Prezident Vladimir Putin mamlakatda yagona milliy messenjerni — klassik messenjerlar va davlat onlayn xizmatlarining imkoniyatlarini birlashtirgan raqamli platformani yaratish to'g'risidagi qonunni imzoladi. Ilgari Davlat Dumasi tomonidan ikki o'qishda tasdiqlangan hujjat "Davlat xizmatlari" infratuzilmasi va yagona identifikatsiya va autentifikatsiya tizimi (esia) bilan yuqori darajada integratsiyalashgan yangi avlod aloqa tizimini ishlab chiqish va joriy etishni nazarda tutadi.
Davlat Dumasining axborot siyosati qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari va rosit boshqaruvi rahbari Anton Gorelkinning bayonotiga ko'ra, loyiha xorijiy messenjerlarning, xususan Telegram va WhatsApp-ning to'liq mahalliy analogini yaratishga qaratilgan, ammo mavjud echimlarda mavjud bo'lmagan bir qator noyob xususiyatlarga ega. Asosiy farqlar orasida davlat raqamli xizmatlari va huquqiy identifikatsiya vositalariga to'g'ridan — to'g'ri kirish kiradi.
Platformada chatbotlar, mini-ilovalar va shaxsni tasdiqlash mexanizmlari amalga oshiriladi. Foydalanuvchilar messenjer ichida pasport, haydovchilik guvohnomasi, talaba guvohnomasi va boshqa shaxsiy guvohnomalarni o'z ichiga olgan shaxsiy hujjatlarga kirishlari mumkin bo'ladi. Bu platformadan nafaqat shaxsiy va biznes aloqalari uchun, balki davlat idoralari bilan hamkorlik qilish, ariza berish va bildirishnomalarni olish uchun ham foydalanish imkonini beradi.
Messenjerni ishlab chiqish raqamli suverenitet va texnologik mustaqillikning keng ko'lamli davlat strategiyasi doirasida amalga oshiriladi. Loyiha operatori sifatida yuqori Yuklangan raqamli echimlar va xavfsiz aloqa tizimlarini yaratish tajribasiga ega bo'lgan yirik mahalliy it-kompaniyalar ko'rib chiqiladi.

President Vladimir Putin signed a law on creating a single national messenger in the country — a digital platform that combines the capabilities of classic messengers and state-owned online services. The document, previously approved by the State Duma in two readings, provides for the development and implementation of a new generation communication system with a high degree of integration with the Public Services infrastructure and the Unified Identification and Authentication System (USIA).
According to Anton Gorelkin, First Deputy chairman of the State Duma Committee on Information Policy and head of the Executive Board of ROCIT, the project is focused on creating a full-fledged domestic analogue of foreign messengers, in particular Telegram and WhatsApp, but with a number of unique features that are not present in existing solutions. Key differences include direct access to government digital services and legal identification tools.
Chatbots, mini-apps, and identity verification mechanisms will be implemented on the platform. Users will be able to access their personal documents, including passport, driver's license, student ID card and other identification cards, right inside the messenger. This will allow you to use the platform not only for personal and business communication, but also for interacting with government agencies, submitting applications and receiving notifications.
The development of the messenger is carried out within the framework of a large-scale state strategy of digital sovereignty and technological independence. Large domestic IT companies with experience in creating high-load digital solutions and secure communication systems are considered as the project operator.
The premiere version of the product may be presented in the summer of 2025. The final launch of the platform is scheduled before the end of this year.