Iqtisodiyot va moliya vazirining o'rinbosari Ilhom Umrzakovning xabar berishicha, 2025 yil 1 yanvar holatiga ko'ra mamlakatda umumiy qiymati 28 milliard dollarga yaqin bo'lgan DXSH loyihalari imzolangan. Ularning deyarli 90 foizi energetikaga, xususan, qayta tiklanadigan energiya segmentiga to'g'ri keladi, bu barqaror rivojlanish va yashil iqtisodiyotga o'tishning ustuvor yo'nalishlaridan dalolat beradi.
Synergy bosh operatsion direktori Anand Rohatgi kompaniya O'zbekistonda 2017 yilda birinchi PPP loyihalaridan birida ishtirok etib, o'z faoliyatini boshlaganini ma'lum qildi. Bugungi kunda Synergy Toshkent ofisi kompaniya tarkibidagi eng yirik ofislardan biri hisoblanadi. Rohatganing so'zlariga ko'ra, 10 ta loyiha allaqachon muvaffaqiyatli amalga oshirilgan, yana 30 ga yaqini maslahat bosqichida.
TAQA water Solutions kompaniyasining strategiya bo'yicha direktori, shuningdek, masdar sho'ba korxonasi vakili Filipp De Kosta so'nggi besh-olti yil ichida O'zbekiston PPPning yetuk huquqiy va institutsional tizimini barpo etganini ta'kidladi. Bu xalqaro kompaniyalarga aniq tuzilgan shartnomalar va davlat organlari bilan o'zaro munosabatlarning shaffof protsedurasi doirasida ishonchli ishlashga imkon berdi.
Muhokamada boshqa yetakchi ekspertlar ham ishtirok etdi. Plenary kompaniyasining operatsion direktori Mustafo Faxur ijtimoiy infratuzilmaga sarmoya kiritish muhimligiga e'tibor qaratdi. Uning ta'kidlashicha, kasalxonalar, maktablar va talabalar uchun uy-joy qurish nafaqat iqtisodiyotga, balki aholining uzoq muddatli farovonligiga ham hissa qo'shadi.
Osiyo taraqqiyot bankining xususiy sektorni rivojlantirish bo'yicha mintaqaviy rahbari Enriko Pinali OTBning o'zbek PPP modelini shakllantirishdagi ishtiroki dastlabki bosqichlarda boshlanganini esladi. Bank mahalliy hukumatlar tomonidan tashqi kuzatuvsiz ishlatilishi mumkin bo'lgan namunaviy shartnomalarni ishlab chiqishni qo'llab-quvvatladi. Uning ta'kidlashicha, rivojlanish institutlarining haqiqiy muvaffaqiyati o'zini keraksiz qilishdir: bozor tashkil etilganda, ekspertiza o'tkaziladi va davlat tashabbuslarni mustaqil ravishda amalga oshirishi mumkin.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Yevroosiyo bo'yicha infratuzilma departamenti direktori Yekaterina Miroshnik va InterHealth Canada bosh direktorining katta maslahatchisi Nosir Masud ham muhokamada ishtirok etishdi. Ikkala mutaxassis ham PPP infratuzilmasini modernizatsiya qilish va mintaqada barqaror iqtisodiy o'sish uchun muhimligini ta'kidladilar.
Panel sessiyasi xalqaro biznes va moliya institutlarining O'zbekiston bilan hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligini namoyish etdi. Mamlakat faol investitsiya siyosati, barqaror iqtisodiy o'sish va xalqaro hamkorlikka pragmatik yondashuv tufayli Evrosiyoning PPP sohasidagi eng istiqbolli bozorlaridan biri sifatida qabul qilinadi.

В рамках заключительного дня Ташкентского международного инвестиционного форума особое внимание было уделено роли государственно-частного партнёрства (ГЧП) в формировании благоприятной инвестиционной среды. Участники обсудили ключевые достижения и перспективы дальнейшего развития этой модели в инфраструктурных и социально значимых проектах.
Заместитель министра экономики и финансов Илхом Умрзаков сообщил, что на 1 января 2025 года в стране подписано ГЧП-проектов на общую сумму порядка 28 миллиардов долларов. Почти 90% из них приходятся на энергетику, в частности на сегмент возобновляемых источников энергии, что свидетельствует о приоритетах в устойчивом развитии и переходе к зелёной экономике.
Главный операционный директор Synergy Ананд Рохатги рассказал, что компания начала деятельность в Узбекистане в 2017 году, став участником одного из первых ГЧП-проектов. Сегодня ташкентский офис Synergy является одним из крупнейших в структуре компании. По словам Рохатги, уже успешно реализовано 10 проектов, а ещё около 30 находятся на стадии консультационной поддержки.
Директор по стратегии TAQA Water Solutions Филипп де Коста, представлявший также дочернюю компанию Masdar, отметил, что за последние пять-шесть лет Узбекистан выстроил зрелую правовую и институциональную систему ГЧП. Это позволило международным компаниям уверенно работать в рамках чётко структурированных контрактов и прозрачной процедуры взаимодействия с государственными органами.
В обсуждении приняли участие и другие ведущие эксперты. Мустафа Фахур, операционный директор компании Plenary, акцентировал внимание на важности инвестиций в социальную инфраструктуру. Он подчеркнул, что строительство больниц, школ и жилья для студентов — не только вклад в экономику, но и в долгосрочное благополучие населения.
Региональный руководитель по развитию частного сектора Азиатского банка развития Энрико Пинали напомнил, что участие АБР в становлении узбекской модели ГЧП началось на ранних этапах. Банк поддержал разработку типовых контрактов, которые теперь могут использоваться местными органами власти без внешнего сопровождения. Он отметил, что истинный успех институтов развития заключается в том, чтобы сделать себя ненужными: когда рынок сформирован, экспертиза передана, а государство может уверенно реализовывать инициативы самостоятельно.
Директор департамента инфраструктуры по Евразии Европейского банка реконструкции и развития Екатерина Мирошник и старший советник генерального директора InterHealth Canada Насер Масуд также приняли участие в обсуждении. Оба эксперта подчеркнули значимость ГЧП для модернизации инфраструктуры и устойчивого экономического роста в регионе.
Панельная сессия продемонстрировала заинтересованность международного бизнеса и финансовых институтов в расширении сотрудничества с Узбекистаном. Страна воспринимается как один из наиболее перспективных рынков Евразии в сфере ГЧП, благодаря активной инвестиционной политике, устойчивому экономическому росту и прагматичному подходу к международному партнёрству.