Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining buyrug'i bilan hujjatli qimmatli qog'ozlarni yo'q qilish bo'yicha Yo'riqnoma tasdiqlandi (reg. 2025-yil 17-iyundagi 3630-son). Hujjat raqamlashtirishni tezlashtirish va fond bozori infratuzilmasini yanada rivojlantirish maqsadida ishlab chiqilgan.
Yo'riqnoma emitentlar tomonidan ilgari chiqarilgan qimmatli qog'ozlarning muomalasini qog'oz shaklida tartibga solish va ularni muomaladan bosqichma-bosqich chiqarishga qaratilgan. Ushbu chora-tadbirlar qimmatli qog'ozlar bozorida buxgalteriya hisobi va operatsion jarayonlarning shaffofligi va ishonchliligini oshirishga qaratilgan.
Hujjat hujjatli qimmatli qog'ozlarni muomaladan chiqarish tartibini belgilaydi, ularni yo'q qilish jarayonini tartibga soladi va yo'q qilishning ruxsat etilgan usullarini belgilaydi. Yo'q qilish emitent tomonidan tuzilgan maxsus komissiya tomonidan amalga oshiriladi. Uning tarkibiga kamida besh kishi, shu jumladan emitent, vakolatli davlat organi va Markaziy depozitariy vakillari kiradi.
Hujjatli qimmatli qog'ozlarni yo'q qilish protsedurani belgilangan tartibda majburiy qayd etish bilan yoqish yoki maydalash orqali amalga oshiriladi.

Приказом директора Национального агентства перспективных проектов утверждена Инструкция по уничтожению документарных ценных бумаг (рег. № 3630 от 17 июня 2025 года). Документ разработан в целях ускорения цифровизации и дальнейшего развития инфраструктуры фондового рынка.
Инструкция направлена на упорядочение обращения ранее выпущенных эмитентами ценных бумаг в бумажной форме и их поэтапное выведение из оборота. Эти меры призваны повысить прозрачность и надежность учетных и операционных процессов на рынке ценных бумаг.
Документом установлен порядок изъятия документарных ценных бумаг из обращения, регламентирован процесс их утилизации и определены допустимые способы уничтожения. Утилизация осуществляется специальной комиссией, создаваемой эмитентом. В её состав входят не менее пяти человек, включая представителей эмитента, уполномоченного государственного органа и Центрального депозитария.
Уничтожение документарных ценных бумаг производится путем сжигания или измельчения с обязательной фиксацией процедуры в установленном порядке.