Audi rivojlanish strategiyasining o'zgarishini va 2033 yilga kelib faqat elektr transport vositalariga to'liq o'tish uchun ilgari e'lon qilingan rejadan voz kechishini e'lon qildi. Kompaniya global bozorlardagi turli xil sharoitlarga va o'zgaruvchan talabga javob berish uchun ichki yonuv dvigatellari, shu jumladan gibrid va an'anaviy benzin va dizel versiyalariga ega avtomobillarni saqlash to'g'risida qaror qabul qildi.
Marka rahbariyati kursni qayta ko'rib chiqishni zaryadlash stantsiyalari infratuzilmasining heterojen rivojlanishi va dunyodagi elektr transport vositalariga qiziqishning turli dinamikasi sharoitida yanada moslashuvchan yondashuv zarurligi bilan izohlaydi. Evropa Ittifoqining ba'zi mamlakatlarida elektr modellarini sotish kuchli o'sishni ko'rsatsa-da, boshqa mintaqalarda ularga talab darajasi pastligicha qolmoqda. Ushbu omillar Audi-ni elektr stantsiyalari turiga qarab assortimentni qat'iy taqsimlash bo'yicha avvalgi kontseptsiyadan voz kechishga majbur qildi.
Yangi rejalar shuni ko'rsatadiki, bir xil model bir nechta variantlarda — ICE, gibrid o'rnatish yoki to'liq elektr versiyasida taqdim etilishi mumkin. Bu kompaniyaga elektr transport vositalarini ommaviy qabul qilishga tayyorligi har xil bo'lgan bozorlarda raqobatbardosh bo'lib qolishiga imkon beradi.
Audi bosh direktori Gernot Dellnerning so'zlariga ko'ra, kompaniya 2024 yildan 2026 yilgacha an'anaviy va gibrid elektr stantsiyalariga ega yangi avlod avtomobillarini taqdim etadi. Benzinli va dizel dvigatelli modellarni ishlab chiqarish kamida joriy o'n yillikning oxirigacha davom etadi. Audi shuningdek, elektr texnologiyasini rivojlantirishda davom etadi, ammo endi bu yo'nalish ICE avtomobillarining yangilangan versiyalari bilan birga mavjud bo'ladi.

Audi has announced a change in its development strategy and a rejection of the previously announced plan to completely switch to the production of exclusively electric vehicles by 2033. The company has decided to maintain the internal combustion engine range, including hybrid and traditional petrol and diesel versions, to meet the different conditions in global markets and changing demand.
The brand's management explains the revision of the course by the need for a more flexible approach in the context of heterogeneous development of charging station infrastructure and different dynamics of growing interest in electric vehicles in the world. While sales of electric models are showing strong growth in some EU countries, demand for them remains low in other regions. These factors forced Audi to abandon the previous concept of strict division of the model range by type of power plants.
The new plans suggest that the same model can be offered in several variants - with an internal combustion engine, hybrid installation or in an all-electric version. This will allow the company to remain competitive in markets with different levels of readiness for mass adoption of electric vehicles.
According to Audi CEO Gernot Dellner, from 2024 to 2026, the company will introduce a new generation of cars with traditional and hybrid power plants. Production of models with petrol and diesel engines will continue at least until the end of the current decade. Audi will also continue to develop electric technologies, but now this direction will co-exist with upgraded versions of cars with internal combustion engines.