Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatning yirik sanoat korxonalarini qayta tiklanadigan energiya manbalari bilan ta'minlash chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi. Barqaror energetika tizimini yaratish strategiyasi doirasida O'zbekiston "yashil" energetikani faol rivojlantirmoqda. Bugungi kunga qadar ushbu sohaga 6 milliard dollarga yaqin to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar jalb qilingan. Mamlakatda elektr energiyasi ishlab chiqarish yiliga 59 milliarddan 82 milliard kilovatt-soatgacha o'sdi.
2030 yilga kelib 41 million kishidan oshishi kutilayotgan aholi sonining o'sishi va kutilayotgan iqtisodiyotning 200 milliard dollargacha kengayishi energiya quvvatini sezilarli darajada oshirishni talab qiladi. Bunday sharoitda qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etish va energiya samaradorligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Taqdimot davomida kelgusi yillar uchun joriy loyihalar va rejalar taqdim etildi. 2025 yilda 12 ta quyosh va 4 ta shamol elektr stantsiyalari, shuningdek 12 ta energiya saqlash tizimlari foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarga investitsiyalarning umumiy hajmi 5 milliard dollardan oshadi, loyihalarning umumiy quvvati taxminan 9 milliard kilovatt — soatni tashkil etadi. Bundan tashqari, bu yil 7,2 milliard dollarlik investitsiyalar bilan 11 ta yangi loyiha amalga oshirila boshlaydi.
Energiyadan oqilona foydalanish va yo'qotishlarni kamaytirishga alohida e'tibor qaratilgan. Prezident yirik sanoat korxonalarida ortiqcha elektr energiyasini iste'mol qilishni kamaytirish va ularni zamonaviy energiya tejaydigan uskunalar bilan ta'minlashni buyurdi. Iqtisodiyotning 18 ta asosiy tarmoqlari mamlakatdagi elektr energiyasi iste'molining uchdan bir qismini tashkil etadi. Suv tizimida katta xarajatlar kuzatilmoqda: faqat nasoslar har yili 6,5 milliard kilovatt-soat elektr energiyasini iste'mol qiladi.
Energiya sarfini optimallashtirish maqsadida 12 ta eng yirik nasos agregatlarini modernizatsiya qilish, ularning yonida 75 dan 100 megavattgacha quvvatga ega quyosh elektr stansiyalarini va 50 megavattga to'plash tizimlarini o'rnatish nazarda tutilgan. Ushbu chora-tadbirlar nasoslarning yillik energiya sarfini 6,5 milliard kilovatt-soatgacha kamaytiradi. Qarshi magistral kanalidagi ob'ektlarni modernizatsiya qilishga ustuvor ahamiyat beriladi, bu erda suv ta'minoti narxi eng yuqori bo'lib qolmoqda.
Neft va gaz sanoati har yili kamida 600 million kilovatt-soat ishlab chiqarish uchun quyosh energiyasidan foydalanishni rejalashtirmoqda. Buning uchun 240 megavatt quvvatga ega fotovoltaik stantsiyalar va 300 megavatt quvvatga ega saqlash tizimlari o'rnatiladi.
Yig'ilishda 18 ta energiya talab qiladigan tarmoqlarni avtonom energiya ta'minoti tizimiga o'tkazish bo'yicha chora-tadbirlar ko'rib chiqildi. Ijtimoiy muassasalarda quyosh energiyasidan foydalanishga alohida e'tibor qaratiladi, bu an'anaviy manbalarga yukni kamaytiradi va energiya tizimining barqarorligini oshiradi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мер по обеспечению крупных промышленных предприятий страны возобновляемыми источниками энергии. В рамках стратегии по созданию устойчивой энергетической системы Узбекистан активно развивает «зелёную» энергетику. На сегодняшний день в отрасль привлечено около 6 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. Производство электроэнергии в стране увеличилось с 59 до 82 миллиардов киловатт-часов в год.
Рост численности населения, который, по прогнозам, превысит 41 миллион человек к 2030 году, и ожидаемое расширение экономики до 200 миллиардов долларов потребуют значительного наращивания энергетических мощностей. В этих условиях особое внимание уделяется внедрению возобновляемых источников энергии и повышению энергоэффективности.
В ходе презентации были представлены текущие проекты и планы на ближайшие годы. В 2025 году планируется ввод в эксплуатацию 12 солнечных и 4 ветровых электростанций, а также 12 систем накопления энергии. Общий объём инвестиций в эти проекты превышает 5 миллиардов долларов, совокупная проектная мощность — около 9 миллиардов киловатт-часов. Дополнительно в этом году начнётся реализация 11 новых проектов с инвестициями на сумму 7,2 миллиарда долларов.
Особый акцент сделан на рациональном использовании энергии и снижении потерь. Президент поручил сократить избыточное потребление электроэнергии на крупных промышленных предприятиях и обеспечить их современным энергоэффективным оборудованием. На долю 18 ключевых отраслей экономики приходится около трети общего потребления электроэнергии в стране. Существенные затраты наблюдаются в системе водного хозяйства: только насосы ежегодно расходуют 6,5 миллиарда киловатт-часов электроэнергии.
С целью оптимизации энергопотребления предусмотрена модернизация 12 крупнейших насосных агрегатов с установкой рядом с ними солнечных электростанций мощностью от 75 до 100 мегаватт и систем накопления на 50 мегаватт. Эти меры позволят снизить годовое энергопотребление насосов с 6,5 до 4,5 миллиарда киловатт-часов. Приоритет будет отдан модернизации объектов на Каршинском магистральном канале, где себестоимость подачи воды остаётся самой высокой.
В нефтегазовой отрасли запланировано использование солнечной энергии для ежегодной выработки не менее 600 миллионов киловатт-часов. Для этого будут установлены фотоэлектрические станции мощностью 240 мегаватт и накопительные системы на 300 мегаватт.
На совещании рассмотрены меры по переводу 18 энергоёмких отраслей на систему автономного энергоснабжения. Отдельное внимание уделено использованию солнечной энергии в социальных учреждениях, что позволит снизить нагрузку на традиционные источники и повысить устойчивость энергосистемы.