Microsoft Xbox o'yin konsollarining kelajak avlodining asosiy tafsilotlarini oshkor qildi. Kompaniya AMD bilan hamkorlikni davom ettirishni tasdiqladi, u bilan strategik ko'p yillik hamkorlik amalga oshirildi. Ushbu kelishuv doirasida Microsoft va AMD birgalikda o'yin qurilmalarining butun portfeli uchun yangi chiplarni, shu jumladan statsionar Xbox konsollari va ko'chma echimlarni ishlab chiqmoqdalar.
Yangi konsollarning arxitekturasi maxsus ishlab chiqilgan AMD chiplariga asoslanadi. Microsoft vakillarining so'zlariga ko'ra, bu "o'yin kremniysi" sohasida ilg'or texnologiyalarni qo'llash va sun'iy intellekt imkoniyatlarini integratsiyalash orqali grafik imkoniyatlarni keyingi bosqichga olib chiqadi. Oldindan mavjud bo'lgan Xbox o'yin kutubxonasi bilan to'liq moslikni saqlash ustuvor vazifalardan biri bo'lib, foydalanuvchilarga kontentga kirishda yo'qotishsiz yangi uskunaga silliq o'tishni ta'minlaydi.
Microsoft shuningdek, o'yinlarni tarqatish ekotizimiga yondashuvning o'zgarishini ko'rsatdi. Xbox-ning yangi avlodi nafaqat Microsoft-ning o'z do'konidan foydalanishga e'tibor qaratadi. Kompaniya o'yinlarni har qanday qurilmada va turli manbalardan ishga tushirishga imkon beradigan moslashuvchan o'yin platformasini yaratishga intilayotgani haqida ochiq. Mavjud ma'lumotlarga ko'ra va oldingi qochqinlar kontekstida Steam do'konining kelajakdagi Xbox konsollariga integratsiyalashuvini kutish mumkin. Bunday qadam o'yinlarni tanlashda foydalanuvchilarning imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi va kompyuter uchun dunyodagi eng katta raqamli o'yinlar kutubxonasiga kirishni ochadi.
Uskunalar qatorini rivojlantirishga alohida e'tibor qaratilmoqda. An'anaviy uy konsollaridan tashqari, Microsoft portativ echimlarni taklif qilishni rejalashtirmoqda. Shu bilan birga, kompaniya loyihani mustaqil ravishda ham, sheriklarni jalb qilgan holda ham amalga oshirishi mumkin. Bunday yondashuvning misoli sifatida Asus bilan hamkorlik tajribasi keltirilgan, u ilgari cho'ntak o'yin qurilmalari chiqarilishi tashqi ishlab chiqaruvchilarga topshirilishi mumkinligini ko'rsatgan.
Microsoft ta'kidlashicha, strategiya universal o'yin platformasini shakllantirishga qaratilgan. Konsollar, portativ qurilmalar, shaxsiy kompyuterlar, bulutli echimlar va aksessuarlar uchun qo'shimcha qurilmalarni rivojlantirishga investitsiyalar yagona maqsad bilan birlashtirilgan: foydalanuvchilarga har qanday o'yinni, har kim bilan va istalgan joyda o'ynash imkoniyatini berish. Windows-ni global miqyosda etakchi o'yin platformasiga aylantirish uchun Windows jamoasi bilan yaqin hamkorlik ushbu strategiyani amalga oshirishda alohida rol o'ynaydi.

Microsoft has revealed key details of the next generation of Xbox game consoles. The company confirmed the continuation of cooperation with AMD, with which a strategic multi-year partnership has been concluded. As part of this agreement, Microsoft and AMD are jointly developing new chips for the entire portfolio of gaming devices, including Xbox desktop consoles and portable solutions.
The architecture of the new consoles will be based on specially designed AMD chips. According to representatives of Microsoft, this will bring graphics capabilities to a new level through the use of advanced technologies in the field of "gaming silicon" and the integration of artificial intelligence capabilities. One of the priorities remains to maintain full compatibility with the existing Xbox game library, which will ensure that users can smoothly upgrade to new hardware without losing access to content.
Microsoft also outlined a change in approach to the game distribution ecosystem. The new generation of Xbox will be focused not only on using its own Microsoft Store. The company openly declares its desire to create a flexible gaming platform that will allow you to run games on any device and from different sources. According to available information and in the context of previous leaks, we can expect the integration of the Steam store in future Xbox consoles. This step will significantly expand the user experience when choosing games and open up access to the world's largest library of digital PC games.
Special attention is paid to the development of the equipment line. In addition to traditional home consoles, Microsoft plans to offer portable solutions. At the same time, the company can implement the project both on its own and with the involvement of partners. An example of this approach is the experience of cooperation with Asus, which previously demonstrated that the release of handheld gaming devices can be delegated to external manufacturers.
Microsoft emphasizes that the strategy is aimed at creating a universal gaming platform. Investments in hardware development for consoles, portable devices, PCs, cloud solutions and accessories are united by a single goal: to provide users with the opportunity to play any game, with anyone and anywhere. Working closely with the Windows team to make Windows the world's leading gaming platform plays a special role in implementing this strategy.
The release date of the new consoles has not yet been revealed, but Microsoft already says that the current generation of Xbox is just the beginning of an updated era in the brand's history. Further announcements and demonstrations of new features are expected in the near future.