Uzum Bank mijozlari qulay shart-sharoitlarning "oltin davri" tugashiga duch kelishdi. Ko'pchilik uchun deyarli ertak bo'lib tuyulgan narsa tez orada hikoyaga aylanadi. 30 iyungacha amal qilgan aksiya yakunlanadi.
2025-yil 1-iyuldan boshlab Uzum kartasidan Uzcard va Humo kartalariga oyiga 100 million so'mgacha bepul o'tkazmalar to'xtatiladi (bu funksiya hali ham mavjud va oy oxirigacha amal qiladi).
Uzum kartasining bekor qilinishi yoki yangi shartlar asosida mavjud bo'lishi mumkin bo'lgan boshqa afzalliklari: mamlakatning istalgan bankomatlarida komissiyasiz naqd pul yechib olish, transportda sayohatlarni naqd pul bilan 650 so'mlik minimal narxda to'lash (Toshkent metrosi va avtobuslarida sayohat qilish uchun shunchaki QR kodi yoki Uzum kartasi bilan yo'l haqini to'lash va darhol pulni qaytarib olish kifoya edi). karta uchun pul). Uzum Market va Uzum tezkorda Uzum Visa kartasi bilan 30% gacha chegirmalar bilan xarid qilish imkoniyati.
Bularning barchasi qo'shimcha shartlarni talab qilmadi-kartaga ega bo'lish va undan foydalanish kifoya edi. Rasmiy ravishda, bu aktsiyani yakunlash sifatida taqdim etiladi, ammo, aslida, biz foydalanuvchilar odatlanib qolgan xizmatning printsiplarini to'liq o'zgartirish haqida gapiramiz.
Endi foydalanuvchilarni nima kutmoqda?
2025-yil 1-iyuldan boshlab bepul o'tkazmalar va oddiy bonuslar endi avvalgidek mavjud emas. Uzcard va Humo kompaniyalariga 100 million so'mgacha bepul pul o'tkazmalarini faollashtirish uchun avval Uzum Marketdan buyurtma olishingiz va olishingiz kerak bo'ladi. Shundan keyingina pulni komissiyasiz yuborish imkoniyati beriladi. Aslida, bepul o'tkazmalar endi kartaning standart xususiyati emas, balki xarid bonusiga aylanadi.
Ya'ni, foydalanuvchi kartadan kartaga o'tkazish uchun to'lovga sarflaydigan pul – u uzum'a xizmatlarida tovarlar uchun "depozit" to'laydi. biroq, Uzum kartasidan o'tkazish uchun kelajakdagi foiz stavkasi hali e'lon qilinmagan. Ammo, shartli ravishda, foydalanuvchi karta opsiyasini faollashtirish va foizsiz pul o'tkazmalarini amalga oshirish uchun 200.000 so'mlik mahsulotni sotib oladi. Agar ushbu 200.000 so'm = 1% transfer to'lovi (boshqa ko'plab to'lov tizimlari singari) bo'lsa, foydalanuvchi yigirma million so'm pul o'tkazish to'lovini oldindan to'laydi. Bir tomondan, 100 million so'mlik miqyosda har safar 1% komissiya to'lashdan ko'ra foydaliroq. Boshqa tomondan, avvalgi sharoitda foydalanuvchi hech narsa to'lamadi, endi esa uzum Market-da mahsulot qancha turadi, shuncha pul sarflashga majbur. Aytgancha, Uzum kartasidan foizsiz pul o'tkazmalarini faollashtirish uchun xarid qilishingiz kerak bo'lgan minimal miqdor haqida hali hech narsa aytilmagan va bu shartlar umuman bo'lishi noma'lum. Uchinchi tomondan, fuqarolarning o'rta sinfi 20 million pul o'tkazmalarini amalga oshirishi juda kam uchraydi (agar yuqoridagi misolga e'tibor qaratsak), chunki O'zbekistonda o'rtacha ish haqi darajasi 5,796 mln so'mni tashkil etadi (ma'lumotlarga ko'ra gazeta.uz 2025 yilning birinchi choragi uchun).
Naqd pulni qaytarish sxemasi ham o'zgardi. Endi siz shunchaki sayohat uchun pul to'lay olmaysiz va pulni qaytarib olmaysiz. Shunga qaramay, avval Uzum kartasi bilan har qanday xaridni amalga oshirishingiz kerak (transport, bo'lib-bo'lib to'lash va mikrokreditlardan tashqari). Shundan keyingina keshbek faollashadi, u oyiga 50 ta sayohatga tarqaladi.
