Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Xitoyga tashrifi chog'ida "karamai Smart transport" loyihasining ma'lumotlar markaziga tashrif buyurdi. Delegatsiya shahar transportini boshqarishni takomillashtirish va yo'l harakati xavfsizligi darajasini oshirishga qaratilgan zamonaviy raqamli yechimlar bilan tanishdi.
Markazda jamoat transportini raqamli boshqarish texnologiyalari, yo'l harakatini doimiy monitoring qilish va tahlil qilish tizimlari hamda transport infratuzilmasini avtomatlashtirish yechimlari mavjud. Asosiy e'tibor shahar transport tizimini optimallashtirish uchun sun'iy intellekt texnologiyalari va katta ma'lumotlar tahlilini qo'llashga qaratilgan.
"Karamai Smart transport" loyihasi shahar infratuzilmasini modernizatsiya qilish, yo'lovchilar uchun qulay va xavfsiz muhit yaratishga qaratilgan. Amalga oshirilgan aqlli transport tizimi bir qator asosiy funktsiyalarni o'z ichiga oladi:
- Svetoforlarni boshqarish (signalni boshqarish): svetoforlarning fazalari va tsikllarini dinamik boshqarish orqali transport oqimlarini moslashuvchan tartibga solish;
- E-politsiya va nazorat punktlari: yo'l harakati qoidabuzarliklarini avtomatik aniqlash va ularni tahlil qilish;
- Qurilmalarni boshqarish: aqlli transport tizimi uskunalarining holatini markazlashtirilgan monitoring va nazorat qilish;
- Monitoring va xabardorlik: transport oqimi va uskunaning texnik holatini Real vaqtda kuzatish;
- Texnik xizmat ko'rsatish: uskunaning uzluksiz ishlashini ta'minlash uchun avtomatik diagnostika va profilaktika xizmati.
Bundan tashqari, tizim shaxslarni aniqlash va yo'qolgan narsalarni qidirish uchun sun'iy intellektga asoslangan algoritmni taqdim etadi.
Markaz ma'lumotlariga ko'ra, aqlli transport tizimini joriy etish yo'l-transport hodisalari sonini sezilarli darajada kamaytirishga va shahar chorrahalarida o'tkazish qobiliyatini oshirishga imkon berdi. Karamay tajribasi transport sektorini raqamlashtirish dasturlarini amalga oshirishda O'zbekiston shaharlarida qo'llanilishi mumkin bo'lgan muhim misol sifatida ko'rib chiqilmoqda.

Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов в ходе визита в Китай посетил центр обработки данных проекта «Умный транспорт Карамай». Делегация ознакомилась с современными цифровыми решениями, направленными на совершенствование управления городским транспортом и повышения уровня безопасности на дорогах.
В центре представлены технологии цифрового управления общественным транспортом, системы непрерывного мониторинга и анализа дорожного движения, а также решения для автоматизации работы транспортной инфраструктуры. Основное внимание уделено применению технологий искусственного интеллекта и аналитики больших данных для оптимизации городской транспортной системы.
Проект «Умный транспорт Карамай» направлен на модернизацию городской инфраструктуры, создание удобной и безопасной среды для пассажиров. Реализованная интеллектуальная транспортная система включает ряд ключевых функций:
– Управление светофорами (Signal Control): адаптивное регулирование транспортных потоков с помощью динамического управления фазами и циклами работы светофоров;
– E-Police и контрольные точки: автоматическое выявление нарушений правил дорожного движения и их анализ;
– Управление устройствами: централизованный мониторинг и контроль за состоянием оборудования интеллектуальной транспортной системы;
– Мониторинг и осведомленность: наблюдение за транспортным потоком и техническим состоянием оборудования в режиме реального времени;
– Техническое обслуживание: автоматическая диагностика и профилактическое обслуживание для поддержания бесперебойной работы оборудования.
Кроме того, в системе предусмотрен алгоритм на базе искусственного интеллекта для идентификации личностей и поиска утерянных вещей.
По данным центра, внедрение интеллектуальной транспортной системы позволило существенно снизить количество дорожно-транспортных происшествий и повысить пропускную способность на городских перекрестках. Опыт Карамай рассматривается в качестве значимого примера для возможного применения в городах Узбекистана при реализации программ цифровизации транспортного сектора.