Trump Organization tomonidan e'lon qilingan T1 smartfoni, uning narxi 499 dollarni tashkil etadi, AQShda qurilmani yig'ish bo'yicha rasmiy da'volarga qaramay, xitoylik ishlab chiqaruvchi tomonidan ishlab chiqarilishi mumkin. Qurilma Android operatsion tizimida ishlaydi va oltin rangda taqdim etiladi.
Kompaniyaning ta'kidlashicha, smartfon "qo'shma Shtatlarda yaratiladi", ammo mutaxassislarning fikriga ko'ra, qurilma Xitoyning ODM ishlab chiqaruvchilaridan birining quvvatlarida ishlab chiqilgan va yig'iladi. Fransisko Jeronimo, International Data Corp vitse-prezidenti, AQShda smartfonni to'liq ishlab chiqish va yig'ish sanoatning hozirgi tayyorlik darajasida mumkin emasligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, T1 ni yaratishda, ehtimol, uchinchi tomon brendlari buyurtmasi bo'yicha mahsulotlarni loyihalash va yig'ish bilan shug'ullanadigan xitoylik original uskunalar ishlab chiqaruvchisi ishtirok etadi.
Counterpoint Research tahlilchisi Bleyk Pshesmicki bu taxminni tasdiqladi va AQShda smartfonlar uchun ishlab chiqarish bazasi yo'qligini ta'kidladi. Mutaxassislarning fikriga ko'ra, marketing joylashuviga qaramay, haqiqiy ishlab chiqarish Xitoy ishlab chiqarish zanjirlari bilan bog'liq bo'ladi.
Trump T1, aksariyat zamonaviy smartfonlar singari, komponentlarning global ta'minot zanjiriga bog'liq bo'ladi. Qurilma Samsung, LG va Xitoyning BOE kabi kompaniyalari tomonidan taqdim etilgan 6,8 dyuymli AMOLED displeyga ega bo'ladi. Qurilmaning e'lon qilingan narxida, ehtimol Tayvanda ishlab chiqarilgan MediaTek yoki Qualcomm protsessorlaridan foydalanish mumkin, ularning chiplari Tayvan fabrikalarida ham ishlab chiqariladi. 50 megapikselli kamera uchun yapon Sony etkazib berishda etakchi bo'lgan tasvir sensorlari kerak bo'ladi.
AQShda qurilishning qisman lokalizatsiyasi xorijiy komponentlarga umumiy bog'liqlikni o'zgartirmaydi. Counterpoint Research tadqiqot direktori Jeff Fildxakning so'zlariga ko'ra, AQSh kompaniyalari hali ham chet eldan etkazib berishga tayanishi kerak.

Анонсированный Trump Organization смартфон T1, стоимость которого составит $499, с высокой вероятностью будет выпускаться китайским производителем, несмотря на официальные заявления о сборке устройства в США. Устройство будет работать на операционной системе Android и представлено в золотистом цвете.
Компания утверждает, что смартфон будет «создан в Соединённых Штатах», однако, по оценкам специалистов, устройство проектировалось и будет собираться на мощностях одного из китайских ODM-производителей. Франсиско Херонимо, вице-президент International Data Corp., отметил, что полноценная разработка и сборка смартфона в США невозможны при текущем уровне готовности индустрии. По его словам, в создании T1, вероятно, участвует китайский производитель оригинального оборудования, который проектирует и собирает продукцию по заказу сторонних брендов.
Аналитик Counterpoint Research Блейк Пшесмицки подтвердил эту оценку и указал, что производственная база для смартфонов в США отсутствует. По данным экспертов, несмотря на маркетинговое позиционирование, реальное производство будет связано с китайскими производственными цепочками.
Trump T1, как и большинство современных смартфонов, будет зависеть от глобальной цепочки поставок комплектующих. Устройство получит 6,8-дюймовый AMOLED-дисплей, который поставляют такие компании, как Samsung, LG и китайская BOE. При заявленной цене устройства наиболее вероятно использование процессоров MediaTek, производимых на Тайване, либо Qualcomm, чьи чипы также выпускаются на тайваньских фабриках. Для 50-мегапиксельной камеры потребуются сенсоры изображения, лидером поставок которых является японская Sony.
Частичная локализация сборки в США не изменит общей зависимости от иностранных компонентов. По словам Джеффа Филдхака, директора по исследованиям Counterpoint Research, американским компаниям всё равно придётся полагаться на поставки из-за рубежа.
Trump Organization не прокомментировала информацию о реальных производственных планах и оценках экспертов.