Uzum Bank mijozlari qulay shart-sharoitlarning "oltin davri" tugashiga duch kelishdi. Ko'pchilik uchun deyarli ertak bo'lib tuyulgan narsa tez orada hikoyaga aylanadi. 30 iyungacha amal qilgan aksiya yakunlanadi.
2025-yil 1-iyuldan boshlab Uzum kartasidan Uzcard va Humo kartalariga oyiga 100 million so'mgacha bepul o'tkazmalar to'xtatiladi (bu funksiya hali ham mavjud va oy oxirigacha amal qiladi).
Uzum kartasining bekor qilinishi yoki yangi shartlar asosida mavjud bo'lishi mumkin bo'lgan boshqa afzalliklari: mamlakatning istalgan bankomatlarida komissiyasiz naqd pul yechib olish, transportda sayohatlarni naqd pul bilan 650 so'mlik minimal narxda to'lash (Toshkent metrosi va avtobuslarida sayohat qilish uchun shunchaki QR kodi yoki Uzum kartasi bilan yo'l haqini to'lash va darhol pulni qaytarib olish kifoya edi). karta uchun pul). Uzum Market va Uzum tezkorda Uzum Visa kartasi bilan 30% gacha chegirmalar bilan xarid qilish imkoniyati.
Bularning barchasi qo'shimcha shartlarni talab qilmadi-kartaga ega bo'lish va undan foydalanish kifoya edi. Rasmiy ravishda, bu aktsiyani yakunlash sifatida taqdim etiladi, ammo, aslida, biz foydalanuvchilar odatlanib qolgan xizmatning printsiplarini to'liq o'zgartirish haqida gapiramiz.
Endi foydalanuvchilarni nima kutmoqda?
2025-yil 1-iyuldan boshlab bepul o'tkazmalar va oddiy bonuslar endi avvalgidek mavjud emas. Uzcard va Humo kompaniyalariga 100 million so'mgacha bepul pul o'tkazmalarini faollashtirish uchun avval Uzum Marketdan buyurtma olishingiz va olishingiz kerak bo'ladi. Shundan keyingina pulni komissiyasiz yuborish imkoniyati beriladi. Aslida, bepul o'tkazmalar endi kartaning standart xususiyati emas, balki xarid bonusiga aylanadi.
Ya'ni, foydalanuvchi kartadan kartaga o'tkazish uchun to'lovga sarflaydigan pul – u uzum'a xizmatlarida tovarlar uchun "depozit" to'laydi. biroq, Uzum kartasidan o'tkazish uchun kelajakdagi foiz stavkasi hali e'lon qilinmagan. Ammo, shartli ravishda, foydalanuvchi karta opsiyasini faollashtirish va foizsiz pul o'tkazmalarini amalga oshirish uchun 200.000 so'mlik mahsulotni sotib oladi. Agar ushbu 200.000 so'm = 1% transfer to'lovi (boshqa ko'plab to'lov tizimlari singari) bo'lsa, foydalanuvchi yigirma million so'm pul o'tkazish to'lovini oldindan to'laydi. Bir tomondan, 100 million so'mlik miqyosda har safar 1% komissiya to'lashdan ko'ra foydaliroq. Boshqa tomondan, avvalgi sharoitda foydalanuvchi hech narsa to'lamadi, endi esa uzum Market-da mahsulot qancha turadi, shuncha pul sarflashga majbur. Aytgancha, Uzum kartasidan foizsiz pul o'tkazmalarini faollashtirish uchun xarid qilishingiz kerak bo'lgan minimal miqdor haqida hali hech narsa aytilmagan va bu shartlar umuman bo'lishi noma'lum. Uchinchi tomondan, fuqarolarning o'rta sinfi 20 million pul o'tkazmalarini amalga oshirishi juda kam uchraydi (agar yuqoridagi misolga e'tibor qaratsak), chunki O'zbekistonda o'rtacha ish haqi darajasi 5,796 mln so'mni tashkil etadi (ma'lumotlarga ko'ra gazeta.uz 2025 yilning birinchi choragi uchun).
