DRIVE platformasi avtomobil ishlab chiqaruvchilarga modulli arxitekturani taklif etadi: ishlab chiqaruvchilar to'liq funktsiyalar to'plamidan va haydovchilarga yordam berish tizimlarining alohida qismlaridan foydalanishlari mumkin. 2+ va 3 avtonomiya darajalariga mos keladigan aylanma ko'rish, avtomatik yo'laklarni o'zgartirish, avtomatik to'xtash va faol xavfsizlik funksiyalari qo'llab-quvvatlanadi. Platformani avtomatlashtirishning yuqori darajalariga yanada kengaytirish imkoniyati ko'zda tutilgan.
Nvidia avtomobil yo'nalishi vitse-prezidenti Ali kani avvalroq beshinchi darajali to'liq avtonom avtomobillarga erishish keyingi o'n yillikgacha kutilmasligini aytgan edi. Biroq, kompaniya allaqachon DRIVE-ni eng yaxshi avtomobil ishlab chiqaruvchilari bilan hamkorlikda tarqatgan. Strategik sheriklar ro'yxatiga BYD, Mercedes-Benz, Toyota, Volvo va Volkswagen kiradi.
Platformaning asosiy elementlaridan biri bu haydovchilarning xatti-harakatlari to'g'risida katta hajmdagi ma'lumotlarni o'rganish qobiliyatidir. DRIVE idrok, bashorat qilish va rejalashtirishni yagona arxitekturaga birlashtirib, yo'l sharoitlarini tahlil qilish va talqin qilish uchun mashinani o'rganishdan foydalanadi. Qayta ishlash qat'iy belgilangan algoritmlardan foydalanmasdan amalga oshiriladi, bu Nvidia ta'kidlashicha, avtomobilning xatti-harakatlarini haqiqiy haydovchining harakatlariga imkon qadar yaqinlashtiradi.
Platforma haqiqiy va sintetik ma'lumotlarning kombinatsiyasi bo'yicha o'qitiladi. Bu noyob va xavfli yo'l sharoitlarini simulyatsiya qilishga imkon beradi, bu esa yanada barqaror xulq-atvor modelini yaratadi. Ruxsat etilgan mantiqiy tizimlardan farqli o'laroq, DRIVE Real vaqtda kontekst tahlili asosida qarorlar qabul qiladi.
Yechimning apparat asosini uchta asosiy element tashkil etadi:
- DRIVE AGX-Real vaqt rejimida AI funktsiyalarini bajarish uchun bort kompyuteri;
- Sun'iy intellekt modellarini o'rgatish uchun dgx serverlari;
- Omniverse va Cosmos — l40s GPU serverlari asosida ishlaydigan sintetik ma'lumotlar va 3D modellashtirish platformalari.
Analitik prognozlarga ko'ra, sun'iy intellektning haydovchiga yordam tizimlariga integratsiyalashuvi kelgusi yillarda avtomobil sanoatini o'zgartirishning asosiy yo'nalishlaridan biri bo'ladi. Nvidia global avtotexnologiya bozoriga ta'sirini kengaytirish bilan birga platformalarning markazlashtirilgan boshqaruvi va moslashuvchanligiga pul tikadi.

Компания Nvidia начала серийное производство программной платформы DRIVE, ориентированной на использование в системах автономного транспорта. Решение позиционируется как технологическая база для развития мобильности, основанной на искусственном интеллекте, с возможностью гибкой интеграции в различные модели автомобилей.
Платформа DRIVE предлагает автопроизводителям модульную архитектуру: производители могут использовать как полный набор функций, так и отдельные компоненты систем помощи водителю. Поддерживаются функции кругового обзора, автоматической смены полос, автоматической парковки и активной безопасности, что соответствует уровням автономности 2+ и 3. Предусматривается возможность дальнейшего масштабирования платформы к более высоким уровням автоматизации.
Вице-президент автомобильного направления Nvidia Али Кани ранее заявлял, что достижение полностью автономных транспортных средств пятого уровня не ожидается до следующего десятилетия. Тем не менее, компания уже развернула DRIVE в партнёрстве с ведущими автопроизводителями. В список стратегических партнёров входят BYD, Mercedes-Benz, Toyota, Volvo и Volkswagen.
Один из ключевых элементов платформы — способность обучаться на больших объёмах данных о поведении водителей. DRIVE использует машинное обучение для анализа и интерпретации дорожных ситуаций, объединяя восприятие, прогнозирование и планирование в единую архитектуру. Обработка осуществляется без применения жёстко заданных алгоритмов, что, по утверждению Nvidia, делает поведение автомобиля максимально приближенным к действиям реального водителя.
Платформа обучается на сочетании реальных и синтетических данных. Это позволяет моделировать редкие и опасные дорожные ситуации, создавая более устойчивую поведенческую модель. В отличие от систем с фиксированной логикой, DRIVE принимает решения на основе анализа контекста в реальном времени.
Аппаратную основу решения составляют три ключевых элемента:
- DRIVE AGX — бортовой компьютер для исполнения ИИ-функций в режиме реального времени;
- DGX — серверы для обучения моделей искусственного интеллекта;
- Omniverse и Cosmos — платформы для генерации синтетических данных и 3D-моделирования, работающие на базе серверов с графическими процессорами L40S.
Согласно аналитическим прогнозам, интеграция ИИ в системы помощи водителю будет одним из основных направлений в трансформации автомобильной отрасли в ближайшие годы. Nvidia делает ставку на централизованное управление и адаптивность платформ, одновременно расширяя влияние на глобальном рынке автотехнологий.