Meta sun'iy intellekt sohasidagi asosiy shaxslarni jalb qilish bo'yicha sa'y-harakatlarni kuchaytirishda davom etmoqda. Kompaniya 14,3 milliard dollar sarmoya kiritgan Scale AI asoschisi Aleksandr Vang bilan tuzilgan bitimdan so'ng, Meta Ilya Sutskever tomonidan asos solingan Safe Superintelligence bosh direktori Daniel Grossni, shuningdek, Github sobiq bosh direktori nat Fridmanni nishonga oldi. Bu haqda muzokaralar tafsilotlari bilan tanish bo'lgan manbalar xabar berishdi.
Shu yil boshida Meta aprel oyida 32 milliard dollarga baholangan Safe Superintelligence-ni sotib olishga harakat qildi.manbalarga ko'ra, Ilya Sutskever startapni sotib olish taklifini ham, Meta uni shaxsan taklif qilishga urinishdan ham voz kechgan. Shundan so'ng Tsukerberg Gross bilan hamkorlikni muhokama qila boshladi.
Gross va Fridman nfdg venchur fondini boshqaradi. Shartnoma doirasida ikkala tadbirkor ham Metaga o'tadi va Aleksandr Vang boshchiligida sun'iy intellekt loyihalarida ishlaydi. Meta NFDG-da o'z ulushini oladi, deydi manbalar.
Meta rasmiylarining ta'kidlashicha, kompaniya kelgusi haftalarda super Intelligence yo'nalishini rivojlantirish va jamoaning yangi a'zolari haqida ko'proq ma'lumot berishni rejalashtirmoqda. Gross, Fridman va Sutskever bitim haqida hech qanday izoh berishmadi.
Meta-ning faol kadrlar siyosati AI bozorida tobora kuchayib borayotgan raqobatni aks ettiradi. Meta, Google, OpenAI va boshqalar eng kuchli til modellari va umumiy sun'iy intellekt (AGI) tizimlarini ishlab chiqish poygasini davom ettirmoqdalar. OpenAI rahbari Sem Oltmanning so'zlariga ko'ra, Meta OpenAI xodimlariga 100 million dollargacha shartnoma imzolash uchun bonuslar taklif qilgan, ammo asosiy mutaxassislar takliflardan voz kechishgan.
Meta ilgari Scale AI-ga 14,3 milliard dollar sarmoya kiritgan va kompaniyaning 49 foiz ulushini olgan. OpenAI, o'z navbatida, dizayner joni Ive bilan hamkorlik qilish va io startapini sotib olish uchun taxminan 6,5 milliard dollar sarfladi. Google va Microsoft ham AI iste'dodlari uchun faol raqobatlashmoqda: Google asoschilarni qaytarib oldi Character.AI ko'p milliard dollarlik bitimning bir qismi sifatida va Microsoft Inflection AI-dan Mustafo Sulaymonni 650 million dollarlik bitimning bir qismi sifatida yolladi.
Daniel Gross sun'iy intellekt sohasidagi tadbirkor va investor sifatida tanilgan. U 2013-yilda Apple tomonidan sotib olingan Cue qidiruv tizimini asos solgan va u yerda mashinani o'rganish va Siri loyihalari uchun mas'ul bo'lgan yuqori lavozimlarda ishlagan. Keyinchalik u y Combinator bilan hamkorlik qildi, so'ngra Sutskever bilan birga Safe Superintelligence-ni tashkil etdi. Nat Fridman 2018 yilda Microsoft platformasini sotib olganidan keyin GitHub-ni boshqargan.
Pitchbook ma'lumotlariga ko'ra, NFDG fondi Coinbase, Figma, CoreWeave, Perflexity va boshqa kompaniyalarga sarmoya kiritgan. Character.ai. meta bitimi doirasida fondning investitsiya portfelining kelajagi haqidagi savol hali ham ochiq.

Meta продолжает наращивать усилия по привлечению ключевых фигур в области искусственного интеллекта. После сделки с основателем Scale AI Александром Вангом, в рамках которой компания инвестировала $14,3 млрд, Meta нацелилась на Дэниела Гросса — генерального директора Safe Superintelligence, основанного Ильёй Суцкевером, а также на бывшего CEO GitHub Нэта Фридмана. Об этом сообщили источники, знакомые с деталями переговоров.
Ранее в этом году Meta предприняла попытку приобрести Safe Superintelligence, который в апреле был оценён в $32 млрд. По данным источников, Илья Суцкевер отказался как от предложения о покупке стартапа, так и от попытки Meta пригласить его лично. После этого Цукерберг начал обсуждать сотрудничество с Гроссом.
Гросс и Фридман возглавляют венчурный фонд NFDG. В рамках соглашения оба предпринимателя перейдут в Meta и будут работать под началом Александра Ванга над проектами в области искусственного интеллекта. Meta получит долю в NFDG, уточняют источники.
Представители Meta заявили, что в ближайшие недели компания планирует рассказать больше о развитии направления суперинтеллекта и новых участниках команды. Гросс, Фридман и Суцкевер комментариев по поводу сделки не дали.
Активная кадровая политика Meta отражает усиливающуюся конкуренцию на рынке ИИ. Компании Meta, Google, OpenAI и другие продолжают гонку за разработку самых мощных языковых моделей и систем общего искусственного интеллекта (AGI). По словам главы OpenAI Сэма Олтмана, Meta предлагала сотрудникам OpenAI бонусы за подписание контракта до $100 млн, однако ключевые специалисты отказались от предложений.
Meta ранее вложила $14,3 млрд в Scale AI, получив 49% акций компании. OpenAI в свою очередь потратила около $6,5 млрд на сотрудничество с дизайнером Джони Айвом и покупку его стартапа io. Google и Microsoft также активно конкурируют за ИИ-таланты: Google вернула основателей Character.AI в рамках многомиллиардной сделки, а Microsoft наняла Мустафу Сулеймана из Inflection AI в рамках сделки на $650 млн.
Дэниел Гросс известен как предприниматель и инвестор в области искусственного интеллекта. Он основал поисковик Cue, приобретённый Apple в 2013 году, и занимал там руководящие позиции, отвечая за проекты в сфере машинного обучения и Siri. Позднее он стал партнёром Y Combinator, а затем соосновал Safe Superintelligence вместе с Суцкевером. Нэт Фридман возглавил GitHub после покупки платформы Microsoft в 2018 году.
Фонд NFDG, по данным Pitchbook, инвестировал в такие компании, как Coinbase, Figma, CoreWeave, Perplexity и Character.ai. Вопрос о будущем портфеля инвестиций фонда в рамках сделки с Meta пока остаётся открытым.