Vodafone Group Plc kompaniyasi Pilar Lopesni kompaniyaning moliyaviy direktori lavozimiga tayinlaganini e'lon qildi. Lopes bu lavozimda ilgari ketishi haqida xabar bergan Luka Mutichning o'rnini egallaydi. U oktyabr oyida CFO-designate maqomidagi vazifalarni boshlaydi va Mutich 30 noyabrda ketganidan keyin rasman o'z lavozimini egallaydi. Bu haqda payshanba kuni e'lon qilingan Vodafone bayonotida aytilgan.
Lopez Microsoft Corp. dan Vodafone-ga o'tadi., u erda bir qator rahbarlik lavozimlarini egallagan, shu jumladan G'arbiy Yevropa bo'yicha operatsion direktor va Ispaniyadagi vakolatxona rahbari. Bungacha u Telefonica SA-da 16 yil ishlagan va kompaniyaning Germaniya bo'linmasining kuzatuv kengashida ishlagan.
Lopesning tayinlanishi Vodafone uchun muhim vaqtda sodir bo'ladi. Bosh direktor Margarita Della Valle asosiy bozorlarga e'tibor qaratib, biznesni qayta qurish bilan shug'ullanadi. Bu zarar ko'rgan aktivlarni sotish va CK Hutchison Holdings Ltd kompaniyasiga tegishli Buyuk Britaniyaning Three operatori bilan birlashish shartnomasini tuzishdan keyin.. Kompaniyaning sog'lomlashtirish harakatlariga qaramay, Vodafone aktsiyalari 2023 yilda della Valle tayinlanganidan beri taxminan 22 foizga kamaydi.
Lopez della Valle bilan xizmat ko'rsatish sifatini yaxshilash, biznes jarayonlarini yanada soddalashtirish va erkin pul oqimining barqaror o'sishini ta'minlash uchun ishlashini aytdi. Uning Germaniyadagi tajribasi muhim rol o'ynashi mumkin: bu bozor Vodafone daromadining uchdan bir qismini tashkil qiladi va u erda kompaniya televizor va internetni ijaraga olish taqiqlanganidan keyin mijozlarning chiqib ketishiga duch keldi.
2023-yilda CFO Vodafone lavozimini egallagan Luka Mutich Germaniyaning eng yirik uy egasi Vonovia SE kompaniyasini boshqarish uchun ketmoqda. Bungacha u deyarli o'n yil davomida sap SE-da xuddi shunday lavozimni egallagan va u erda o'z faoliyatini boshlagan.
Lopes 725 000 funt sterling (taxminan 971 680 dollar) miqdorida bazaviy maosh oladi. Uning bonusi asosiy ish haqining 200% gacha, uzoq muddatli mukofot esa 450% gacha yetishi mumkin. Taqqoslash uchun, Mutich 760 000 funt sterling miqdorida bazaviy maosh oladi.
Payshanba kuni ertalab Vodafone aktsiyalarining kotirovkalari deyarli o'zgarishsiz qoldi — London vaqti bilan soat 8:07 da 75,28 pens. Yil boshidan beri kompaniya qog'ozlariga taxminan 10% qo'shildi.

Vodafone Group Plc has announced the appointment of Pilar Lopez as the company's Chief Financial Officer. Lopez will replace Luka Mutic, who previously announced his departure. She will take up her duties as CFO-designate in October and will officially take up the position after Mutich's departure on November 30. This is stated in a statement issued by Vodafone on Thursday.
Lopez joins Vodafone from Microsoft Corp., where she has held a number of senior positions, including Chief Operating Officer for Western Europe and Head of Operations in Spain. Prior to that, she worked for 16 years at Telefonica SA and was a member of the Supervisory Board of the company's German division.
Lopez's appointment comes at a key time for Vodafone. CEO Margarita Della Valle is leading the restructuring of the business, focusing on key markets. This follows the sale of unprofitable assets and the conclusion of a merger agreement with the British operator Three, owned by CK Hutchison Holdings Ltd.. Despite efforts to revitalize the company, Vodafone shares have fallen about 22% since Della Valle's appointment in 2023.
Lopez said that she will work with Della Valle to improve the quality of service, further simplify business processes and ensure sustainable growth in free cash flow. Her experience in Germany can play an important role: this market accounts for about a third of Vodafone's revenue, and the company faced an outflow of customers there after the introduction of a ban on including TV and Internet in rent.
Luka Mutich, who took over as CFO of Vodafone in 2023, is leaving to head Germany's largest landlord Vonovia SE. Prior to that, he held a similar position at SAP SE for almost a decade, where he started his career.
Lopez will receive a base salary of £725,000 (about $971,680). Her bonus can reach 200% of the base salary, and long-term remuneration — up to 450%. By comparison, Mutich received a base salary of £760,000.
Vodafone's stock price remained almost unchanged on Thursday morning at 75.28 pence at 8: 07 am London time. Since the beginning of the year, the company's securities have gained about 10%.