Google qidiruv tizimida eksperimental "Audio sharhlar" (Audio Overviews) funksiyasini ishga tushirganini e'lon qildi. Yangi vosita foydalanuvchi so'rovlari asosida yangiliklar va maqolalarning qisqacha audio xulosalarini yaratish uchun mo'ljallangan. Funktsiya Egizaklar sun'iy intellekt modellari yordamida amalga oshiriladi va Google Labs dasturi doirasida cheklangan miqdordagi foydalanuvchilar uchun mavjud.
"Audio sharhlar" birinchi marta notebooklm loyihasida taqdim etildi — eslatmalar va tahlillarni yaratish uchun aqlli yordamchi. Endi texnologiya qidiruv tizimiga kiritilgan va tomoshabinlarga asosiy faktlar bilan tezda tanishish uchun qulay formatni taklif qilish uchun mo'ljallangan.
Funktsiya interfeysi ijro etishni boshqarish, ovoz balandligi va tezlikni boshqarish tugmachalari bilan standart audio pleerni o'z ichiga oladi. Google ishlatilgan manbalarga havolalarni taqdim etish orqali rezyume yaratish shaffofligini ta'minlaydi. Sharhlarning sifatini baholash uchun algoritmlarni takomillashtirishga imkon beradigan "yoqtirish" va "yoqmaslik" belgilarini qo'yish qobiliyatiga ega bo'lgan teskari aloqa tizimi taqdim etiladi.
Ilgari NotebookLM — da" Audio sharhlar " hujjatlarga asoslangan virtual taqdimotchilar bilan podkastlarni yaratish uchun ishlatilgan-o'quv materiallaridan tortib huquqiy xulosalargacha. Mart oyida Google bu xususiyatni Egizaklar platformasiga birlashtirdi, u erda AI overviews — AI tomonidan yaratilgan qidiruv so'rovlarining matnli rezyumelarini ishlab chiqdi.
Yangi format audio kontentni afzal ko'rgan yoki ma'lumot olishning arzonroq usullariga muhtoj foydalanuvchilarga qaratilgan. Funktsiyaning paydo bo'lishi AI overviews texnologiyalari yangiliklar saytlari trafigiga ta'sir qilishi va asl nashrlarga o'tishni kamaytirishi mumkinligi haqidagi xabarlarga to'g'ri keldi.

Компания Google объявила о запуске экспериментальной функции «Аудиообзоры» (Audio Overviews) в поисковой системе. Новый инструмент предназначен для генерации кратких аудио-резюме новостей и статей на основе пользовательских запросов. Функция реализуется с использованием моделей искусственного интеллекта Gemini и доступна ограниченному числу пользователей в рамках программы Google Labs.
«Аудиообзоры» впервые были представлены в проекте NotebookLM — интеллектуальном помощнике для создания заметок и аналитических материалов. Теперь технология интегрирована в поисковик и призвана предложить аудитории удобный формат для быстрого ознакомления с ключевыми фактами.
Интерфейс функции включает стандартный аудиоплеер с кнопками управления воспроизведением, регулировкой громкости и скорости. Google обеспечивает прозрачность генерации резюме, предоставляя ссылки на использованные источники. Для оценки качества обзоров предусмотрена система обратной связи с возможностью ставить отметки «лайк» и «дизлайк», что позволит совершенствовать алгоритмы.
Ранее в NotebookLM «Аудиообзоры» применялись для создания подкастов с виртуальными ведущими на основе документов — от учебных материалов до юридических заключений. В марте Google интегрировала функцию в платформу Gemini, где она стала развитием AI Overviews — текстовых резюме поисковых запросов, формируемых ИИ.
Новый формат ориентирован на пользователей, предпочитающих аудиоконтент или нуждающихся в более доступных способах получения информации. Появление функции совпало с сообщениями о том, что технологии AI Overviews могут оказывать влияние на трафик новостных сайтов, сокращая количество переходов по оригинальным публикациям.