18-19 iyun kunlari O'zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi xalqaro savdo markazi (MTM) bilan hamkorlikda Toshkentda Jahon savdo tashkilotining rivojlanish investitsiyalariga ko'maklashish to'g'risidagi bitimi (Investment Facilitation for Development, IFD) doirasida investitsiyalarga ko'maklashish chora-tadbirlarini amalga oshirishni qo'llab-quvvatlashga bag'ishlangan ikki kunlik seminar o'tkazdi.
Seminar Evropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilgan "Ready4Trade Markaziy Osiyo: Trans-Kaspiy transport yo'lagi orqali farovonlikni targ'ib qilish" loyihasining bir qismiga aylandi. Ushbu tashabbus mintaqadagi savdo va investitsiya aloqalarini mustahkamlash va Markaziy Osiyoning global qo'shilgan qiymat zanjirlariga integratsiyalashuviga ko'maklashishga qaratilgan.
Tadbir davomida ekspertlar investitsiya tartib-taomillarini soddalashtirish va oshkoralik qilish bo'yicha ishlarning asosiy yo'nalishlarini muhokama qildilar, xalqaro tajriba almashdilar va milliy Qonunchilik va amaliyotlarni JST standartlariga moslashtirish bo'yicha ustuvor qadamlarni belgilab oldilar. Barqaror rivojlanish tamoyillarini hisobga olgan holda mas'uliyatli xorijiy investitsiyalar uchun qulay iqlim yaratishga alohida e'tibor qaratildi.
Seminar yakunida ehtiyoj va ustuvorliklar baholanib, natijalari O'zbekistonga texnik yordam ko'rsatish uchun foydalaniladi. Bu investitsiya jarayonlarini optimallashtirish, xorijiy sheriklar bilan o'zaro hamkorlik samaradorligini oshirish va xorijiy investorlar uchun jozibador yo'nalish sifatida mamlakat mavqeini mustahkamlash imkonini beradi deb taxmin qilinadi.
Tashkilotchilar mintaqaviy hamkorlikni chuqurlashtirish va jahon iqtisodiyotiga integratsiya qilish uchun bunday tadbirlarning ahamiyatini ta'kidladilar.

On June 18-19, the Ministry of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan, in cooperation with the International Trade Center (ITC), held a two-day seminar in Tashkent dedicated to supporting the implementation of investment facilitation measures under the World Trade Organization Agreement on Investment Facilitation for Development (IFD).
The workshop was part of the project" Ready4Trade Central Asia: Promoting Prosperity through the Trans-Caspian Transport Corridor", funded by the European Union. The initiative aims to strengthen trade and investment ties in the region and promote the integration of Central Asia into global value chains.
During the event, experts discussed key areas of work on simplification and transparency of investment procedures, exchanged international experience and identified priority steps to adapt national legislation and practices to WTO standards. Special attention was paid to creating a favorable climate for responsible foreign investment, taking into account the principles of sustainable development.
As a result of the workshop, an assessment of needs and priorities was conducted, the results of which will be used to provide technical assistance to Uzbekistan. It is assumed that this will optimize investment processes, increase the efficiency of interaction with foreign partners and strengthen the country's position as an attractive destination for foreign investors.
The organizers emphasized the importance of such events for deepening regional cooperation and integration into the global economy.