Ushbu qaror asosan kutilgan edi, bozorlar chorak foiz punktiga pasayish ehtimoli taxminan 81% va yarim foiz punktga taxminan 19% ni tashkil etdi.
"Inflyatsiya bosimi o'tgan chorakka nisbatan pasaygan. Bugungi kunda pul-kredit siyosatining yumshatilishi bilan SNB bu pasayishga javob beradi", dedi regulyator bayonotida.
Bank vaziyatni diqqat bilan kuzatishda davom etishini va agar kerak bo'lsa, inflyatsiyani o'rta muddatli istiqbolda narx barqarorligiga mos keladigan darajada ushlab turish uchun siyosatni o'zgartirishini ta'kidladi.
Boshqa davlatlar inflyatsiyaga qarshi kurashishda davom etar ekan, Shveytsariya deflyatsiyaga duch kelmoqda: may oyida iste'mol narxlari yiliga 0,1 foizga pasaygan.
SNB raisi Martin Shlegelning ta'kidlashicha, " hozirgi salbiy inflyatsiya biz uchun stavkalarni pasaytirish uchun sabab emas. O'rta muddatli istiqbol biz uchun muhimroqdir." Uning so'zlariga ko'ra, qisqa muddatda individual salbiy ko'rsatkichlar "katta farq qilmaydi".
Payshanba kuni SNB inflyatsiya prognozlarini ham pasaytirdi, 2025 yilda u yiliga o'rtacha 0,2 foizni, 2026 yilda esa 0,5 foizni tashkil qilishi kutilmoqda. Bankning ta'kidlashicha, Shveytsariya uchun umumiy iqtisodiy istiqbol noaniq bo'lib qolmoqda va tashqi omillar asosiy xavf bo'lib qolmoqda.
Shveytsariyada inflyatsiyaning past darajasi odatiy hol emas-mamlakat 2010 va 2020 yillarda bir necha deflyatsiya davrlarini boshdan kechirgan. Bunda kuchli Shveytsariya franki muhim rol o'ynaydi.
"Boshpana valyutasi sifatida Shveytsariya franki odatda jahon bozorlaridagi keskinlik davrida mustahkamlanadi", dedi ingning Frantsiya va Shveytsariya bo'yicha katta iqtisodchisi Sharlotta De Montpellier. Bu import qilinadigan tovarlar narxining pasayishiga olib keladi, bu esa import iste'mol savatining katta qismini tashkil etadigan mamlakatda inflyatsiyaga bosim o'tkazadi.
Yuqori global noaniqlik sharoitida Frank kuchayishda davom etmoqda va SNB uchun qo'shimcha qiyinchiliklarni keltirib chiqarishi kutilmoqda. Valyutani mustahkamlashni to'xtatish uchun bank stavkalarni "boshqa mamlakatlarga qaraganda muntazam ravishda pastroq" ushlab turishga harakat qilmoqda, deb tushuntirdi De Montpellier.
Narxlar to'g'risidagi qarordan so'ng Frank mustahkamlandi, AQSh dollarining Shveytsariya valyutasiga nisbatan kursi o'zgarishsiz qoldi.
Salbiy stavkalar qaytib keladimi?
Evropa bo'yicha Capital Economics iqtisodchisi Adrian Prettejon CNBCGA bu yil stavkaning -0,25% gacha pasayishini kutayotganini va inflyatsiya bosimi ko'tarila boshlamasa, siyosatning yanada yumshatilishini istisno qilmasligini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, stavka -0,75% ga yetishi mumkin — bu 2010-yillarda kuzatilgan daraja.
Martin Shlegelning ta'kidlashicha, endi foiz stavkalarining keyingi traektoriyasini bashorat qilish mumkin emas. Keyingi SNB tikish yechimi sentyabr oyiga rejalashtirilgan. Shu bilan birga, u salbiy stavkalarga o'tish oson echim bo'lmasligini ta'kidladi, chunki bu qiyinchiliklar va yon ta'sirlarni keltirib chiqaradi. "Salbiy zonaga o'tish chegarasi ijobiy zonadagi stavkani pasaytirishdan ko'ra ancha yuqori", deya qo'shimcha qildi u.
