Evropa Ittifoqi sudining bosh advokati Juliane Kokott, majburiy bo'lmagan xulosada, Google kompaniyasining shikoyati rad etilishi kerakligini ta'kidladi, chunki kompaniyaning huquqiy dalillari etarli emas edi. "Google Android ekotizimining bir nechta bozorlarida ustunlik qildi va tarmoq effektlari tufayli Google Search foydalanuvchilari uchun foydalanishni ta'minladi", dedi Kokott. "Natijada, Google o'z xizmatlarini yaxshilashga imkon beradigan ma'lumotlarga ega bo'ldi."
Evropa Ittifoqi oliy sudi ko'pincha o'z maslahatchilarining fikrlarini hisobga olgan holda, odatda ular e'lon qilinganidan bir necha oy o'tgach, yakuniy qarorlarni qabul qiladi. Dastlab 4,3 milliard evroni tashkil etgan, ammo keyinchalik 2022 yilda Evropa Ittifoqi umumiy sudi tomonidan biroz pasaytirilgan Android ishi bo'yicha jarima Evropa Ittifoqining yirik texnologik kompaniyalarga qarshi bir qator monopoliyaga qarshi sanktsiyalaridan biriga aylandi. Ushbu chora-tadbirlar Evropa regulyatorlari va Silikon vodiysi kompaniyalari rahbarlari o'rtasida ziddiyatlarni keltirib chiqardi va AQShning sobiq prezidenti Donald Trump ushbu jarimalarni "AQSh kompaniyalariga qarshi tariflar"deb atadi.
Android ishi sobiq evrokomissar Margrethe Vestagerning yirik IT-kompaniyalarning o'sib borayotgan kuchini cheklash kampaniyasi doirasida to'rtta asosiy ishdan biri bo'ldi. Ispaniyalik sotsialist Tereza Ribera Evropa Ittifoqining monopoliyaga qarshi komissari lavozimiga tayinlanishidan oldin, Vestager Google — ga jami 8 milliard evrodan ortiq jarima solgan va AQSh Adliya vazirligining Google reklama biznesini taqsimlash kerakligi haqidagi pozitsiyasini qo'llab-quvvatlagan-Ribera ham xuddi shunday pozitsiyani egallaydi.
Evropa Ittifoqi oliy sudining yakuniy qarori Android biznes modelining kelajagida muhim rol o'ynashi mumkin, bu mobil ishlab chiqaruvchilar uchun shartlarga rioya qilish evaziga bepul dasturiy ta'minotni taqdim etishni o'z ichiga oladi. Aynan shu shartnomalar 2018 yilda regulyator Google (Alphabet Inc.) uchta noqonuniy xatti-harakatlarda qidiruv tizimining ustunligini mustahkamlashga yordam berdi va rekord jarima soldi.
Birinchidan, Google noqonuniy ravishda telefon ishlab chiqaruvchilariga Google Search ilovasi va Chrome brauzerini Play Store — Android ilovalari do'koniga litsenziya olish sharti sifatida oldindan o'rnatishni buyurdi. Ikkinchidan, Evropa Ittifoqining ta'kidlashicha, Google yirik ishlab chiqaruvchilar va operatorlarga faqat Google Search ilovasini oldindan o'rnatish sharti bilan pul to'lagan. Uchinchidan, kompaniya ilovalarni oldindan o'rnatishni istagan ishlab chiqaruvchilarga Android-ning Google tomonidan tasdiqlanmagan muqobil versiyalaridan foydalanishga to'sqinlik qildi.
Evropa Ittifoqi umumiy sudining 2022 yil sentyabr oyidagi qarorida sudyalar komissiyaning ko'pgina dalillarini qo'llab-quvvatladilar, ammo jarimani 4,3 milliard evrodan kamaytirdilar, bu qoidabuzarlikning ayrim epizodlari uchun dalillar etishmasligini ko'rsatdi.
Yanvar oyida bo'lib o'tgan apellyatsiya tinglovida Google advokatlari kompaniyaning muvaffaqiyati "qattiq usullar" emas, balki innovatsiyalar bilan bog'liqligini va Evropa Ittifoqi "Google-ni o'zining mukammalligi, jozibadorligi va innovatsiyasi uchun jazolaganini"ta'kidladilar.
