Ushbu qaror asosan kutilgan edi, bozorlar chorak foiz punktiga pasayish ehtimoli taxminan 81% va yarim foiz punktga taxminan 19% ni tashkil etdi.
"Inflyatsiya bosimi o'tgan chorakka nisbatan pasaygan. Bugungi kunda pul-kredit siyosatining yumshatilishi bilan SNB bu pasayishga javob beradi", dedi regulyator bayonotida.
Bank vaziyatni diqqat bilan kuzatishda davom etishini va agar kerak bo'lsa, inflyatsiyani o'rta muddatli istiqbolda narx barqarorligiga mos keladigan darajada ushlab turish uchun siyosatni o'zgartirishini ta'kidladi.
Boshqa davlatlar inflyatsiyaga qarshi kurashishda davom etar ekan, Shveytsariya deflyatsiyaga duch kelmoqda: may oyida iste'mol narxlari yiliga 0,1 foizga pasaygan.
SNB raisi Martin Shlegelning ta'kidlashicha, " hozirgi salbiy inflyatsiya biz uchun stavkalarni pasaytirish uchun sabab emas. O'rta muddatli istiqbol biz uchun muhimroqdir." Uning so'zlariga ko'ra, qisqa muddatda individual salbiy ko'rsatkichlar "katta farq qilmaydi".
Payshanba kuni SNB inflyatsiya prognozlarini ham pasaytirdi, 2025 yilda u yiliga o'rtacha 0,2 foizni, 2026 yilda esa 0,5 foizni tashkil qilishi kutilmoqda. Bankning ta'kidlashicha, Shveytsariya uchun umumiy iqtisodiy istiqbol noaniq bo'lib qolmoqda va tashqi omillar asosiy xavf bo'lib qolmoqda.
Shveytsariyada inflyatsiyaning past darajasi odatiy hol emas-mamlakat 2010 va 2020 yillarda bir necha deflyatsiya davrlarini boshdan kechirgan. Bunda kuchli Shveytsariya franki muhim rol o'ynaydi.
"Boshpana valyutasi sifatida Shveytsariya franki odatda jahon bozorlaridagi keskinlik davrida mustahkamlanadi", dedi ingning Frantsiya va Shveytsariya bo'yicha katta iqtisodchisi Sharlotta De Montpellier. Bu import qilinadigan tovarlar narxining pasayishiga olib keladi, bu esa import iste'mol savatining katta qismini tashkil etadigan mamlakatda inflyatsiyaga bosim o'tkazadi.
Yuqori global noaniqlik sharoitida Frank kuchayishda davom etmoqda va SNB uchun qo'shimcha qiyinchiliklarni keltirib chiqarishi kutilmoqda. Valyutani mustahkamlashni to'xtatish uchun bank stavkalarni "boshqa mamlakatlarga qaraganda muntazam ravishda pastroq" ushlab turishga harakat qilmoqda, deb tushuntirdi De Montpellier.
Narxlar to'g'risidagi qarordan so'ng Frank mustahkamlandi, AQSh dollarining Shveytsariya valyutasiga nisbatan kursi o'zgarishsiz qoldi.
Salbiy stavkalar qaytib keladimi?
Evropa bo'yicha Capital Economics iqtisodchisi Adrian Prettejon CNBCGA bu yil stavkaning -0,25% gacha pasayishini kutayotganini va inflyatsiya bosimi ko'tarila boshlamasa, siyosatning yanada yumshatilishini istisno qilmasligini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, stavka -0,75% ga yetishi mumkin — bu 2010-yillarda kuzatilgan daraja.
Martin Shlegelning ta'kidlashicha, endi foiz stavkalarining keyingi traektoriyasini bashorat qilish mumkin emas. Keyingi SNB tikish yechimi sentyabr oyiga rejalashtirilgan. Shu bilan birga, u salbiy stavkalarga o'tish oson echim bo'lmasligini ta'kidladi, chunki bu qiyinchiliklar va yon ta'sirlarni keltirib chiqaradi. "Salbiy zonaga o'tish chegarasi ijobiy zonadagi stavkani pasaytirishdan ko'ra ancha yuqori", deya qo'shimcha qildi u.
Prettejonning so'zlariga ko'ra, stavkalarning pasayishi valyutaga bosim o'tkazadi, qarz mablag'larini arzonlashtiradi va investitsiyalarni rag'batlantiradi. Shu bilan birga, salbiy stavkalar bir qator xatarlar bilan bog'liq, shu jumladan omonatchilar uchun yo'qotishlar va bank kreditlari rentabelligining pasayishi.
Sharlotta de Montpellierning ta'kidlashicha, kelajakda salbiy stavkalar "moliyaviy bozorlarni buzishi, bank marjalarini siqib chiqarishi va uzoq muddatli moliyaviy barqarorlik bilan bog'liq muammolarni keltirib chiqarishi"mumkin.

The Swiss National Bank (SNB) on Thursday cut its key interest rate by another 25 basis points to 0%, adding to concerns about a possible return to negative interest rates.
This decision was largely expected: markets estimated that the probability of a quarter-percentage-point decline was about 81%, and a half-percentage-point decline was about 19%.
"Inflationary pressures have decreased compared to the previous quarter. With today's monetary easing, the SNB is responding to this decline, " the regulator said in a statement.
The Bank stressed that it will continue to monitor the situation closely and will adjust policy if necessary to ensure that inflation remains within the limits consistent with price stability in the medium term.
While other countries continue to struggle with inflation, Switzerland faces deflation: in May, consumer prices fell by 0.1% in annual terms.
SNB Chairman Martin Schlegel said that " the current negative inflation rate is not a reason for us to cut rates. The medium-term perspective is more important for us." According to him, individual negative indicators in the short term "do not matter much".
The SNB on Thursday also lowered its inflation forecasts: in 2025, it is expected to reach 0.2% on average for the year, and in 2026 — 0.5%. The Bank noted that the overall economic outlook for Switzerland remains uncertain, and external factors remain the main risk.
Low inflation is not unusual for Switzerland — the country has already experienced several periods of deflation in the 2010s and 2020s. The strong Swiss franc plays a significant role in this.
"As a safe-haven currency, the Swiss franc tends to strengthen during periods of global market tension," said Charlotte de Montpellier, senior economist for France and Switzerland at ING. This leads to a decrease in the cost of imported goods, which puts pressure on inflation in a country where imports make up a significant part of the consumer basket.
Against the backdrop of high global uncertainty, the franc continues to strengthen and is projected to grow further, creating additional challenges for the SNB. To contain the appreciation of the currency, the bank is trying to keep rates "systematically lower than in other countries," de Montpellier explained.
After the rate decision, the franc strengthened, while the US dollar remained unchanged against the Swiss currency.
Will negative rates return?
Capital Economics Europe economist Adrian Prettejohn told CNBC that he expects a rate cut to -0.25% this year and doesn't rule out further policy easing if inflationary pressures don't start to pick up. According to him, the rate may reach -0.75% — the level that was observed in the 2010s.
Martin Schlegel noted that it is currently impossible to predict the future trajectory of interest rates. The SNB's next rate decision is scheduled for September. At the same time, he stressed that switching to negative rates will not be an easy decision, as this entails difficulties and side effects. "The threshold for moving into the negative zone is significantly higher than for simply lowering the rate in the positive zone," he added.
According to Prettejohn, lower rates put pressure on the currency, reduce the cost of borrowing and encourage investment. At the same time, negative interest rates are associated with a number of risks, including losses for depositors and a decrease in the profitability of bank loans.