Prettejonning so'zlariga ko'ra, stavkalarning pasayishi valyutaga bosim o'tkazadi, qarz mablag'larini arzonlashtiradi va investitsiyalarni rag'batlantiradi. Shu bilan birga, salbiy stavkalar bir qator xatarlar bilan bog'liq, shu jumladan omonatchilar uchun yo'qotishlar va bank kreditlari rentabelligining pasayishi.
Sharlotta de Montpellierning ta'kidlashicha, kelajakda salbiy stavkalar "moliyaviy bozorlarni buzishi, bank marjalarini siqib chiqarishi va uzoq muddatli moliyaviy barqarorlik bilan bog'liq muammolarni keltirib chiqarishi"mumkin.

Национальный банк Швейцарии (SNB) в четверг снизил ключевую процентную ставку ещё на 25 базисных пунктов — до 0%, что усилило опасения по поводу возможного возвращения к отрицательным ставкам.
Это решение было в значительной степени ожидаемым: по оценкам рынков, вероятность снижения на четверть процентного пункта составляла около 81%, а на полпроцентного пункта — около 19%.
«Инфляционное давление снизилось по сравнению с предыдущим кварталом. С сегодняшним смягчением денежно-кредитной политики SNB реагирует на это снижение», — говорится в заявлении регулятора.
Банк подчеркнул, что продолжит внимательно следить за ситуацией и будет корректировать политику при необходимости, чтобы инфляция оставалась в пределах, соответствующих ценовой стабильности в среднесрочной перспективе.
Пока другие страны продолжают бороться с инфляцией, Швейцария сталкивается с дефляцией: в мае потребительские цены снизились на 0,1% в годовом выражении.
Председатель SNB Мартин Шлегель заявил, что «нынешняя отрицательная инфляция для нас не является поводом для снижения ставок. Для нас важнее среднесрочная перспектива». По его словам, отдельные отрицательные показатели в краткосрочной перспективе «не имеют большого значения».
SNB в четверг также понизил свои прогнозы по инфляции: в 2025 году она ожидается на уровне 0,2% в среднем за год, а в 2026 году — 0,5%. Банк отметил, что общая экономическая перспектива для Швейцарии остаётся неопределённой, а основным риском остаются внешние факторы.
Низкий уровень инфляции не является необычным для Швейцарии — страна уже переживала несколько периодов дефляции в 2010-х и 2020-х годах. Значительная роль в этом принадлежит сильному швейцарскому франку.
«Как валюта-убежище, швейцарский франк обычно укрепляется в периоды напряженности на мировых рынках», — отметила Шарлотт де Монпелье, старший экономист ING по Франции и Швейцарии. Это приводит к снижению стоимости импортных товаров, что оказывает давление на инфляцию в стране, где импорт составляет значительную часть потребительской корзины.
На фоне высокой глобальной неопределенности франк продолжает укрепляться и, по прогнозам, будет расти дальше, создавая дополнительные вызовы для SNB. Для сдерживания укрепления валюты банк старается удерживать ставки «систематически ниже, чем в других странах», пояснила де Монпелье.
После решения о ставках франк укрепился, курс доллара США остался без изменений по отношению к швейцарской валюте.
Вернутся ли отрицательные ставки?
Экономист Capital Economics по Европе Адриан Преттеджон заявил CNBC, что ожидает снижения ставки до -0,25% в этом году и не исключает дальнейшего смягчения политики, если инфляционное давление не начнёт расти. По его словам, ставка может достичь -0,75% — уровня, который наблюдался в 2010-х годах.
Мартин Шлегель отметил, что прогнозировать дальнейшую траекторию процентных ставок сейчас невозможно. Следующее решение SNB по ставкам запланировано на сентябрь. При этом он подчеркнул, что переход к отрицательным ставкам не будет легким решением, так как это влечёт за собой сложности и побочные эффекты. «Порог для перехода в отрицательную зону значительно выше, чем для просто снижения ставки в положительной зоне», — добавил он.
По словам Преттеджона, снижение ставок оказывает давление на валюту, удешевляет заёмные средства и стимулирует инвестиции. Вместе с тем отрицательные ставки связаны с рядом рисков, включая потери для вкладчиков и снижение доходности банковских кредитов.
Шарлотт де Монпелье отметила, что в перспективе отрицательные ставки могут «искажать финансовые рынки, сжимать банковские маржи и вызывать опасения по поводу долгосрочной финансовой стабильности».