An'anaviy monopoliyaga qarshi ishlardan tashqari, Google yirik texnologik kompaniyalarning xatti-harakatlari uchun qat'iy asos yaratadigan Evropa Ittifoqining raqamli bozorlar to'g'risidagi Qonunining bir qismi sifatida ham tekshirildi. Mart oyida Evropa komissiyasi Mountain View (Kaliforniya) kompaniyasini qonunni buzganlik uchun yangi jarimalar haqida ogohlantirdi: o'zining keng qidiruv ekotizimida o'z xizmatlarini afzal ko'rish va dastur ishlab chiquvchilariga foydalanuvchilarni Play Store-dan tashqaridagi takliflarga yo'naltirishga to'sqinlik qilish.

Борьба Google с рекордным антимонопольным штрафом Европейского союза в размере 4,1 миллиарда евро (4,7 миллиарда долларов) потерпела неудачу после того, как генеральный советник высшего суда ЕС заявил, что регуляторы имели основания наказать американского гиганта за злоупотребление рыночной властью Android.
Генеральный адвокат Юлиане Кокотт из Суда Европейского союза в необязательном к исполнению заключении отметила, что апелляция Google должна быть отклонена, так как юридические аргументы компании оказались недостаточными. «Google занимала доминирующее положение на нескольких рынках экосистемы Android и благодаря сетевым эффектам обеспечила использование пользователями Google Search», — сказала Кокотт. «В результате Google получала доступ к данным, которые позволяли ей совершенствовать свои услуги».
Окончательные решения высший суд ЕС часто выносит с учётом мнений своих советников, обычно через несколько месяцев после их публикации. Штраф по делу Android — изначально составлявший 4,3 миллиарда евро, но затем немного сниженный Общим судом ЕС в 2022 году — стал одним из ряда антимонопольных санкций ЕС против крупных технологических компаний. Эти меры вызвали напряжённость между европейскими регуляторами и руководителями компаний Кремниевой долины, а бывший президент США Дональд Трамп назвал эти штрафы «тарифами против американских компаний».
Дело Android стало одним из четырёх ключевых дел в рамках кампании бывшего еврокомиссара по вопросам конкуренции Маргрете Вестагер по ограничению растущей власти крупных IT-компаний. До того, как её сменила на посту антимонопольного комиссара ЕС испанская социалистка Тереса Рибера, Вестагер наложила на Google штрафов на общую сумму более 8 миллиардов евро и поддержала позицию Минюста США о том, что рекламный бизнес Google должен быть разделён — аналогичную позицию занимает и Рибера.
Окончательное решение высшего суда ЕС может сыграть ключевую роль в будущем бизнес-модели Android, которая предполагает предоставление бесплатного программного обеспечения в обмен на соблюдение условий для производителей мобильных устройств. Именно эти контракты вызвали возмущение Еврокомиссии в 2018 году, когда регулятор обвинил Google (Alphabet Inc.) в трёх формах незаконного поведения, способствовавших укреплению доминирования поисковой системы, и наложил рекордный штраф.
Во-первых, Google незаконно обязывала производителей телефонов предустанавливать приложение Google Search и браузер Chrome в качестве условия для получения лицензии на Play Store — магазин приложений для Android. Во-вторых, ЕС заявил, что Google выплачивала крупным производителям и операторам деньги при условии, что они будут предустанавливать только приложение Google Search. В-третьих, компания препятствовала производителям, желающим предустанавливать приложения, использовать альтернативные версии Android, не одобренные Google.
В решении Общего суда ЕС в сентябре 2022 года судьи поддержали большинство аргументов комиссии, но снизили штраф с 4,3 миллиарда евро, указав на недостаточность доказательств по отдельным эпизодам нарушения.
На слушаниях по апелляции в январе юристы Google утверждали, что успех компании обусловлен инновациями, а не «жёсткими методами», и что ЕС «наказал Google за её выдающиеся достижения, привлекательность и инновации».
Помимо традиционных антимонопольных дел, Google также оказалась под пристальным вниманием в рамках Закона ЕС о цифровых рынках, который устанавливает жёсткие рамки для поведения крупных технологических компаний. В марте Еврокомиссия предупредила компанию из Маунтин-Вью (Калифорния) о возможных новых штрафах за якобы нарушение закона: предпочтение собственным сервисам в своей обширной поисковой экосистеме и препятствование разработчикам приложений направлять пользователей к предложениям вне Play Store.