Xitoy Xalq Respublikasiga ish safari doirasida raqamli texnologiyalar vazirligi vakillari mamlakatning eng yirik texnologik va moliyaviy markazlaridan biri bo'lgan Shenchjenda bir qator uchrashuvlar o'tkazdilar. Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Alibaba korporatsiyasining eng yirik bo'linmalari rahbariyati bilan uchrashdi.
Muzokaralar Alibaba Cloud Intelligence vitse-prezidenti va boshqaruvchi direktori Daniel Chjao va elektron tijorat guruhi bosh direktori ishtirokida bo'lib o'tdi Alibaba.com Fan Jing. - Qaniydi? Muloqot davomida raqamli transformatsiya, bulutli texnologiyalar, elektron tijoratni rivojlantirish va ilg'or it yechimlarini joriy etish sohasidagi hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari muhokama qilindi.
Raqamli infratuzilmani rivojlantirish, innovatsiyalar bo'yicha tajriba almashish va startaplarni qo'llab-quvvatlash bo'yicha qo'shma tashabbuslar istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar hamkorlikni chuqurlashtirishga va yuqori texnologiyalar sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В рамках деловой поездки в Китайскую Народную Республику представители Министерства цифровых технологий провели ряд встреч в Шэньчжэне, одном из крупнейших технологических и финансовых центров страны. Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов встретился с руководством крупнейших подразделений корпорации Alibaba.
Переговоры состоялись с участием вице-президента и управляющего директора Alibaba Cloud Intelligence Дэниела Чжао и генерального директора группы электронной коммерции Alibaba.com Фань Цзина. В ходе диалога обсуждались приоритетные направления взаимодействия в области цифровой трансформации, облачных технологий, развития электронной коммерции и внедрения передовых ИТ-решений.
Особое внимание было уделено перспективам совместных инициатив по развитию цифровой инфраструктуры, обмену опытом в области инноваций и поддержке стартапов. Стороны выразили готовность к углублению сотрудничества и реализации новых проектов в сфере высоких технологий.