Istiqbolli loyihalar milliy agentligi agentlik direktorining 2025-yil 16-iyundagi 3628-son buyrug'i bilan ro'yxatdan o'tgan depozitariy operatsiyalarini qayd etishning yangi qoidalarini tasdiqladi. Hujjat qimmatli qog'ozlar hisobvaraqlarini tashkil etish va yuritishga, depozitar operatsiyalarni bajarish tartibiga, ish oqimiga, ichki nazoratga va hisobotlarni tayyorlashga yagona yondashuvlarni belgilaydi.
Qoidalar deponentlarning qimmatli qog'ozlariga bo'lgan huquqlarini to'g'ri saqlash, hisobga olish va tasdiqlashni, operatsiyalarning to'g'ri bajarilishini, buxgalteriya protseduralarini birlashtirishni va depozitariy tizim registrlarida ma'lumotlarning o'z vaqtida aks ettirilishini ta'minlashga qaratilgan. Hujjatda, shuningdek, xatolarning oldini olish va qimmatli qog'ozlar bilan operatsiyalarning to'g'riligini tekshirish uchun sharoit yaratish choralari ko'zda tutilgan.
Depozitar operatsiyalarni amalga oshiradigan barcha sub'ektlar uchun normalar majburiydir. Asosiy qoidalar qatoriga depozitariy hisobini yuritish tamoyillari kiradi:
- depo hisobvaraqlari Markaziy depozitariy va buxgalteriya tashkilotlarining balansidan tashqarida saqlanadi;
- buxgalteriya registrlari yordamida qimmatli qog'ozlar soni bo'yicha buxgalteriya hisobi yuritiladi;
- ikki marta yozish printsipi qo'llaniladi: har bir xavfsizlik passiv va faol analitik depo hisobvaraqlarida aks etadi;
- qimmatli qog'ozlar balansi passiv va faol analitik hisobvaraqlarda bir xil turdagi qimmatli qog'ozlarning umumiy soni o'rtasida tenglikni ta'minlashi kerak.
Qoidalar mamlakatdagi depozit operatsiyalarining shaffofligi va ishonchliligini oshirishga qaratilgan.

The National Agency for Advanced Projects has approved new Accounting Rules for Depository Operations registered by the Agency's Director's Order No. 3628 dated June 16, 2025. The document establishes common approaches to the organization and maintenance of securities accounts, the procedure for performing depository operations, document management, internal control and reporting.
The rules are aimed at ensuring proper storage, accounting and confirmation of rights to securities of depositors, correct execution of operations, unification of accounting procedures and timely reflection of information in the registers of the depository system. The document also provides for measures to prevent errors and create conditions for verifying the correctness of operations with securities.
The rules are mandatory for all entities engaged in depository operations. Key provisions include the principles of depository accounting:
- depo accounts are maintained outside the balance sheet of the Central Depository and accounting organizations;
- accounting is conducted by the number of securities using accounting registers;
- the principle of double entry is applied: each security is reflected in passive and active analytical depo accounts;
- the securities balance sheet should ensure equality between the total number of securities of the same type on passive and active analytical accounts.
The rules are designed to increase the transparency and reliability of depository operations in the country.