Uzum kartasidan foydalanish shartlarini o'zgartirish to'g'risidagi yuqoridagi barcha ma'lumotlar faqat Uzum Bank ilovasida paydo bo'lgan, shu bilan birga u bank veb-saytida ham, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida ham e'lon qilinmagan. Shuningdek, mobil ilovada yangi shartlar 2025-yil 31-iyulgacha amal qilishi qayd etilgan.
Yangi siyosat aralash tuyg'ularni keltirib chiqaradi. Ha, bunday o'zgarishlar kutilgan edi — uzoq vaqt davomida tijorat bankida bunday saxiy sharoitlarni saqlash qiyin. Ammo baribir, foydali va qulay bir qator cheklovlar va shartlarga aylanganda, bu ma'naviy va moliyaviy noqulaylikni keltirib chiqaradi.

Клиенты Uzum Bank столкнулись с окончанием «золотого периода» выгодных условий. То, что многим казалось почти сказкой, скоро станет историей. Акция, действовавшая до 30 июня, завершается.
С 1 июля 2025 года бесплатные переводы до 100 миллионов сум в месяц с карты Uzum на карты Uzcard и Humo прекращаются (данная функция все еще доступна и действует до конца месяца).
Другие преимущества карты Uzum, которые возможно будут также отменены или будут доступны по новым условиям: снятие наличных в любых банкоматах страны без комиссии, оплата поездок в транспорте по минимальной цене в 650 сум с кэшбэком (для поездок на метро и автобусах Ташкента хватало просто оплатить проезд QR-кодом или картой Uzum и сразу получить возврат денег на карту). Возможность делать покупки в сервисах Uzum Market и Uzum Tezkor со скидками до 30% с картой Uzum Visa.
Всё это не требовало дополнительных условий — достаточно было иметь карту и пользоваться ею. Официально это подаётся как завершение акции, но, по сути, речь идёт о полном изменении принципов работы сервиса, к которому уже успели привыкнуть пользователи.
Что ждёт пользователей теперь?
С 1 июля 2025 года бесплатные переводы и простые бонусы перестают быть доступными в прежнем виде. Чтобы активировать бесплатные переводы до 100 миллионов сум на Uzcard и Humo, потребуется сначала сделать и получить заказ в Uzum Market. Только после этого будет предоставлена возможность отправлять деньги без комиссии. Фактически бесплатные переводы теперь становятся бонусом за покупки, а не стандартной функцией карты.
То есть, деньги, которые бы пользователь потратил на комиссию за перевод с карты на карту – он «депозитом» платит за товар в сервисах Uzum’a. Однако, будущая процентная ставка за перевод с карты Uzum пока не оглашается. Но, предположим условно, пользователь приобретает товар на сумму 200.000 сум, чтобы активировать опцию карты и совершать беспроцентные переводы. Если эти 200.000 сум = 1% комиссии за перевод (как у многих других платежных систем), значит, пользователь заранее оплачивает свою комиссию за перевод в двадцать миллионов сум. С одной стороны, в масштабах 100 миллионов сум – это выгоднее, чем просто оплачивать комиссию каждый раз в 1%. С другой стороны, при прежних условиях пользователь не платил ничего, а теперь, вынужден потратить ровно столько, сколько будет стоить товар в Uzum Market. К слову, о минимальной сумме, на которую требуется совершить покупку для активации беспроцентных переводов с Uzum-карты, тоже пока ничего не говорится и неизвестно, будут ли эти условия вообще. С третьей стороны, средний класс граждан крайне редко делают переводы в 20 миллионов (если ориентироваться на приведенный пример выше), так как средний уровень заработной платы в Узбекистане составляет 5,796 млн сумов (согласно данным gazeta.uz за первый квартал 2025 года).
Изменилась и схема с кэшбэком за проезд. Больше не получится просто оплатить поездку и получить возврат. Опять же, сначала нужно совершить любую покупку картой Uzum (кроме транспорта, рассрочек и микрозаймов). Только после этого активируется кэшбэк, который будет распространяться на 50 поездок в месяц.
Вся приведенная выше информация о трансформации условий пользования картой Uzum появилась только в приложении Uzum Bank в то время, как ни на сайте банка, ни на страницах в социальных сетях она пока не публиковалась. Также, в мобильном приложении отмечается, что новые условия будут актуальны до 31 июля 2025 года.
Новая политика вызывает смешанные чувства. Да, такие изменения были ожидаемы — долго держать столь щедрые условия в коммерческом банке сложно. Но всё равно, когда выгодное и удобное превращается в череду ограничений и условий – приносит моральный и финансовый дискомфорт.