Naqd pulni qaytarish sxemasi ham o'zgardi. Endi siz shunchaki sayohat uchun pul to'lay olmaysiz va pulni qaytarib olmaysiz. Shunga qaramay, avval Uzum kartasi bilan har qanday xaridni amalga oshirishingiz kerak (transport, bo'lib-bo'lib to'lash va mikrokreditlardan tashqari). Shundan keyingina keshbek faollashadi, u oyiga 50 ta sayohatga tarqaladi.
Uzum kartasidan foydalanish shartlarini o'zgartirish to'g'risidagi yuqoridagi barcha ma'lumotlar faqat Uzum Bank ilovasida paydo bo'lgan, shu bilan birga u bank veb-saytida ham, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida ham e'lon qilinmagan. Shuningdek, mobil ilovada yangi shartlar 2025-yil 31-iyulgacha amal qilishi qayd etilgan.
Yangi siyosat aralash tuyg'ularni keltirib chiqaradi. Ha, bunday o'zgarishlar kutilgan edi — uzoq vaqt davomida tijorat bankida bunday saxiy sharoitlarni saqlash qiyin. Ammo baribir, foydali va qulay bir qator cheklovlar va shartlarga aylanganda, bu ma'naviy va moliyaviy noqulaylikni keltirib chiqaradi.

Uzum Bank customers are facing the end of the" golden period " of favorable conditions. What many thought was almost a fairy tale will soon become history. The promotion, which was valid until June 30, ends.
Starting from July 1, 2025, free transfers of up to 100 million soums per month from the Uzum card to the Uzcard and Humo cards will be discontinued (this feature is still available and valid until the end of the month).
Other benefits of the Uzum card that may also be canceled or will be available under new conditions: withdraw cash from any ATMs in the country without commission, pay for transport trips at a minimum price of 650 soums with cashback (for trips on the metro and buses in Tashkent, just pay with a QR code or Uzum card and immediately get a refund on the card). The opportunity to make purchases in Uzum Market and Uzum Tezkor services with discounts of up to 30% with an Uzum Visa card.
All this did not require any additional conditions — it was enough to have a map and use it. Officially, this is presented as the end of the promotion, but, in fact, we are talking about a complete change in the principles of operation of the service, to which users have already become accustomed.
What is waiting for users now?
Starting from July 1, 2025, free transfers and simple bonuses will no longer be available in the same form. To activate free transfers of up to 100 million soums on Uzcard and Humo, you will first need to place and receive an order in Uzum Market. Only then will you be able to send money without commission. In fact, free transfers now become a bonus for purchases, and not a standard feature of the card.
That is, the money that the user would spend on the commission for transferring money from card to card – they pay for the goods in Uzum's services by "deposit". However, the future interest rate for the transfer from the Uzum card has not yet been announced. But, let's assume that the user purchases goods worth 200,000 soums to activate the card option and make interest-free transfers. If these 200,000 soums = 1% of the transfer fee (as with many other payment systems), then the user pays in advance their transfer fee of twenty million soums. On the one hand, on the scale of 100 million soums, it is more profitable than just paying a commission of 1% every time. On the other hand, under the previous conditions, the user did not pay anything, and now he is forced to spend exactly as much as the product will cost in Uzum Market. By the way, the minimum amount required to make a purchase to activate interest-free transfers from an Uzum card is also not mentioned yet, and it is not known whether these conditions will be met at all. On the third hand, the middle class of citizens rarely make transfers of 20 million (if we focus on the example given above), since the average salary in Uzbekistan is 5.796 million soums (according to gazeta.uz for the first quarter of 2025).
The scheme with cashback for travel has also changed. You can no longer just pay for your trip and get a refund. Again, first you need to make any purchase with an Uzum card (except for transport, installments and microloans). Only after that, cashback is activated, which will be distributed for 50 trips per month.
All the above information about the transformation of the terms of use of the Uzum card appeared only in the Uzum Bank application, while it has not yet been published on the bank's website or on social media pages. Also, the mobile app notes that the new terms and conditions will be valid until July 31, 2025.
The new policy causes mixed feelings. Yes, such changes were expected — it is difficult to keep such generous terms in a commercial bank for a long time. But still, when the profitable and convenient turns into a series of restrictions and conditions, it brings moral and financial discomfort.