Prezident Shavkat Mirziyoyev mamlakatning yirik sanoat korxonalarini qayta tiklanadigan energiya manbalari bilan ta'minlash chora-tadbirlari taqdimoti bilan tanishdi. Barqaror energetika tizimini yaratish strategiyasi doirasida O'zbekiston "yashil" energetikani faol rivojlantirmoqda. Bugungi kunga qadar ushbu sohaga 6 milliard dollarga yaqin to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar jalb qilingan. Mamlakatda elektr energiyasi ishlab chiqarish yiliga 59 milliarddan 82 milliard kilovatt-soatgacha o'sdi.
2030 yilga kelib 41 million kishidan oshishi kutilayotgan aholi sonining o'sishi va kutilayotgan iqtisodiyotning 200 milliard dollargacha kengayishi energiya quvvatini sezilarli darajada oshirishni talab qiladi. Bunday sharoitda qayta tiklanadigan energiya manbalarini joriy etish va energiya samaradorligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Taqdimot davomida kelgusi yillar uchun joriy loyihalar va rejalar taqdim etildi. 2025 yilda 12 ta quyosh va 4 ta shamol elektr stantsiyalari, shuningdek 12 ta energiya saqlash tizimlari foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu loyihalarga investitsiyalarning umumiy hajmi 5 milliard dollardan oshadi, loyihalarning umumiy quvvati taxminan 9 milliard kilovatt — soatni tashkil etadi. Bundan tashqari, bu yil 7,2 milliard dollarlik investitsiyalar bilan 11 ta yangi loyiha amalga oshirila boshlaydi.
Energiyadan oqilona foydalanish va yo'qotishlarni kamaytirishga alohida e'tibor qaratilgan. Prezident yirik sanoat korxonalarida ortiqcha elektr energiyasini iste'mol qilishni kamaytirish va ularni zamonaviy energiya tejaydigan uskunalar bilan ta'minlashni buyurdi. Iqtisodiyotning 18 ta asosiy tarmoqlari mamlakatdagi elektr energiyasi iste'molining uchdan bir qismini tashkil etadi. Suv tizimida katta xarajatlar kuzatilmoqda: faqat nasoslar har yili 6,5 milliard kilovatt-soat elektr energiyasini iste'mol qiladi.
Energiya sarfini optimallashtirish maqsadida 12 ta eng yirik nasos agregatlarini modernizatsiya qilish, ularning yonida 75 dan 100 megavattgacha quvvatga ega quyosh elektr stansiyalarini va 50 megavattga to'plash tizimlarini o'rnatish nazarda tutilgan. Ushbu chora-tadbirlar nasoslarning yillik energiya sarfini 6,5 milliard kilovatt-soatgacha kamaytiradi. Qarshi magistral kanalidagi ob'ektlarni modernizatsiya qilishga ustuvor ahamiyat beriladi, bu erda suv ta'minoti narxi eng yuqori bo'lib qolmoqda.
Neft va gaz sanoati har yili kamida 600 million kilovatt-soat ishlab chiqarish uchun quyosh energiyasidan foydalanishni rejalashtirmoqda. Buning uchun 240 megavatt quvvatga ega fotovoltaik stantsiyalar va 300 megavatt quvvatga ega saqlash tizimlari o'rnatiladi.
Yig'ilishda 18 ta energiya talab qiladigan tarmoqlarni avtonom energiya ta'minoti tizimiga o'tkazish bo'yicha chora-tadbirlar ko'rib chiqildi. Ijtimoiy muassasalarda quyosh energiyasidan foydalanishga alohida e'tibor qaratiladi, bu an'anaviy manbalarga yukni kamaytiradi va energiya tizimining barqarorligini oshiradi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of measures to provide large industrial enterprises of the country with renewable energy sources. As part of the strategy to create a sustainable energy system, Uzbekistan is actively developing "green" energy. To date, the industry has attracted about $ 6 billion in foreign direct investment. The country's electricity production has increased from 59 billion kilowatt-hours to 82 billion kilowatt-hours per year.
Population growth, which is projected to exceed 41 million people by 2030, and the expected expansion of the economy to $ 200 billion will require a significant increase in energy capacity. In this context, special attention is paid to the introduction of renewable energy sources and improving energy efficiency.
During the presentation, current projects and plans for the coming years were presented. In 2025, it is planned to put into operation 12 solar and 4 wind power plants, as well as 12 energy storage systems. The total investment in these projects exceeds $ 5 billion, and the total design capacity is about 9 billion kilowatt-hours. Additionally, 11 new projects will be launched this year with investments worth $ 7.2 billion.
Special emphasis is placed on rational use of energy and reduction of losses. The President instructed to reduce excess electricity consumption at large industrial enterprises and provide them with modern energy-efficient equipment. 18 key sectors of the economy account for about a third of the country's total electricity consumption. Significant costs are observed in the water management system: pumps alone consume 6.5 billion kilowatt-hours of electricity annually.
In order to optimize energy consumption, it is planned to modernize 12 major pumping units with the installation of solar power plants with a capacity of 75 to 100 megawatts and storage systems for 50 megawatts next to them. These measures will reduce the annual energy consumption of pumps from 6.5 to 4.5 billion kilowatt-hours. Priority will be given to the modernization of facilities on the Karshi Main Canal, where the cost of water supply remains the highest.
In the oil and gas industry, it is planned to use solar energy for an annual output of at least 600 million kilowatt-hours. For this purpose, photovoltaic plants with a capacity of 240 megawatts and storage systems with a capacity of 300 megawatts will be installed.
The meeting considered measures to transfer 18 energy-intensive industries to an autonomous power supply system. Special attention is paid to the use of solar energy in social institutions, which will reduce the load on traditional sources and increase the stability of the energy system.