SpaceX-ning Starship kemasi Texasdagi stend sinovlari paytida portladi va bu elon Muskning Marsga qayta foydalanish mumkin bo'lgan kemani qurish rejalari bilan bog'liq loyihasi uchun yana bir muvaffaqiyatsizlik bo'ldi.
Payshanba oqshomida sodir bo'lgan voqeaning videotasvirlarida Starbase bazasida vertikal turgan apparatni qanday qilib kuchli portlash qoplaganini ko'rish mumkin. Osmonga ulkan olov va tutun ko'tarildi, portlash to'lqini yaqin atrofdagi uylarning derazalari va idishlarini larzaga keltirdi, bu haqda mahalliy OAV xabar berdi.
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, raketa standart sinovdan o'tgan, ya'ni static fire test deb nomlangan, dvigatellar ishga tushirish stoliga o'rnatilgan raketa bilan yoqilganda. Ushbu tekshiruvlar parvozdan oldin amalga oshiriladi, shunda muhandislar raketani kosmosga olib chiqmasdan uchirishni mashq qilishlari mumkin.
SpaceX rasmiy bayonotida Starship o'ninchi parvoz sinoviga tayyorgarlik jarayonida "katta anomaliyaga duch kelganini" ma'lum qildi. Jabrlanganlar yo'q, tuman aholisi uchun ham tahdid bo'lmagan.
Zarar darajasi hali aniqlanmagan. Bu voqea NASAning amerikalik astronavtlarni oyga qaytarish rejalarida, shuningdek, Maskning Marsga odamlar va yuklarni jo'natish bo'yicha yanada ulug'vor loyihalarida muhim rol o'ynaydigan Starship dasturining muvaffaqiyatsizlik zanjiridagi yana bir voqea bo'ldi.
SpaceX NASA bilan Starship yordamida oyga astronavtlarni qo'ndirish missiyalarini bajarish uchun taxminan 4 milliard dollarlik shartnomalar tuzdi.
Bir oy oldin Starship yoqilg'i oqishi va boshqaruvni yo'qotganidan keyin parvoz paytida qulab tushdi. Bu ketma-ket uchinchi muvaffaqiyatsiz ishga tushirish edi, yanvar va mart oylarida oldingi parvozlar ham Meksika ko'rfazi ustida boshlanganidan bir necha daqiqa o'tgach portlashlar bilan yakunlandi, bu esa vayronalarning qulashiga va mintaqadagi aviatsiya aloqalarining buzilishiga olib keldi.
Starship-dunyodagi eng katta va eng kuchli raketa-odamlarni Marsga olib borish va keyin yerga qaytish uchun mo'ljallangan. Musk Tesla Inc tomonidan ishlab chiqarilgan robotlar bilan Starship-ni jo'natmoqchi ekanligini aytdi., 2026 yilda qizil sayyoraga.
Dunyodagi eng yirik tadbirkor Mask Vashingtondagi faol siyosiy faoliyatdan uzoqlashayotgani fonida, u Starship va SpaceX loyihasiga qancha vaqt ajratishi, shuningdek, dasturning to'liq ishlashini tiklash uchun kompaniya tarkibiga qanday o'zgartirishlar kiritishga tayyorligi haqida savollar qolmoqda.

Корабль Starship компании SpaceX взорвался во время испытаний на стенде в Техасе, став очередной неудачей для проекта Илона Маска, связанного с планами по созданию многоразового корабля для полётов на Марс.
На видеозаписях инцидента, произошедшего в ночь на четверг, видно, как мощный взрыв окутал аппарат, стоявший вертикально на базе Starbase. В небо поднялись огромные клубы огня и дыма, взрывная волна потрясла окна и посуду в близлежащих домах, о чём сообщили местные СМИ.
По предварительным данным, ракета проходила стандартный тест — так называемый static fire test, когда двигатели включаются при закреплённой на стартовом столе ракете. Эти проверки проводятся перед полётом, чтобы инженеры могли отработать запуск без вывода ракеты в космос.
SpaceX в официальном заявлении сообщила, что Starship «столкнулся с серьёзной аномалией» в ходе подготовки к десятому летному испытанию. Пострадавших нет, угрозы для жителей района также не возникло.
Масштабы повреждений пока не уточняются. Инцидент стал ещё одним в цепочке неудач программы Starship, которая играет ключевую роль в планах NASA по возвращению американских астронавтов на Луну, а также в более амбициозных проектах Маска по отправке людей и грузов на Марс.
SpaceX заключила контракты с NASA на сумму около 4 миллиардов долларов на выполнение миссий по высадке астронавтов на Луну с использованием Starship.
Месяц назад Starship разрушился в полёте после утечки топлива и потери управления. Это был третий подряд неудачный запуск: предыдущие полёты в январе и марте также закончились взрывами спустя несколько минут после старта над Мексиканским заливом, что привело к падению обломков и нарушению авиационного сообщения в регионе.
Starship — крупнейшая и самая мощная ракета-носитель в мире — предназначен для доставки людей на Марс с последующим возвращением на Землю. Маск заявлял, что хочет отправить Starship с роботами, произведёнными Tesla Inc., на Красную планету уже в 2026 году.
На фоне того, что Маск, крупнейший предприниматель мира, отходит от активной политической деятельности в Вашингтоне, остаются вопросы о том, сколько времени он сможет уделять проекту Starship и SpaceX, а также какие изменения он готов внести в структуру компании для возобновления полноценной работы программы.