2025 yil 20 iyun kuni Dusseldorfda bo'lib o'tgan Germaniya-O'zbekiston ishbilarmonlar Kengashining to'qqizinchi majlisida "O'zbekiston Respublikasi tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki" AJ (O'zmilliybank) va Germaniyaning yetakchi moliya institutlari — Commerzbank AG va AKA Bank o'rtasida ikkita asosiy bitim imzolandi. Kredit liniyalarining umumiy hajmi 200 million AQSh dollarini tashkil etdi.
Kengash yig'ilishi ikki mamlakatning eng yirik kompaniyalari va moliyaviy tashkilotlarining 100 ga yaqin vakillarini to'pladi. Uchrashuv davomida ishtirokchilar investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish, transport va logistika infratuzilmasini rivojlantirish, raqamlashtirish, xomashyoni qayta ishlashni chuqurlashtirish, agrosanoat majmuasini qo'llab-quvvatlash, shuningdek, mehnat migratsiyasi sohasida "yashil" energetika va sheriklik mexanizmlarini rivojlantirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Imzolangan shartnomalar O'zmilliybank uchun biznes kengashi doirasida tuzilgan investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi. To'qimachilik sanoati, tog ' - kon sanoati, metallurgiya, turizm, transport, infratuzilma va muqobil energetika kabi strategik muhim sohalardagi loyihalarni qo'llab-quvvatlash uchun uzoq muddatli kapitalni jalb qilish ko'zda tutilgan. Mablag'larning bir qismi kichik va o'rta biznesni rivojlantirish va yangi ish o'rinlari yaratishga yo'naltirilishi rejalashtirilgan.
Commerzbank AG bilan tuzilgan shartnoma xalqaro kapital bozorida investorlar hisobidan moliyalashtirishni tashkil qilishni nazarda tutadi. Ushbu qadam uzoq muddatli resurslarni jalb qilishning barqaror va shaffof vositalarini rivojlantirish, tashqi moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish va O'zbekistonning global bozorlardagi investitsiyaviy jozibadorligini oshirishga qaratilgan. Savdo va eksportni moliyalashtirishga ixtisoslashgan AKA Bank O'zbekistonga Yevropa tovarlari va xizmatlarini yetkazib berishni qo'llab-quvvatlaydi.
Erishilgan kelishuvlar O'zbekistonning 2025-yilgi davlat investitsiya dasturining 6 milliard dollarlik tashqi moliyalashtirishni jalb etishni nazarda tutuvchi maqsadlariga mos keladi, shundan 1,2 milliard dollari O'zmilliybank zimmasiga yuklatilgan. Tuzilgan shartnomalar ushbu vazifani amalga oshirishda va mamlakatning barqaror iqtisodiy o'sishi uchun asos yaratishda muhim qadam bo'ldi.
Commerzbank AG Germaniyaning eng yirik banklaridan biri bo'lib, aktivlari 555 milliard yevro, kapitali 36 milliard yevro va sof foydasi 3 milliard yevro. AKA Bank xalqaro savdo va eksport operatsiyalarini qo'llab-quvvatlashga ixtisoslashgan Evropaning etakchi banklari konsortsiumi bo'lib, aktivlari taxminan 4 milliard evro va sof foydasi 13 million evroni tashkil etadi. Ikkala institut ham yirik xalqaro loyihalarni moliyalashtirishda katta tajribaga ega.

At the ninth meeting of the German-Uzbek Business Council, held on June 20, 2025 in Dusseldorf, two key agreements were signed between JSC "National Bank for Foreign Economic Affairs of the Republic of Uzbekistan" (National Bank) and leading German financial institutions-Commerzbank AG and AKA Bank. The total amount of attracted credit lines amounted to US $ 200 million.
The meeting of the Council brought together about 100 representatives of the largest companies and financial organizations of the two countries. During the meeting, the participants discussed prospects for expanding investment cooperation, developing transport and logistics infrastructure, digitalization, deepening raw material processing, supporting the agro-industrial complex, as well as developing "green" energy and partnership mechanisms in the field of labor migration.
The signed agreements will open up new opportunities for the National Bank to finance investment projects formed within the framework of the Business Council. It is planned to attract long-term capital to support projects in strategically important sectors, such as the textile industry, mining, metallurgy, tourism, transport, infrastructure and alternative energy. Part of the funds will be allocated for the development of small and medium-sized businesses and the creation of new jobs.
The agreement with Commerzbank AG provides for the organization of financing at the expense of investors on the international capital market. This step is aimed at developing sustainable and transparent tools for attracting long-term resources, diversifying sources of external financing and increasing the investment attractiveness of Uzbekistan in global markets. AKA Bank, which specializes in trade and export financing, will support the supply of European goods and services to Uzbekistan.
The agreements reached correspond to the goals of the State Investment Program of Uzbekistan for 2025, which involves attracting $ 6 billion in external financing, of which $ 1.2 billion is assigned to the National Bank. The agreements concluded have become an important stage in the implementation of this task and creating a basis for sustainable economic growth in the country.
Commerzbank AG is one of the largest banks in Germany with assets of 555 billion euros, capital of 36 billion euros and net profit of 3 billion euros. AKA Bank is a consortium of leading European banks specializing in supporting international trade and export operations, with assets of approximately 4 billion euros and net profit of 13 million euros. Both institutes have considerable experience in financing major international projects.