Garvard universiteti tadqiqotchilari rivojlanayotgan embrion miyasi bilan birga o'sishi va to'qimalarning shikastlanishisiz shakllanishning barcha bosqichlarida neyron faolligini qayd etishi mumkin bo'lgan moslashuvchan elektronikaning yangi turini yaratdilar. Qurilma qurbaqa, aksolotl va sichqon embrionlarining miyasiga o'rnatilgan Ultra yumshoq elektron to'rlardir. Datchiklar miya to'qimalariga erta bosqichda — u hali ham tekis hujayra qatlami bo'lganida birlashadi va organlar o'sishi bilan 3D tuzilishini hosil qiladi.
Texnologiya birinchi marta embrion rivojlanishining butun davri davomida millisekundlik miqyosda neyron faolligini qayd etish imkonini berdi. To'rning qalinligi 1 mikrometrdan kam. Moslashuvchan datchiklar ftorlangan elastomerlardan tayyorlangan bo'lib, ular 2015 yilda ishlab chiqarilgan oldingi prototiplardan farqli o'laroq, o'sib borayotgan to'qima dinamikasiga cho'zilishi va moslashishi mumkin, bu esa amalga oshirilganda zarar etkazgan.
Sinovlar texnologiyaning yuqori samaradorligini ko'rsatdi. Qurbaqa va aksolotl tadpollarida sensorlar xulq-atvor reaktsiyalarini buzmasdan miyaning turli zonalarida neyron impulslarini qayd etdi. Hayvonlar yaqinlashib kelayotgan narsalarga munosabat bildirish orqali odatiy qochish xatti-harakatlarini namoyish etdilar. Shunga o'xshash natijalar sichqonlar va yangi tug'ilgan kalamushlarda sinovdan o'tkazilganda olingan — qurilmalar barqaror va sinov mavzularida stress belgilarisiz ishlagan.
Tajriba ma'lumotlari olimlarga miya rivojlanishi bilan neyron faoliyatining tabiati qanday o'zgarishini kuzatish imkonini berdi. Dastlabki bosqichlarda butun miyani qamrab oladigan sekin sinxron signallar qayd etildi va tuzilish shakllanishi bilan faollik mahalliy, tez va xilma-xil bo'lib qoldi. Kuzatishlar nafaqat fundamental nevrologiya, balki mashinani o'rganish algoritmlarini takomillashtirish uchun ham yangi imkoniyatlar ochadi.
Aksolotllar bilan ishlash natijalari alohida qiziqish uyg'otdi. Asab tizimini tiklash qobiliyatiga ega bo'lgan amfibiyalarda, quyruq shikastlanganda, miya rivojlanishining dastlabki bosqichlariga o'xshash asab faolligining keskin o'sishi kuzatildi. Ushbu kuzatuv kelajakdagi regenerativ tibbiyot tadqiqotlariga ta'sir qilishi mumkin.
Loyiha rahbari, Garvard bioinjeneriya dotsenti Jia Liu, bu ish inson embrionlaridagi tajribalar bilan bog'liq emasligini va kelajakda ularni ta'minlamasligini ta'kidladi. Asosiy e'tibor neyrorivojlanish jarayonlarini o'rganishga va kelajakda tibbiyot uchun foydali bo'lishi mumkin bo'lgan texnologiyalarni yaratishga qaratilgan.

Исследователи из Гарвардского университета создали новый тип гибкой электроники, которая способна расти вместе с развивающимся мозгом эмбриона и фиксировать активность нейронов на всех стадиях формирования без повреждения тканей. Устройство представляет собой ультрамягкие электронные сетки, внедрённые в мозг эмбрионов лягушек, аксолотлей и мышей. Датчики интегрируются в мозговую ткань на ранней стадии — когда она ещё представляет собой плоский клеточный слой — и формируют трёхмерную структуру по мере роста органов.
Технология впервые позволила регистрировать нейронную активность в миллисекундном масштабе в течение всего периода эмбрионального развития. Толщина сетки составляет менее 1 микрометра. Гибкие датчики выполнены из фторированных эластомеров, способных растягиваться и адаптироваться к динамике растущей ткани, в отличие от предыдущих прототипов, созданных в 2015 году, которые вызывали повреждения при внедрении.
Испытания показали высокую эффективность технологии. У головастиков лягушек и аксолотлей датчики регистрировали нейронные импульсы в различных зонах мозга, не нарушая поведенческих реакций. Животные демонстрировали привычное избегающее поведение, реагируя на приближающиеся объекты. Аналогичные результаты получены при тестировании на мышах и новорождённых крысах — устройства работали стабильно и без признаков стресса у подопытных.
Данные экспериментов позволили учёным проследить, как с развитием мозга изменяется характер нейронной активности. На ранних этапах фиксировались медленные синхронные сигналы, охватывающие весь мозг, а по мере формирования структуры активность становилась локальной, быстрой и разнообразной. Наблюдения открывают новые возможности не только для фундаментальной нейробиологии, но и для совершенствования алгоритмов машинного обучения.
Особый интерес вызвали результаты работы с аксолотлями. У амфибий, обладающих способностью к регенерации нервной системы, при повреждении хвоста отмечалось резкое усиление нейронной активности, напоминающее ранние стадии развития мозга. Это наблюдение может иметь значение для будущих исследований в области регенеративной медицины.
Руководитель проекта, доцент биоинженерии Гарварда Цзя Лю, подчеркнул, что работа не связана с экспериментами на человеческих эмбрионах и не предусматривает их в будущем. Основное внимание сосредоточено на изучении процессов нейроразвития и создании технологий, которые могут быть полезны для медицины в перспективе.