador ayollar va ikki yoshgacha bo'lgan bolalarni parvarish qiluvchilar;
- mehnat organlarida ro'yxatdan o'tgan ishsizlar;
- davlat pensiyasini oluvchilar;
- "ijtimoiy himoya yagona reyestri" tizimi orqali kam ta'minlangan deb topilgan oila a ' zolari;
- "kambag'al oilalar reestri"axborot moduli asosida kambag'al deb topilgan oila a'zolari.
Ushbu choraning joriy etilishi asosiy tibbiy xizmatlarning mavjudligini kengaytirish va aholining zaif qatlamlari uchun davolanish shartlarini tenglashtirishga qaratilgan. Raqamli platformalar bilan integratsiya va elektron registrlardan foydalanish tibbiy yordam ko'rsatishning barcha bosqichlarida manzilli yondashuv va avtomatlashtirilgan nazoratni ta'minlaydi.

Министерство здравоохранения утвердило новый перечень заболеваний, лечение которых будет осуществляться за счёт средств Государственного бюджета для отдельных категорий граждан. Соответствующий приказ № 3632 подписан министром здравоохранения 19 июня 2025 года и издан во исполнение Постановления Президента от 5 сентября 2024 года № ПП-311 «О мерах по внедрению механизмов государственного медицинского страхования».
Документ формирует правовую основу для реализации системы адресной медицинской помощи в рамках государственного страхования, предусматривая бюджетное покрытие расходов на лечение по ряду медицинских показаний для социально уязвимых и экономически необеспеченных групп населения.
Назначение бесплатного лечения осуществляется по направлению врача исключительно в рамках утверждённого перечня заболеваний. Направление формируется через информационную платформу «Электронное здравоохранение», что обеспечивает прозрачность и учёт оказанных медицинских услуг.
С 1 января 2026 года в регионах, где внедрена система государственного медицинского страхования, плановая стационарная помощь станет доступной на бесплатной основе по электронной очереди в учреждениях районного, городского и территориального уровней.
На эту категорию медицинской помощи смогут претендовать следующие группы лиц:
- граждане, уплачивающие налог на доходы физических лиц (НДФЛ) или социальный налог;
- лица, оплатившие установленные законом налоги, учитываемые при исчислении трудового стажа;
- несовершеннолетние;
- учащиеся и студенты образовательных учреждений;
- беременные женщины и лица, осуществляющие уход за ребёнком до двух лет;
- безработные, зарегистрированные в органах по труду;
- получатели государственной пенсии;
- члены семей, признанных малообеспеченными через систему «Единый реестр социальной защиты»;
- члены семей, признанных бедными на основании информационного модуля «Реестр бедных семей».
Введение данной меры направлено на расширение доступности базовых медицинских услуг и выравнивание условий получения лечения для уязвимых слоёв населения. Интеграция с цифровыми платформами и использование электронных реестров обеспечивает адресный подход и автоматизированный контроль на всех этапах оказания медицинской помощи.