Prezident Vladimir Putin mamlakatda yagona milliy messenjerni — klassik messenjerlar va davlat onlayn xizmatlarining imkoniyatlarini birlashtirgan raqamli platformani yaratish to'g'risidagi qonunni imzoladi. Ilgari Davlat Dumasi tomonidan ikki o'qishda tasdiqlangan hujjat "Davlat xizmatlari" infratuzilmasi va yagona identifikatsiya va autentifikatsiya tizimi (esia) bilan yuqori darajada integratsiyalashgan yangi avlod aloqa tizimini ishlab chiqish va joriy etishni nazarda tutadi.
Davlat Dumasining axborot siyosati qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari va rosit boshqaruvi rahbari Anton Gorelkinning bayonotiga ko'ra, loyiha xorijiy messenjerlarning, xususan Telegram va WhatsApp-ning to'liq mahalliy analogini yaratishga qaratilgan, ammo mavjud echimlarda mavjud bo'lmagan bir qator noyob xususiyatlarga ega. Asosiy farqlar orasida davlat raqamli xizmatlari va huquqiy identifikatsiya vositalariga to'g'ridan — to'g'ri kirish kiradi.
Platformada chatbotlar, mini-ilovalar va shaxsni tasdiqlash mexanizmlari amalga oshiriladi. Foydalanuvchilar messenjer ichida pasport, haydovchilik guvohnomasi, talaba guvohnomasi va boshqa shaxsiy guvohnomalarni o'z ichiga olgan shaxsiy hujjatlarga kirishlari mumkin bo'ladi. Bu platformadan nafaqat shaxsiy va biznes aloqalari uchun, balki davlat idoralari bilan hamkorlik qilish, ariza berish va bildirishnomalarni olish uchun ham foydalanish imkonini beradi.
Messenjerni ishlab chiqish raqamli suverenitet va texnologik mustaqillikning keng ko'lamli davlat strategiyasi doirasida amalga oshiriladi. Loyiha operatori sifatida yuqori Yuklangan raqamli echimlar va xavfsiz aloqa tizimlarini yaratish tajribasiga ega bo'lgan yirik mahalliy it-kompaniyalar ko'rib chiqiladi.

Президентом Владимиром Путиным подписан закон о создании в стране единого национального мессенджера — цифровой платформы, совмещающей возможности классических мессенджеров и государственных онлайн-сервисов. Документ, ранее одобренный Госдумой в двух чтениях, предусматривает разработку и внедрение коммуникационной системы нового поколения с высокой степенью интеграции с инфраструктурой «Госуслуг» и Единой системой идентификации и аутентификации (ЕСИА).
Согласно заявлению Антона Горелкина, первого заместителя председателя комитета Госдумы по информационной политике и главы правления РОЦИТ, проект ориентирован на создание полноценного отечественного аналога зарубежных мессенджеров, в частности Telegram и WhatsApp, но с рядом уникальных функций, отсутствующих в существующих решениях. Среди ключевых отличий — прямой доступ к государственным цифровым сервисам и инструментам правовой идентификации.
На платформе будут реализованы чат-боты, мини-приложения, а также механизмы подтверждения личности. Пользователи смогут получить доступ к персональным документам, включая паспорт, водительское удостоверение, студенческий билет и другие удостоверения личности, прямо внутри мессенджера. Это позволит использовать платформу не только для личной и деловой коммуникации, но и для взаимодействия с государственными учреждениями, подачи заявлений и получения уведомлений.
Разработка мессенджера осуществляется в рамках масштабной государственной стратегии цифрового суверенитета и технологической независимости. В качестве оператора проекта рассматриваются крупные отечественные ИТ-компании с опытом в создании высоконагруженных цифровых решений и безопасных коммуникационных систем.
Премьерная версия продукта может быть представлена уже летом 2025 года. Окончательный запуск платформы запланирован до конца текущего года.