Xitoy chip ishlab chiqaruvchisi Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC) AQShning Micron Technology kompaniyasi va dCi Group PR agentligiga qarshi AQSh okrug sudiga da'vo arizasi bilan murojaat qildi. Bayonotda aytilishicha, sudlanuvchilar YMTC-ni obro'sizlantirish bo'yicha maqsadli kampaniyada ishtirok etib, uning Xitoy harbiylari va AQSh milliy xavfsizligiga tahdidlar bilan bog'liqligi to'g'risida yolg'on ma'lumot tarqatishgan.
Da'vogarning so'zlariga ko'ra, mualliflik va moliyalashtirish rasman oshkor etilmagan China Tech Threat Internet-resursida Xitoy kompaniyasini Xitoy Kommunistik partiyasi yoki xalq ozodlik armiyasi nazorati ostidagi potentsial josuslik vositasi sifatida ko'rsatadigan materiallar joylashtirilgan. Markaziy epizodlardan biri "Silikon savdosi: Apple kompaniyasining Xitoyning ymtc chip ishlab chiqaruvchisi bilan hamkorligi milliy xavfsizlikka qanday tahdid solmoqda"nomli hisobotni nashr etishdir.
Da'voda aytilishicha, China Tech Threat ortidagi dCi jamoatchilik fikri illyuziyasini ("astroterfing" taktikasi) yaratish bilan shug'ullangan va Micron, YMTC ma'lumotlariga ko'ra, buni raqibga bosim o'tkazish uchun ishlatgan. Da'vogarning ta'kidlashicha, ayblovlar nafaqat asossiz, balki ataylab yolg'ondir, chunki sudlanuvchilarning o'zlari flesh-xotirani oxirgi qurilma ishlab chiqaruvchisi ishtirokisiz josuslik qilish uchun ishlatib bo'lmasligini tushunish uchun etarli texnik tajribaga ega.
YMTC ma'lumotlarni yashirincha uzatishga qodir chiplarni ishlab chiqarmasligini va foydalanuvchi qurilmalariga kirish huquqiga ega emasligini ko'rsatadi. Shu bilan birga, da'vo Xitoy texnologik kompaniyalari Amerika hukumati tomonidan ko'proq e'tiborga olinadigan kengroq siyosiy kontekstni qayd etadi. Xususan, Xitoyning milliy xavfsizlik to'g'risidagi Qonuni eslatib o'tilgan bo'lib, u nazariy jihatdan kompaniyalarni Xitoy hukumatiga razvedka masalalarida yordam berishga majbur qiladi.
Ba'zi Amerika razvedka manbalari Xitoy texnologik kompaniyalarining xorijiy ofislarida ishlaydigan Xitoy Kommunistik partiyasi a'zolari ma'lumot to'plash uchun o'z pozitsiyalaridan foydalanishlari mumkinligidan xavotirda. Bunday shubhalar rasman tasdiqlanmagan bo'lsa-da, ular AQShdagi Xitoy brendlarining idrokiga ta'sir qiladi.
O'z navbatida, 2023 yilda Xitoy hukumati "aniqlanmagan kamchiliklar"ga asoslanib, ba'zi Micron mahsulotlarini ichki bozorda sotishni chekladi. Ushbu harakat ikki mamlakat o'rtasidagi texnologik raqobatning bir qismi sifatida qaraldi. YMTC va mikron o'rtasidagi sud mojarosi ham tarixga ega: kompaniyalar ilgari patent buzilishi bo'yicha sud jarayonlarida qatnashgan.
Hozirgi ymtc da'vosi keskin texnologik vaziyatni to'ldiradi va global yarimo'tkazgich sektoridagi raqobat tabiatining o'zgarishini ko'rsatadi — patent nizolaridan axborot kampaniyalari va milliy xavfsizlik masalalariga.

Chinese chip manufacturer Yangtze Memory Technologies Co. (YMTC) filed a lawsuit against the American company Micron Technology and the PR agency DCI Group in the US District Court. The statement alleges that the defendants participated in a targeted campaign to discredit YMTC by spreading false information about its alleged ties to the Chinese military and threats to US national security.
According to the plaintiff, the Internet resource China Tech Threat, whose authorship and funding were not officially disclosed, posted materials that represent the Chinese company as a potential espionage tool controlled by the Chinese Communist Party or the People's Liberation Army. One of the central episodes is the publication of a report called " Silicon Sale: how Apple's partnership with Chinese chip manufacturer YMTC threatens national security."
The lawsuit says that DCI, allegedly behind the China Tech Threat, was engaged in creating the illusion of public opinion ("astroterfing" tactics), and Micron, according to YMTC, used this to pressure a competitor. The plaintiff claims that the charges are not only groundless, but also deliberately false, since the defendants themselves have sufficient technical expertise to understand that flash memory cannot be used for espionage without the involvement of the end device manufacturer.
YMTC points out that it does not manufacture chips capable of secretly transmitting data, and does not have access to user devices. At the same time, the lawsuit captures a broader political context in which Chinese technology companies are the object of increased attention from the US authorities. In particular, the National Security Law of the People's Republic of China is mentioned, which theoretically obliges companies to assist the Chinese government in intelligence matters.
Some U.S. intelligence sources have expressed concerns that members of the Chinese Communist Party who work in the foreign offices of Chinese technology companies may use their position to gather information. Although such suspicions are not officially confirmed, they do affect the perception of Chinese brands in the United States.
In turn, in 2023, Chinese authorities restricted the sale of certain Micron products in the domestic market, citing " unspecified shortcomings." The move was seen as part of the growing technological competition between the two countries. The legal dispute between YMTC and Micron also has a history: the companies have previously been involved in litigation over alleged patent infringement.
The current YMTC lawsuit adds to the tense technology environment and highlights the changing nature of competition in the global semiconductor sector-from patent disputes to information campaigns and national security issues.