AQSh mudofaa vazirligi OpenAI kompaniyasi bilan taxminan 200 million dollarlik shartnoma tuzdi. Shartnoma harbiy va fuqarolik sohalarida milliy xavfsizlik muammolarini hal qilish uchun sun'iy intellekt tizimlarining prototiplarini yaratishni o'z ichiga oladi. Pentagonning yangi shartnomalarining rasmiy ro'yxatidan olingan ma'lumotlarga ko'ra, OpenAI 2 million dollarni oldindan oladi, qolgan mablag ' loyiha bosqichlari davom etar ekan to'lanadi.
Mudofaa vazirligi xabariga ko'ra, tashabbus jangovar harakatlar uchun ham, bo'limning boshqa faoliyati uchun ham AI echimlarini ishlab chiqishga qaratilgan. Shu bilan birga, openai-ning "hukumat uchun OpenAI" dasturini ishga tushirishga bag'ishlangan nashrida harbiy qo'llanmalar haqida hech narsa aytilmagan. Kompaniya ma'muriy jarayonlar samaradorligini oshirish, harbiy xizmatchilarga tibbiy xizmat ko'rsatishni yaxshilash va kiber mudofaani rivojlantirish uchun texnologiyalardan foydalanishga e'tibor qaratdi. Openai bayonotida "jangovar harakatlar olib borish" atamasi qo'llanilmaydi, bu esa kompaniyaning ilgari e'lon qilingan siyosatidan kelib chiqib, uning ishlanmalaridan harbiy maqsadlarda foydalanishga yo'l qo'ymaslik to'g'risida ekspertlarning e'tiborini tortdi.
Ilgari OpenAI qurollarni ishlab chiqish yoki ulardan foydalanish uchun o'z texnologiyalaridan foydalanishni taqiqlagan edi. 2025 yil yanvar oyida ushbu siyosat yumshatildi: "harbiy va jangovar dasturlarni" taqiqlash to'g'risidagi bayonot o'rniga, xizmatni zarar etkazish uchun ishlatmaslik to'g'risida umumiy murojaat paydo bo'ldi. Shu bilan birga, ushbu cheklovlar davlat tuzilmalari uchun loyihalarga tatbiq etiladimi yoki yo'qmi degan savol ochiq qolmoqda.
Shartnoma bir qator texnologiya kompaniyalari top-menejerlari, jumladan OpenAI bosh mahsulot direktori Kevin Vayl va sobiq daromadlar bo'yicha direktor bob Makgrew AQSh armiyasi zaxirasiga podpolkovnik unvoni bilan qo'shilganidan ko'p o'tmay tuzilgan. Ushbu qadamlar Pentagonga sun'iy intellektni mudofaa sektoriga integratsiya qilish bo'yicha maslahat beradigan yangi "201: ijro etuvchi innovatsiyalar korpusi" bo'limida ishtirok etish bilan bog'liq.
OpenAI allaqachon mudofaa pudratchilari bilan tajribaga ega. Kompaniya ilgari Meta kompaniyasining sobiq xodimi Palmer Lucky tomonidan asos solingan Anduril bilan hamkorlik qilgan. O'tgan oy Anduril va Meta Microsoft shunga o'xshash loyihadan chiqqanidan so'ng, AQSh armiyasi ehtiyojlari uchun kengaytirilgan reallik texnologiyalarini birgalikda ishlab chiqishni e'lon qilishdi.

Министерство обороны США заключило контракт с компанией OpenAI на сумму около $200 миллионов. Соглашение предполагает создание прототипов систем искусственного интеллекта для решения задач национальной безопасности в военной и гражданской сферах. Согласно информации из официального перечня новых контрактов Пентагона, OpenAI получит $2 миллиона авансом, оставшаяся сумма будет выплачиваться по мере выполнения этапов проекта.
Согласно сообщению Министерства обороны, инициатива нацелена на разработку ИИ-решений как для ведения боевых действий, так и для других направлений деятельности ведомства. При этом в релизе OpenAI, посвящённом запуску программы «OpenAI для правительства», упоминания о военных применениях отсутствуют. Компания акцентировала внимание на использовании технологий для повышения эффективности административных процессов, улучшения медицинского обслуживания военнослужащих и развития киберзащиты. Термин «ведении боевых действий» в заявлении OpenAI не используется, что привлекло внимание экспертов в связи с ранее декларируемой политикой компании о недопустимости использования её разработок в военных целях.
Ранее OpenAI запрещала использование своих технологий для разработки или применения оружия. В январе 2025 года эта политика была смягчена: вместо формулировки о запрете на «военные и боевые применения» появился более общий призыв не использовать сервис для нанесения вреда. При этом остаётся открытым вопрос, распространяются ли эти ограничения на проекты для государственных структур.
Контракт заключён вскоре после того, как ряд топ-менеджеров технологических компаний, включая главного продуктового директора OpenAI Кевина Вейла и бывшего директора по доходам Боба МакГрю, вступили в резерв армии США в звании подполковников. Эти шаги связаны с участием в новом подразделении «201: Корпус исполнительных инноваций», консультирующем Пентагон по вопросам интеграции ИИ в оборонный сектор.
OpenAI уже имеет опыт работы с оборонными подрядчиками. Ранее компания сотрудничала с Anduril, основанной бывшим сотрудником Meta Палмером Лаки. В прошлом месяце Anduril и Meta объявили о совместной разработке технологий дополненной реальности для нужд армии США, после того как Microsoft вышла из аналогичного проекта.