Wildberries o'zining virtual uyali aloqa operatorini (MVNO) yaratishga tayyorgarlik ko'rmoqda. Ayni paytda federal aloqa operatorlari bilan hamkorlik shartlari muhokama qilinmoqda. Potentsial sheriklar orasida Tele2 brendiga egalik qiluvchi T2 kompaniyasi ko'rib chiqiladi.
Rossiyadagi MVNO bozori faol rivojlanishda davom etmoqda va tobora ko'proq ishtirokchilar o'zlarining virtual operatorlarini yaratishga qiziqish bildirmoqdalar. Bunday loyihani boshlash katta investitsiyalarni talab qiladi: boshlang'ich xarajatlar bir necha milliard rublga baholanadi. Shu bilan birga, mahsulot talabga aylanishi va mavjud takliflar bilan muvaffaqiyatli raqobatlasha olishi uchun xizmatlarni rivojlantirish va ilgari surish uchun qo'shimcha resurslarni sarflash kerak bo'ladi.
Telekommunikatsiya sohasi mutaxassislari yangi o'yinchining paydo bo'lishi mumkinligini ijobiy baholaydilar. Nashr tomonidan so'ralgan bozor ishtirokchilari ta'kidlashlaricha, raqobatning kuchayishi abonentlar uchun xizmatlar sifati va takliflariga ijobiy ta'sir ko'rsatadi. JSON & Partners Consulting telekommunikatsiya xizmatlari departamenti direktori Kirill Kucherovning so'zlariga ko'ra, iste'molchilar uchun jozibador mahsulot yaratilgan taqdirda, wildberries virtual operatorining abonent bazasi kelajakda besh-olti yil davomida T-Mobile ko'rsatkichlari bilan taqqoslanadigan darajaga yetishi mumkin — taxminan 6 million abonent.
Wildberries loyihasi strategiyani muvaffaqiyatli amalga oshirish va bozor uchun raqobatbardosh taklifni shakllantirish sharti bilan MVNO segmentidagi eng yirik yangi tashabbuslardan biri bo'lishi mumkin.

Компания Wildberries ведёт подготовку к созданию собственного виртуального оператора мобильной связи (MVNO). В настоящий момент обсуждаются условия сотрудничества с федеральными операторами связи. Среди потенциальных партнёров рассматривается компания Т2, владеющая брендом Tele2.
Рынок MVNO в России продолжает активно развиваться, и всё больше участников проявляют интерес к созданию собственных виртуальных операторов. Запуск подобного проекта требует значительных инвестиций: затраты на старт оцениваются в несколько миллиардов рублей. При этом потребуется вложение дополнительных ресурсов в развитие и продвижение услуг, чтобы продукт стал востребованным и смог успешно конкурировать с уже существующими предложениями.
Эксперты телекоммуникационной отрасли положительно оценивают возможное появление нового игрока. Участники рынка, опрошенные изданием, отмечают, что усиление конкуренции благоприятно скажется на качестве услуг и предложениях для абонентов. По мнению директора департамента телекоммуникационных сервисов J’son & Partners Consulting Кирилла Кучерова, при условии создания привлекательного для потребителей продукта абонентская база виртуального оператора Wildberries в перспективе пяти-шести лет может достичь уровня, сопоставимого с показателями «Т-Мобайла» — около 6 миллионов абонентов.
Проект Wildberries может стать одним из крупнейших новых инициатив в сегменте MVNO, при условии успешной реализации стратегии и формирования конкурентного предложения для рынка.