So'nggi kunlarda yaqin Sharq mintaqasida, xususan Isroil va Eron o'rtasidagi ziddiyatlar qurolli to'qnashuvlarga aylanib, nafaqat mintaqada, balki butun xalqaro hamjamiyatda katta tashvish tug'dirdi.
Mojaroning kuchayishi, shubhasiz, butun mintaqadagi barqarorlik va tinchlikka tahdid solmoqda. Ushbu jarayonlar, birinchi navbatda, oddiy fuqarolar – tinch aholi, ayniqsa bolalar va ayollar uchun jiddiy oqibatlarga olib keladi.
O'zbekiston Respublikasi urushni muammolarni hal qilish vositasi sifatida emas, balki odamlar hayoti, barqarorligi va rivojlanishiga jiddiy tahdid sifatida ko'radi . Urushda g'oliblar yo'q. Oddiy odamlar har doim eng katta yo'qotishlarga duch kelishgan, bu bugungi kunda ham sodir bo'lmoqda.
O'zbekiston har doim tinchliksevar siyosat olib borgan va olib boradi. Mamlakatimiz barcha mamlakatlar bilan do'stona va o'zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantiradi.
Shu munosabat bilan biz O'zbekiston fuqarolarini tinch, bag'rikeng va mas'uliyatli fuqarolik pozitsiyasini saqlashga chaqiramiz. Bizning umumiy burchimiz diniy, irqiy yoki boshqa shaxsiy aloqalardagi mojarolarga javob bermaslik, nafrat va adovatning har qanday tashviqotiga qarshi turishdir.
Shuningdek, biz fuqarolarimizni turli provokatsiyalar va haqoratli chaqiriqlarga berilmaslikka, vaziyatga nisbatan hissiy munosabatni emas, balki xotirjamlikni saqlashga chaqiramiz. Eslatib o'tamiz, jamiyatimizda milliy va diniy totuvlikni saqlash umumbashariy barqarorlik va xavfsizlikning muhim garovidir.
O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirligi barcha mojarolarni xalqaro huquq va diplomatik muloqot asosida tinch yo'l bilan hal etishni qo'llab-quvvatlashini yana bir bor e'lon qilmoqda. Tinchlik va o'zaro hurmatga asoslangan munosabatlar har doim mamlakatimiz tashqi siyosatining ustuvor yo'nalishi bo'lib qoladi.

В последние дни напряженность в регионе Ближнего Востока, особенно между Израилем и Ираном, переросла в вооруженные конфликты, вызвав серьезную обеспокоенность не только в регионе, но и во всем международном сообществе.
Эскалация конфликта, несомненно, угрожает стабильности и миру во всем регионе. Эти процессы имеют серьезные последствия, прежде всего, для рядовых граждан – мирных жителей, особенно детей и женщин.
Республика Узбекистан рассматривает войну не как средство решения проблем, а как серьезную угрозу жизни людей, стабильности и развитию . В войне нет победителей. Самые большие потери всегда несли простые люди, так происходит и сегодня.
Узбекистан всегда проводил и будет проводить миролюбивую политику. Наша страна развивает дружественные и взаимовыгодные отношения со всеми странами.
В этой связи мы призываем граждан Узбекистана сохранять миролюбивую, толерантную и ответственную гражданскую позицию. Наш общий долг — не реагировать на конфликты на почве религиозной, расовой или иной личной принадлежности, противостоять любой пропаганде ненависти и вражды.
Мы также призываем наших граждан не поддаваться на различные провокации и оскорбительные призывы, сохранять спокойное, а не эмоциональное отношение к ситуации. Напоминаем, что сохранение национального и религиозного согласия в нашем обществе является важным залогом всеобщей стабильности и безопасности.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан вновь заявляет о своей поддержке мирного урегулирования всех конфликтов на основе международного права и дипломатического диалога. Отношения, основанные на мире и взаимном уважении, всегда будут оставаться приоритетом внешней политики нашей страны.