Nissan murakkab bozor sharoitida yangi modellarni ishlab chiqish uchun mablag ' to'plash uchun Renault-dagi ulushini 15% dan 10% gacha kamaytirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda kompaniya bosh direktori Ivan Espinoza ma'lum qildi.
Nissan va Renault o'rtasida minimal o'zaro ulushni kamaytirish bo'yicha kelishuvga mart oyida erishildi. Shartlarga ko'ra, har qanday aktsiya bitimlari sherik bilan kelishilgan bo'lishi va imtiyozli rad etish huquqini ta'minlashi kerak.
Renault aktsiyalarining 5 foizini sotish Nissanga joriy kotirovkalar bo'yicha taxminan 100 milliard iyenani (taxminan 640 million AQSh dollari) jalb qilish imkonini beradi. Olingan mablag'lar modellar qatorini rivojlantirish va texnologik innovatsiyalarga yo'naltirilishi rejalashtirilgan.
Lseg ma'lumotlariga ko'ra, hozirda Nissan Renault aktsiyalarining 15 foiziga egalik qiladi. Ulushni qisqartirish kompaniyaning moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash va mahsulot qatorini modernizatsiya qilish bo'yicha kengroq strategiyasining bir qismi bo'ladi.
Yaqinlashib kelayotgan bitim haqidagi ma'lumotlar Renault — dagi kadrlar o'zgarishi fonida paydo bo'ldi-avvalroq kompaniya bosh direktori Luka de MEOning ketishi ma'lum bo'ldi, u avtomobilsozlik sanoatidan tashqarida ishlashga e'tibor qaratmoqchi.

Nissan планирует уменьшить свою долю в Renault с 15% до 10% для привлечения средств на разработку новых моделей в условиях сложной рыночной конъюнктуры. Об этом сообщил генеральный директор компании Иван Эспиноза.
Соглашение между Nissan и Renault о сокращении минимальной взаимной доли было достигнуто в марте. Согласно условиям, любые сделки с акциями должны быть согласованы с партнёром и предусматривают право преимущественного отказа.
Продажа 5% акций Renault позволит Nissan привлечь около 100 миллиардов иен (около 640 миллионов долларов США) по текущим котировкам. Полученные средства планируется направить на развитие модельного ряда и технологические инновации.
По данным LSEG, на данный момент Nissan владеет 15% акций Renault. Сокращение доли станет частью более широкой стратегии компании по укреплению финансовой устойчивости и модернизации продуктовой линейки.
Информация о готовящейся сделке появилась на фоне кадровых изменений в Renault — ранее стало известно об уходе генерального директора компании Луки де Мео, который намерен сосредоточиться на работе за пределами автомобильной отрасли.