Sun'iy intellekt texnologiyalari bilan yaratilgan mualliflar onlayn savdo sohasida yuqori samaradorlikni namoyish etadilar. Baidu ma'lumotlariga ko'ra, kompaniya va taniqli xitoylik strimer Lo Yonxao o'rtasidagi qo'shma loyiha davomida bir sessiyada 55 million yuan (7,65 million dollar) qiymatidagi tovarlarni sotishga muvaffaq bo'ldi. Translyatsiyani o'tkazish uchun Lo va uning boshlovchisi Xiao Mu Baidu generativ AI modeli asosida yaratilgan raqamli avatarlardan foydalanganlar. Sessiya olti soatdan ko'proq davom etdi va Youxuan to'g'ridan-to'g'ri savdo platformasida bo'lib o'tdi.
May oyining boshida Lo o'zining birinchi translyatsiyasini youxuan-da virtual texnologiyalardan foydalanmasdan o'tkazdi. U to'rt soatdan sal ko'proq davom etdi va elektronika, oziq-ovqat va boshqa mahsulotlarga kamroq buyurtma berdi. Lo tan olganidek, raqamli avatarlardan foydalanish ta'siri uning kutganidan ham oshib ketdi.
Taqdimotchilarning avatarlari besh yil davomida video materiallar asosida sun'iy intellekt yordamida ishlab chiqilgan bo'lib, bu modelga muloqot va hazil uslubini tomoshabinlarga tanish uslubda takrorlashga imkon berdi. Be Friends Holding tadqiqot yo'nalishi rahbari Vu Jialuning so'zlariga ko'ra, natijalar Xitoyning raqamli avatar va striming sanoati uchun muhim bosqich bo'ldi. Uning ta'kidlashicha, zamonaviy texnologiyalar kompaniyalarga translyatsiyalarni tashkil qilish xarajatlarini kamaytirishga imkon beradi, chunki katta xodimlar va jihozlangan studiyalarga ehtiyoj qolmaydi. Raqamli avatarlar uzluksiz ishlashi va istalgan vaqtda efirga uzatilishi mumkin.
Pandemiyadan keyin Xitoyda jonli efir orqali onlayn sotuvlarning mashhurligi oshdi. Worldpanel va Bain & Company ma'lumotlariga ko'ra, 2023 yilda Douyin platformasidagi oqimlar orqali sotuvlar oshib ketdi JD.com, uni mamlakatning ikkinchi yirik e-commerce saytiga aylantirish va bozor yetakchisi Alibaba ulushini kamaytirish.
Shu bilan birga, tahlilchilarning ta'kidlashicha, oqim paytida xaridlarning katta qismi impulsiv ravishda amalga oshiriladi, bu esa yuqori darajadagi daromadlarga olib keladi. Platformalarning tartibga solish normalari va talablariga rioya qilish masalalari virtual odamlar ishtirokidagi formatni rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega. Vu Jialuning ta'kidlashicha, raqamli avatarlar reklama standartlariga javob berish uchun o'qitilishi kerak va Douyin, shu jumladan platformalarda virtual xostlardan foydalanish qoidalari tobora kuchayib bormoqda.
Be Friends Holding vakillarining so'zlariga ko'ra, AI avatarlaridan foydalangan holda keyingi translyatsiya tez orada amalga oshirilishi mumkin. Kelajakda kompaniya xalqaro bozorlarga chiqish uchun ko'p tilli translyatsiyalarni ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.

Авторы, созданные с помощью технологий искусственного интеллекта, демонстрируют высокую эффективность в сфере онлайн-торговли. По данным Baidu, в ходе совместного проекта компании и известного китайского стримера Ло Ёнхао за одну сессию удалось продать товаров на сумму 55 миллионов юаней ($7,65 млн). Для проведения трансляции Ло и его соведущий Сяо Му использовали цифровые аватары, созданные на основе генеративной ИИ-модели Baidu. Сессия длилась более шести часов и проходила на платформе прямых продаж Youxuan.
Ранее в мае Ло провёл свою первую трансляцию на Youxuan без использования виртуальных технологий. Она продолжалась чуть более четырёх часов и принесла меньший объём заказов на электронику, продукты питания и другие товары. По признанию Ло, эффект от использования цифровых аватаров превзошёл его ожидания.
Аватары ведущих разрабатывались с применением искусственного интеллекта на базе видеоматериалов за пять лет, что позволило модели воспроизводить манеру общения и шутки в привычном для аудитории стиле. По словам главы исследовательского направления компании Be Friends Holding У Цзялу, результаты стали важной вехой для индустрии цифровых аватаров и стриминга в Китае. Он отметил, что современные технологии позволяют компаниям снижать затраты на организацию трансляций, так как отпадает необходимость в большом штате сотрудников и оборудованных студиях. Цифровые аватары могут работать без перерывов и вести эфиры в любое время.
Популярность онлайн-продаж через прямые трансляции в Китае выросла после пандемии. По данным Worldpanel и Bain & Company, в 2023 году объём продаж через стримы на платформе Douyin превысил показатели JD.com, сделав её второй по величине e-commerce площадкой страны и сократив долю лидера рынка — Alibaba.
При этом аналитики отмечают, что значительная часть покупок во время стримов совершается импульсивно, что приводит к высокому уровню возвратов. Вопросы соблюдения регуляторных норм и требований платформ становятся ключевыми для развития формата с участием виртуальных людей. У Цзялу сообщил, что цифровые аватары должны проходить обучение для соответствия стандартам рекламы, а правила использования виртуальных ведущих на платформах, включая Douyin, становятся всё строже.
По словам представителей Be Friends Holding, следующая трансляция с использованием ИИ-аватаров может состояться в ближайшее время. В будущем компания планирует развивать многоязычные трансляции для выхода на международные рынки.