AQSh mudofaa vazirligi OpenAI kompaniyasi bilan taxminan 200 million dollarlik shartnoma tuzdi. Shartnoma harbiy va fuqarolik sohalarida milliy xavfsizlik muammolarini hal qilish uchun sun'iy intellekt tizimlarining prototiplarini yaratishni o'z ichiga oladi. Pentagonning yangi shartnomalarining rasmiy ro'yxatidan olingan ma'lumotlarga ko'ra, OpenAI 2 million dollarni oldindan oladi, qolgan mablag ' loyiha bosqichlari davom etar ekan to'lanadi.
Mudofaa vazirligi xabariga ko'ra, tashabbus jangovar harakatlar uchun ham, bo'limning boshqa faoliyati uchun ham AI echimlarini ishlab chiqishga qaratilgan. Shu bilan birga, openai-ning "hukumat uchun OpenAI" dasturini ishga tushirishga bag'ishlangan nashrida harbiy qo'llanmalar haqida hech narsa aytilmagan. Kompaniya ma'muriy jarayonlar samaradorligini oshirish, harbiy xizmatchilarga tibbiy xizmat ko'rsatishni yaxshilash va kiber mudofaani rivojlantirish uchun texnologiyalardan foydalanishga e'tibor qaratdi. Openai bayonotida "jangovar harakatlar olib borish" atamasi qo'llanilmaydi, bu esa kompaniyaning ilgari e'lon qilingan siyosatidan kelib chiqib, uning ishlanmalaridan harbiy maqsadlarda foydalanishga yo'l qo'ymaslik to'g'risida ekspertlarning e'tiborini tortdi.
Ilgari OpenAI qurollarni ishlab chiqish yoki ulardan foydalanish uchun o'z texnologiyalaridan foydalanishni taqiqlagan edi. 2025 yil yanvar oyida ushbu siyosat yumshatildi: "harbiy va jangovar dasturlarni" taqiqlash to'g'risidagi bayonot o'rniga, xizmatni zarar etkazish uchun ishlatmaslik to'g'risida umumiy murojaat paydo bo'ldi. Shu bilan birga, ushbu cheklovlar davlat tuzilmalari uchun loyihalarga tatbiq etiladimi yoki yo'qmi degan savol ochiq qolmoqda.
Shartnoma bir qator texnologiya kompaniyalari top-menejerlari, jumladan OpenAI bosh mahsulot direktori Kevin Vayl va sobiq daromadlar bo'yicha direktor bob Makgrew AQSh armiyasi zaxirasiga podpolkovnik unvoni bilan qo'shilganidan ko'p o'tmay tuzilgan. Ushbu qadamlar Pentagonga sun'iy intellektni mudofaa sektoriga integratsiya qilish bo'yicha maslahat beradigan yangi "201: ijro etuvchi innovatsiyalar korpusi" bo'limida ishtirok etish bilan bog'liq.
OpenAI allaqachon mudofaa pudratchilari bilan tajribaga ega. Kompaniya ilgari Meta kompaniyasining sobiq xodimi Palmer Lucky tomonidan asos solingan Anduril bilan hamkorlik qilgan. O'tgan oy Anduril va Meta Microsoft shunga o'xshash loyihadan chiqqanidan so'ng, AQSh armiyasi ehtiyojlari uchun kengaytirilgan reallik texnologiyalarini birgalikda ishlab chiqishni e'lon qilishdi.

The US Department of Defense has signed a contract with OpenAI for about $200 million. The agreement provides for the creation of prototypes of artificial intelligence systems for solving national security problems in the military and civilian spheres. According to information from the official list of new Pentagon contracts, OpenAI will receive $2 million in advance, the remaining amount will be paid as the project stages are completed.
According to the Ministry of Defense, the initiative is aimed at developing AI solutions for both combat operations and other areas of the department's activities. At the same time, there is no mention of military applications in the OpenAI release dedicated to the launch of the OpenAI for Government program. The company focused on using technologies to improve the efficiency of administrative processes, improve medical care for military personnel, and develop cyber defense. The term "warfare" is not used in the OpenAI statement, which attracted the attention of experts in connection with the company's previously declared policy on the inadmissibility of using its developments for military purposes.
Previously, OpenAI prohibited the use of its technologies for the development or use of weapons. In January 2025, this policy was relaxed: instead of the wording banning "military and combat applications", a more general call appeared not to use the service for harm. At the same time, it remains an open question whether these restrictions apply to projects for state structures.
The contract comes shortly after a number of top tech executives, including OpenAI chief Product Officer Kevin Weil and former chief Revenue Officer Bob McGrew, joined the U.S. Army Reserve as lieutenant colonels. These steps are related to participation in the new division "201: Corps of Executive Innovations", advising the Pentagon on the integration of AI in the defense sector.
OpenAI already has experience working with defense contractors. The company previously partnered with Anduril, founded by former Meta employee Palmer Luckey. Last month, Anduril and Meta announced that they were working together to develop augmented reality technologies for the US Army, after Microsoft pulled out of a similar project.