Meta kompaniyasining Osiyo-tinch okeani davlat siyosati bo'yicha vitse-prezidenti Saymon Milner boshchiligidagi delegatsiya IT parkga tashrif buyurdi. Tashrif doirasida kompaniya vakillari Park faoliyati, uning ekotizimi, investorlar uchun yaratilgan istiqbolli loyihalar va sharoitlar bilan tanishdilar.
Mehmonlarga uzsoc markazining axborot xavfsizligi, ijtimoiy tarmoqlar monitoringi va boshqa sohalardagi faoliyati haqida batafsil ma'lumot berildi. Shuningdek, delegatsiya UZINFOCOM markaziga tashrif buyurdi, u yerda raqamli infratuzilma imkoniyatlari, ma'lumotlar markazlari faoliyati va xizmat ko'rsatish uchun qo'llaniladigan zamonaviy texnologik yechimlar namoyish etildi.
Tashrifning asosiy qismi raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov bilan uchrashuvga bag'ishlandi. Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari, kontent siyosati masalalari, yoshlar salohiyatini rivojlantirish, sun'iy intellektdan foydalanish, raqamli iqtisodiyotni mustahkamlash va ijtimoiy tarmoqlarda xavfsizlikni ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo'yicha strategik sheriklik asoslarini shakllantirish va Meta va ixtisoslashtirilgan vazirlik o'rtasida ochiq hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha o'tkazilgan muloqotning ahamiyati qayd etildi.

Делегация во главе с вице-президентом по государственной политике в Азиатско-Тихоокеанском регионе компании Meta Саймоном Милнером посетила IT Park. В рамках визита представители компании ознакомились с деятельностью парка, его экосистемой, перспективными проектами и условиями, созданными для инвесторов.
Гостям была представлена подробная информация о работе центра UzSoc в области информационной безопасности, мониторинга социальных сетей и других направлениях. Делегация также посетила центр UZINFOCOM, где были продемонстрированы возможности цифровой инфраструктуры, работа центров обработки данных и современные технологические решения, применяемые для предоставления услуг.
Основная часть визита была посвящена встрече с министром цифровых технологий Шерзодом Шерматовым. На переговорах обсуждались перспективы двустороннего сотрудничества, вопросы контентной политики, развитие потенциала молодежи, применение искусственного интеллекта, укрепление цифровой экономики и обеспечение безопасности в социальных сетях.
По итогам встречи отмечено значение состоявшегося диалога для формирования основ стратегического партнерства и развития открытого взаимодействия между Meta и профильным министерством.