OpenAI bosh direktori Sem Altmanning ta'kidlashicha, Meta o'z kompaniyasining xodimlarini 100 million dollarlik bonuslarni taklif qilish orqali jalb qilishga faol urinishlar qilgan. Bu haqda TechCrunch Altmanning so'zlariga tayanib xabar berdi. Ushbu urinishlar Meta-ning sun'iy intellekt sohasidagi mavqeini oshirish va ushbu sohadagi raqobat kuchayib borayotgan bir paytda etakchi mutaxassislarni jalb qilish borasidagi sa'y-harakatlari bilan bog'liq.
Yaqinda Scale AI neyron tarmoqlarini o'qitish bo'yicha ma'lumotlar markalash kompaniyasiga 15 milliard dollar sarmoya kiritgan Meta jahon darajasidagi jamoani shakllantirish ishlarini kuchaytirdi. Ushbu strategiyaning bir qismi sifatida kompaniya OpenAI va boshqa etakchi AI markazlarining eng yaxshi mutaxassislariga saxiy kompensatsiya paketlarini taklif qildi.
Manbalarga ko'ra, Meta OpenAI-ning etakchi tadqiqotchilaridan biri Noam Braunni, shuningdek Google-ning AI me'mori koraya Kavukchuoglani o'z saflariga taklif qilishga urinib ko'rdi. Altmanning ta'kidlashicha, openai-ning asosiy xodimlaridan hech biri muzokaralarda ko'rsatilgan katta miqdordagi mablag'larga qaramay, Meta tomonidan takliflarni qabul qilmagan.
Meta sun'iy intellekt tashabbuslarini rivojlantirishda davom etmoqda. Ilgari e'lon qilingan rejalarga ko'ra, 2026-yil oxirigacha kompaniya brendlarga Ai vositalari orqali reklama kampaniyalarini yaratish va maqsadli qilish imkonini beruvchi platformani ishga tushirish niyatida. Ushbu tizim marketing maqsadlarini belgilash, byudjetlarni taqsimlash va reklama faoliyatining avtomatlashtirilgan logistikasini o'z ichiga oladi.

Генеральный директор OpenAI Сэм Альтман заявил, что Meta предпринимала активные попытки переманить сотрудников его компании, предлагая им бонусы в размере 100 миллионов долларов. Об этом сообщает TechCrunch со ссылкой на слова Альтмана. Попытки связаны с усилиями Meta по усилению своих позиций в области искусственного интеллекта и привлечению ведущих специалистов на фоне растущей конкуренции в этой сфере.
Meta, вложившая недавно 15 миллиардов долларов в компанию Scale AI, занимающуюся разметкой данных для обучения нейросетей, активизировала работу по формированию команды мирового уровня. В рамках этой стратегии компания предлагала щедрые компенсационные пакеты топ-специалистам из OpenAI и других ведущих центров ИИ.
По данным источников, Meta безуспешно пыталась пригласить в свои ряды одного из ведущих исследователей OpenAI Ноама Брауна, а также архитектора ИИ из Google Корая Кавукчуоглу. Альтман отметил, что ни один из ключевых сотрудников OpenAI пока не принял предложений со стороны Meta, несмотря на значительные суммы, фигурировавшие в переговорах.
Meta продолжает развивать инициативы в области искусственного интеллекта. По ранее озвученным планам, к концу 2026 года компания намерена запустить платформу, которая позволит брендам создавать и таргетировать рекламные кампании с помощью инструментов ИИ. Эта система будет включать возможности по постановке маркетинговых целей, распределению бюджетов и автоматизированной логистике рекламных активностей.