Nissan murakkab bozor sharoitida yangi modellarni ishlab chiqish uchun mablag ' to'plash uchun Renault-dagi ulushini 15% dan 10% gacha kamaytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda kompaniya bosh direktori Ivan Espinoza ma'lum qildi.
Nissan va Renault o'rtasida minimal o'zaro ulushni kamaytirish bo'yicha kelishuvga mart oyida erishildi. Shartlarga ko'ra, har qanday aktsiya bitimlari sherik bilan kelishilgan bo'lishi va imtiyozli rad etish huquqini ta'minlashi kerak.
Renault aktsiyalarining 5 foizini sotish Nissanga joriy kotirovkalar bo'yicha taxminan 100 milliard iyenani (taxminan 640 million AQSh dollari) jalb qilish imkonini beradi. Olingan mablag'lar modellar qatorini rivojlantirish va texnologik innovatsiyalarga yo'naltirilishi rejalashtirilgan.
Lseg ma'lumotlariga ko'ra, hozirda Nissan Renault aktsiyalarining 15 foiziga egalik qiladi. Ulushni qisqartirish kompaniyaning moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash va mahsulot qatorini modernizatsiya qilish bo'yicha kengroq strategiyasining bir qismi bo'ladi.
Yaqinlashib kelayotgan bitim haqidagi ma'lumotlar Renault — dagi kadrlar o'zgarishi fonida paydo bo'ldi-avvalroq kompaniya bosh direktori Luka de MEOning ketishi ma'lum bo'ldi, u avtomobilsozlik sanoatidan tashqarida ishlashga e'tibor qaratmoqchi.

Nissan plans to reduce its stake in Renault from 15% to 10% to raise funds for the development of new models in a difficult market environment. This was announced by the company's CEO Ivan Espinosa.
An agreement between Nissan and Renault to reduce the minimum mutual share was reached in March. According to the terms, any transactions with shares must be agreed with the partner and provide for the right of pre-emptive refusal.
The sale of a 5% stake in Renault will allow Nissan to raise about 100 billion yen (about 640 million US dollars) at current prices. The funds received will be used for the development of the model range and technological innovations.
According to the LSEG, Nissan currently owns 15% of Renault's shares. The share reduction will be part of the company's broader strategy to strengthen its financial stability and modernize its product line.
Information about the impending deal appeared against the background of personnel changes at Renault — earlier it became known about the departure of the company's CEO Luca DeMeo, who intends to focus on work outside the automotive industry.