Ursa Major Stratolaunch firmasi bilan gipertovushli samolyotlarni sinovdan o'tkazish uchun 16 ta ilg'or raketa dvigatellarini yetkazib berish uchun 32,9 million AQSh dollari miqdorida shartnoma tuzdi. Yangi elektr stantsiyalari Talon-a qayta foydalanish mumkin bo'lgan transport vositasi uchun mo'ljallangan va Hadley dvigatelining H13 belgisi bilan yangilangan versiyasidir.
H13 dvigateli oldingi versiyaga nisbatan mumkin bo'lgan missiyalar sonini ikki baravar oshirishga e'tibor qaratgan holda ishlab chiqilgan. Ursa major suyuq tizimlar bo'limi prezidenti Kris Spagnolettining so'zlariga ko'ra, bu har bir parvoz narxini sezilarli darajada pasaytiradi va dastur samaradorligini oshiradi.
Hadley-ning asosiy versiyasi 5000 funt kuch sarflaydi va an'anaviy ravishda orbital sinf dvigatellarida ishlatiladigan kislorodga boy yonish sxemasi bo'yicha suyuq kislorod va kerosin bilan ishlaydi. Ushbu turdagi dizayn gipersonik parvozlarning ekstremal sharoitida yuqori ishonchlilik va samaradorlikni ta'minlaydi.
Stratolaunch Talon-A-ni AQSh Mudofaa vazirligi manfaati uchun besh zarbadan yuqori tezlikda sinov platformasi sifatida jalb qiladi. Qurilma dunyodagi eng yirik samolyot bortidan qanot uzunligi bo'yicha ishga tushiriladi va gipertovush sohasida istiqbolli texnologiyalarni ishlab chiqish uchun ishlatiladi.
Talon-A kabi qayta foydalanish mumkin bo'lgan echimlar Pentagonda xarajatlarni kamaytirish va an'anaviy ravishda muhandislik nuqtai nazaridan eng qimmat va qiyin bo'lgan gipertovushli sinov logistikasini soddalashtirish uchun asosiy element sifatida qaraladi.

Компания Ursa Major заключила контракт с фирмой Stratolaunch на сумму 32,9 миллиона долларов США на поставку 16 усовершенствованных ракетных двигателей для испытаний гиперзвуковых летательных аппаратов. Новые силовые установки предназначены для многоразового аппарата Talon-A и представляют собой модернизированную версию двигателя Hadley с обозначением H13.
Двигатель H13 разработан с акцентом на увеличение числа возможных миссий более чем в два раза по сравнению с предшествующей версией. По словам Криса Спаньолетти, президента подразделения жидкостных систем Ursa Major, это позволит существенно снизить стоимость каждого полета и повысить эффективность программы.
Базовая версия Hadley развивает тягу в 5000 фунтов силы и работает на жидком кислороде и керосине по схеме кислородно-богатого дожигания, которая традиционно используется в двигателях орбитального класса. Этот тип конструкции обеспечивает высокую надежность и эффективность в экстремальных условиях гиперзвуковых полетов.
Stratolaunch задействует Talon-A в интересах Министерства обороны США в качестве платформы для испытаний на скоростях свыше пяти Махов. Аппарат запускается с борта крупнейшего в мире самолета по размаху крыла и используется для отработки перспективных технологий в области гиперзвука.
Многоразовые решения, подобные Talon-A, рассматриваются в Пентагоне как ключевой элемент для сокращения затрат и упрощения логистики гиперзвуковых испытаний, которые традиционно остаются одними из самых дорогостоящих и сложных с инженерной точки зрения.