Google qidiruv tizimida eksperimental "Audio sharhlar" (Audio Overviews) funksiyasini ishga tushirganini e'lon qildi. Yangi vosita foydalanuvchi so'rovlari asosida yangiliklar va maqolalarning qisqacha audio xulosalarini yaratish uchun mo'ljallangan. Funktsiya Egizaklar sun'iy intellekt modellari yordamida amalga oshiriladi va Google Labs dasturi doirasida cheklangan miqdordagi foydalanuvchilar uchun mavjud.
"Audio sharhlar" birinchi marta notebooklm loyihasida taqdim etildi — eslatmalar va tahlillarni yaratish uchun aqlli yordamchi. Endi texnologiya qidiruv tizimiga kiritilgan va tomoshabinlarga asosiy faktlar bilan tezda tanishish uchun qulay formatni taklif qilish uchun mo'ljallangan.
Funktsiya interfeysi ijro etishni boshqarish, ovoz balandligi va tezlikni boshqarish tugmachalari bilan standart audio pleerni o'z ichiga oladi. Google ishlatilgan manbalarga havolalarni taqdim etish orqali rezyume yaratish shaffofligini ta'minlaydi. Sharhlarning sifatini baholash uchun algoritmlarni takomillashtirishga imkon beradigan "yoqtirish" va "yoqmaslik" belgilarini qo'yish qobiliyatiga ega bo'lgan teskari aloqa tizimi taqdim etiladi.
Ilgari NotebookLM — da" Audio sharhlar " hujjatlarga asoslangan virtual taqdimotchilar bilan podkastlarni yaratish uchun ishlatilgan-o'quv materiallaridan tortib huquqiy xulosalargacha. Mart oyida Google bu xususiyatni Egizaklar platformasiga birlashtirdi, u erda AI overviews — AI tomonidan yaratilgan qidiruv so'rovlarining matnli rezyumelarini ishlab chiqdi.
Yangi format audio kontentni afzal ko'rgan yoki ma'lumot olishning arzonroq usullariga muhtoj foydalanuvchilarga qaratilgan. Funktsiyaning paydo bo'lishi AI overviews texnologiyalari yangiliklar saytlari trafigiga ta'sir qilishi va asl nashrlarga o'tishni kamaytirishi mumkinligi haqidagi xabarlarga to'g'ri keldi.

Google has announced the launch of an experimental Audio Reviews feature in the search engine. The new tool is designed to generate short audio summaries of news and articles based on user queries. The feature is implemented using Gemini artificial intelligence models and is available to a limited number of users as part of the Google Labs program.
Audio Reviews was first introduced in the NotebookLM project — an intelligent assistant for creating notes and analytical materials. Now the technology is integrated into the search engine and is designed to offer the audience a convenient format for quickly getting acquainted with key facts.
The function's interface includes a standard audio player with playback control buttons, volume and speed controls. Google provides transparency in resume generation by providing links to the sources used. To evaluate the quality of reviews, a feedback system is provided with the ability to put "like" and "dislike" marks, which will improve the algorithms.
Previously, NotebookLM used "Audio Reviews" to create podcasts with virtual hosts based on documents — from training materials to legal opinions. In March, Google integrated the feature into the Gemini platform, where it became a development of AI Overviews-text summaries of search queries generated by AI.
The new format is aimed at users who prefer audio content or need more accessible ways to get information. The introduction of the feature coincided with reports that AI Overviews technologies can influence the traffic of news sites, reducing the number of clicks on original publications.