Reklama, marketing va kommunikatsiyalar bo'yicha tajriba almashish uchun eng yirik maydonlardan biri sifatida tanilgan White Square 2025 xalqaro ijodkorlik festivali tanlov dasturini yakunladi va g'oliblarni e'lon qildi. Bu yilgi festivalda 38 mamlakatdan, shu jumladan Yevropa, MDH, Osiyo, Shimoliy va Lotin Amerikasi, MENA mintaqasi va Xitoydan 1210 ta ishtirokchi ishtirok etdi.
Asosiy natijalar va taniqli loyihalar
Bosh mukofot Grand Prix Mercado McCann (Argentina) agentligining La Argentina mehmonxonasi ishiga berildi. Ushbu loyiha bir vaqtning o'zida bir nechta toifalarda so'zsiz etakchiga aylandi: eng yaxshi ijodiy tanlov, eng yaxshi Marketing xizmatlari tanlovi, eng yaxshi brend hamkorligi va eng yaxshi brend tarkibi, ajoyib ijodkorlik va integratsiya darajasini namoyish etdi.
O'zbekistonning ishtiroki alohida e'tiborga sazovor bo'ldi: Synthesis agency Visible bag loyihasi uchun hakamlar hay'ati tomonidan e'tirof etildi, u:
- Best of Branding Contest
- Best of Promotional Printed Materials
- Best of Ambient Media
- Best of Retail Promotions & Competitions
O'zbek kreatorlarining ishi o'ziga xos niyat, ijtimoiy ahamiyat va ijro sifatining uyg'unligi bilan nishonlanib, festivalning muhim voqeasiga aylandi.
G'oliblar geografiyasi
Festival sanoatning globalligini ta'kidladi: Argentina, Buyuk Britaniya, Tailand, AQSh, O'zbekiston, Qozog'iston, Rossiya, Peru va boshqa mamlakatlarning agentliklari g'alaba qozondi. Masalan,:
- Best of Media Contest — The Ordinary Life Hearing Test, CJ Worx (Таиланд)
- Best of Digital Contest — Name This Oreo, VML New York (США)
- Best of Craft Contest — The Boy & The Octopus, adam&eveDDB (Великобритания)
Hakamlik standartlari va yangi toifalar
Asarlar xalqaro ijodkorlarning etakchilari, Cannes Lions, D&AD, Effie va boshqa nufuzli festivallarning g'oliblarini o'z ichiga olgan oltita xalqaro hakamlar hay'ati tomonidan baholandi. 2025 yilda White Square birinchi marta asosiy yo'nalishlar bo'yicha Best of Contest mukofotlarini taqdim etdi, bu esa har bir nominatsiyadagi eng kuchli loyihalarni ajratib ko'rsatish va tanlov tanlovi darajasini yanada oshirish imkonini berdi.
Baholashning asosiy mezonlariga quyidagilar kiradi:
- ijodiy g'oyaning kuchi;
- amalga oshirish sifati;
- media integratsiyasi;
- biznes muammolarini hal qilishda samaradorlik.
Maxsus yutuqlar
Festival agentligi Voskhod (Rossiya) unvoniga sazovor bo'ldi, u ko'plab mukofotlar va short-listlarni to'pladi. Eng yaxshi Belarus agentligi PG (Belarus) deb nomlangan, uning loyihalari ham hakamlar hay'ati tomonidan yuqori baholangan.
Oq maydon sanoat tendentsiyalarini belgilaydigan sayt maqomini tasdiqladi. Hakamlar hay'ati a'zolarining fikriga ko'ra, hakamlik darajasi eng yuqori xalqaro standartlarga javob berdi va arizalar sifati Sharqiy Evropaning ijodiy festivallari orasida eng yuqori ko'rsatkichlardan biri bo'lib qolmoqda. Oq maydon mukofotlari professional hamjamiyat tomonidan tobora ko'proq qadrlanmoqda va festival reklama bozorini o'zgartirishga qodir g'oyalarni ilgari surishda muhim rol o'ynashda davom etmoqda.

Международный фестиваль креативности White Square 2025, известный как одна из крупнейших площадок для обмена опытом в сфере рекламы, маркетинга и коммуникаций, завершил конкурсную программу и объявил победителей. Фестиваль в этом году собрал рекордное количество участников — 1210 работ из 38 стран, включая государства Европы, СНГ, Азии, Северной и Латинской Америки, региона MENA и Китая.
Ключевые итоги и отличившиеся проекты
Главный приз — Grand Prix — был присуждён работе Hotel La Argentina агентства Mercado Mccann (Аргентина). Этот проект стал безусловным лидером сразу в нескольких категориях: Best of Creative Contest, Best of Marketing Services Contest, Best of Brand Collaboration и Best of Branded Content, продемонстрировав выдающийся уровень креатива и интеграции.
Особое внимание привлекло участие Узбекистана: агентство Synthesis agency удостоилось признания жюри за проект Visible bag, который завоевал:
- Best of Branding Contest
- Best of Promotional Printed Materials
- Best of Ambient Media
- Best of Retail Promotions & Competitions
Работа узбекских креаторов была отмечена за сочетание оригинального замысла, социальной значимости и высокого качества исполнения, став заметным событием фестиваля.
География победителей
Фестиваль подчеркнул глобальность индустрии: в числе триумфаторов оказались агентства из Аргентины, Великобритании, Таиланда, США, Узбекистана, Казахстана, России, Перу и других стран. Например:
- Best of Media Contest — The Ordinary Life Hearing Test, CJ Worx (Таиланд)
- Best of Digital Contest — Name This Oreo, VML New York (США)
- Best of Craft Contest — The Boy & The Octopus, adam&eveDDB (Великобритания)
Стандарты судейства и новые категории
Работы оценивали шесть составов международного жюри, в которые вошли лидеры мирового креатива, обладатели наград Cannes Lions, D&AD, Effie и других престижных фестивалей. В 2025 году White Square впервые ввёл награды Best of Contest по ключевым направлениям, что позволило выделить наиболее сильные проекты в каждой номинации и ещё более повысить уровень конкурсного отбора.
Основные критерии оценивания включали:
- силу креативной идеи;
- качество реализации;
- интеграцию в медиа;
- эффективность в решении бизнес-задач.
Специальные достижения
Титул Агентство фестиваля получил Voskhod (Россия), собравший внушительное число наград и шорт-листов. Лучшим белорусским агентством названо PG (Беларусь), чьи проекты также получили высокие оценки жюри.
White Square подтвердил статус площадки, задающей тренды индустрии. По словам членов жюри, уровень судейства соответствовал высочайшим международным стандартам, а планка качества заявок остаётся одной из самых высоких среди креативных фестивалей Восточной Европы. Награды White Square всё более ценятся профессиональным сообществом, а фестиваль продолжает играть ключевую роль в продвижении идей, способных изменить рекламный рынок.