BT Group bosh direktori Allison Kirkbi sun'iy intellekt texnologiyalarini faol joriy etish fonida xodimlarni qisqartirish ko'lami oshishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Uning so'zlariga ko'ra, sun'iy intellektdagi yutuqlar kompaniyaning bandlik tuzilishiga sezilarli ta'sir ko'rsatishi va ilgari e'lon qilingan rejalardan oshib ketishiga olib kelishi mumkin.
BT Group 2030 yilga kelib 55 000 ta ish joyini, shu jumladan tashqi pudratchilarni qisqartirish rejalarini e'lon qildi. Ushbu chora-tadbirlar o'n yillikning oxiriga kelib xarajatlarni 3 milliard funt sterlingga kamaytirish strategiyasining bir qismidir. Kirkbi ilgari e'lon qilingan qisqartirish prognozlari "sun'iy intellektning to'liq salohiyatini aks ettirmasligini" ta'kidlab, keyingi avtomatlashtirish imkoniyatlari kompaniyaga xodimlar sonini yanada kamaytirishga imkon berishi mumkinligini qo'shimcha qildi.
Kompaniyaning ta'kidlashicha, operatsion jarayonlar, texnik xizmat ko'rsatish va mijozlarga xizmat ko'rsatishda sun'iy intellektdan faol foydalanish allaqachon biznes samaradorligiga sezilarli ta'sir ko'rsatmoqda. Ushbu o'zgarishlar xarajatlarni optimallashtirish va yangi texnologik haqiqatlarga moslashish kursiga mos keladi.
Kirkbi, shuningdek, openreach tarmoq infratuzilmasi bo'linmasiga nisbatan strategiyani qayta ko'rib chiqish ehtimoli haqida gapirdi. Agar Openreach qiymati BT bozor kapitallashuvida etarli darajada aks etmasa, kompaniya rahbariyati ushbu aktivni ajratishni ko'rib chiqadi, dedi u.

Генеральный директор BT Group Эллисон Киркби предупредила о вероятном увеличении масштабов сокращений персонала на фоне активного внедрения технологий искусственного интеллекта. По ее словам, достижения в области ИИ могут существенно повлиять на структуру занятости в компании и привести к сокращениям, превышающим ранее заявленные планы.
BT Group уже анонсировала планы по сокращению до 55 000 рабочих мест к 2030 году, включая внешних подрядчиков. Эти меры являются частью стратегии по снижению издержек на 3 миллиарда фунтов стерлингов к концу десятилетия. Киркби подчеркнула, что прогнозы по сокращениям, озвученные ранее, «не отражают весь потенциал ИИ», добавив, что возможности дальнейшей автоматизации могут позволить компании уменьшить численность персонала еще сильнее.
Компания отмечает, что активное использование искусственного интеллекта в операционных процессах, техническом обслуживании и клиентском сервисе уже оказывает заметное влияние на эффективность бизнеса. Эти изменения соответствуют курсу на оптимизацию расходов и адаптацию к новым технологическим реалиям.
Киркби также заявила о вероятности пересмотра стратегии в отношении подразделения Openreach, занимающегося сетевой инфраструктурой. По ее словам, если стоимость Openreach и далее не будет адекватно отражаться в рыночной капитализации BT, руководство компании рассмотрит возможность отделения этого актива.