Sun'iy intellekt texnologiyalari bilan yaratilgan mualliflar onlayn savdo sohasida yuqori samaradorlikni namoyish etadilar. Baidu ma'lumotlariga ko'ra, kompaniya va taniqli xitoylik strimer Lo Yonxao o'rtasidagi qo'shma loyiha davomida bir sessiyada 55 million yuan (7,65 million dollar) qiymatidagi tovarlarni sotishga muvaffaq bo'ldi. Translyatsiyani o'tkazish uchun Lo va uning boshlovchisi Xiao Mu Baidu generativ AI modeli asosida yaratilgan raqamli avatarlardan foydalanganlar. Sessiya olti soatdan ko'proq davom etdi va Youxuan to'g'ridan-to'g'ri savdo platformasida bo'lib o'tdi.
May oyining boshida Lo o'zining birinchi translyatsiyasini youxuan-da virtual texnologiyalardan foydalanmasdan o'tkazdi. U to'rt soatdan sal ko'proq davom etdi va elektronika, oziq-ovqat va boshqa mahsulotlarga kamroq buyurtma berdi. Lo tan olganidek, raqamli avatarlardan foydalanish ta'siri uning kutganidan ham oshib ketdi.
Taqdimotchilarning avatarlari besh yil davomida video materiallar asosida sun'iy intellekt yordamida ishlab chiqilgan bo'lib, bu modelga muloqot va hazil uslubini tomoshabinlarga tanish uslubda takrorlashga imkon berdi. Be Friends Holding tadqiqot yo'nalishi rahbari Vu Jialuning so'zlariga ko'ra, natijalar Xitoyning raqamli avatar va striming sanoati uchun muhim bosqich bo'ldi. Uning ta'kidlashicha, zamonaviy texnologiyalar kompaniyalarga translyatsiyalarni tashkil qilish xarajatlarini kamaytirishga imkon beradi, chunki katta xodimlar va jihozlangan studiyalarga ehtiyoj qolmaydi. Raqamli avatarlar uzluksiz ishlashi va istalgan vaqtda efirga uzatilishi mumkin.
Pandemiyadan keyin Xitoyda jonli efir orqali onlayn sotuvlarning mashhurligi oshdi. Worldpanel va Bain & Company ma'lumotlariga ko'ra, 2023 yilda Douyin platformasidagi oqimlar orqali sotuvlar oshib ketdi JD.com, uni mamlakatning ikkinchi yirik e-commerce saytiga aylantirish va bozor yetakchisi Alibaba ulushini kamaytirish.
Shu bilan birga, tahlilchilarning ta'kidlashicha, oqim paytida xaridlarning katta qismi impulsiv ravishda amalga oshiriladi, bu esa yuqori darajadagi daromadlarga olib keladi. Platformalarning tartibga solish normalari va talablariga rioya qilish masalalari virtual odamlar ishtirokidagi formatni rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega. Vu Jialuning ta'kidlashicha, raqamli avatarlar reklama standartlariga javob berish uchun o'qitilishi kerak va Douyin, shu jumladan platformalarda virtual xostlardan foydalanish qoidalari tobora kuchayib bormoqda.
Be Friends Holding vakillarining so'zlariga ko'ra, AI avatarlaridan foydalangan holda keyingi translyatsiya tez orada amalga oshirilishi mumkin. Kelajakda kompaniya xalqaro bozorlarga chiqish uchun ko'p tilli translyatsiyalarni ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.

Authors created with the help of artificial intelligence technologies demonstrate high efficiency in the field of online trading. According to Baidu, a joint project between the company and well-known Chinese streamer Luo Yonghao managed to sell goods worth 55 million yuan ($7.65 million) in one session. To conduct the broadcast, Luo and his co-host Xiao Mu used digital avatars created on the basis of Baidu's generative AI model. The session lasted more than six hours and was held on the Youxuan direct sales platform.
Earlier in May, Luo held his first broadcast on Youxuan without using virtual technology. It lasted just over four hours and resulted in fewer orders for electronics, food and other goods. According to Lo, the effect of using digital avatars exceeded his expectations.
Avatars of presenters were developed using artificial intelligence based on video materials for five years, which allowed the model to reproduce the manner of communication and jokes in the usual style for the audience. According to Wu Jialu, head of research at Be Friends Holding, the results represent an important milestone for the digital avatar and streaming industry in China. He noted that modern technologies allow companies to reduce the cost of organizing broadcasts, as there is no need for a large staff and equipped studios. Digital avatars can work without interruptions and broadcast at any time.
The popularity of online sales via live streams in China has grown since the pandemic. According to Worldpanel and Bain & So, in 2023, the volume of sales through streams on the Douyin platform exceeded the figures JD.com by making it the second largest e-commerce platform in the country and reducing the share of the market leader — Alibaba.
At the same time, analysts note that a significant part of purchases during streams are made impulsively, which leads to a high level of returns. Issues of compliance with regulatory norms and platform requirements are becoming key for the development of the format with the participation of virtual people. Wu Jialu said that digital avatars must be trained to meet advertising standards, and the rules for using virtual hosts on platforms including Douyin are becoming stricter.
According to representatives of Be Friends Holding, the next broadcast using AI avatars may take place in the near future. In the future, the company plans to develop multilingual broadcasts to reach international markets.