12 iyun kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida "FinTech va elektron tijorat: yangi iqtisodiyotni yaratish"panel sessiyasi bo'lib o'tdi. Sessiya ishtirokchilari moliyaviy texnologiyalardagi transformatsion jarayonlar, biznes muhitida innovatsiyalarni joriy etish va investorlar uchun strategik imkoniyatlarni muhokama qildilar.
Rossiya Federatsiyasining iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Reshetnikov Rossiya misolida FinTech sanoatining muvaffaqiyatining asosiy omillarini aniqladi, bu erda moslashuvchan tartibga solish siyosati texnologik o'zgarishlarni ortiqcha bosimsiz kuzatib borish, yuzaga keladigan xavflarga o'z vaqtida javob berish imkonini berdi.
Uzum hammuassisi va strategiya direktori Nikolay Seleznev O'zbekiston keng ko'lamli raqamlashtirishning dastlabki bosqichida ekanini ta'kidladi. U 400 dan ortiq aholi punktlaridagi millionlab foydalanuvchilarga ertasi kuni yetkazib berish va moslashuvchan to'lov imkoniyatlari, jumladan, bo'lib - bo'lib to'lash bilan xaridlarni amalga oshirish imkonini beruvchi yagona platformada FinTech va e-commerce xizmatlari integratsiyasi modelini taqdim etdi.
Xalqaro ma'lumotlar markazlari assotsiatsiyasi (IDCA) asoschisi va raisi Mehdi Paryavi raqamli infratuzilmaning iqtisodiy rivojlanishdagi asosiy rolini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, ma'lumotlar markazlari sanoat davridagi neftni qayta ishlash zavodlariga o'xshash milliy iqtisodiyotning muhim elementiga aylanmoqda. Uning ta'kidlashicha, agar strategik yondashuv mavjud bo'lsa — vakolatli energiya siyosati, xodimlarga investitsiyalar va xorijiy sheriklarni jalb qilish shaklida — bunday markazlar global talabga ega bo'lgan manba: ma'lumotlar manbai bo'lishi mumkin.
Wildberries & Russ to'lov tizimlari va sodiqlik dasturlari direktori Artem Feoktistovning aytishicha, kompaniya o'nta mamlakatda faol ishlamoqda va O'zbekistonda ustuvor bozorlardan birini ko'rmoqda. Yosh va iqtisodiy faol aholi, zamonaviy tartibga solish bazasining mavjudligi va raqamli xizmatlarga yuqori moslashuvchanlik, uning so'zlariga ko'ra, raqamli platformalarni kengaytirish uchun noyob sharoitlarni yaratadi.
Payme bosh direktori Stanislav Skvirskiy Neo-banklarga bo'lgan talab ortib borayotgani haqida gapirdi. Uning ta'kidlashicha, Payme tarkibiga kiruvchi TBC Bank besh yildan beri to'liq raqamli bank sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. Foydalanuvchilar to'lovlar, pul o'tkazmalari va moliyaviy xizmatlarni olish uchun masofaviy kanallarni afzal ko'rishadi. U aholini raqamlashtirishning yuqori darajasiga e'tibor qaratdi: fuqarolarning 75 foizi Internet va smartfonlardan foydalanish imkoniyatiga ega, bu esa mobil bank echimlarini rivojlantirish uchun qulay muhit yaratadi.
Muhokama davomida FinTech kompaniyalari va elektron tijoratning iqtisodiyotning yangi modelini shakllantirishdagi roli to'g'risida har tomonlama fikr bildirildi. Raqamli echimlarni keng miqyosda amalga oshirish uchun zarur bo'lgan texnologik va infratuzilma sharoitlariga, shuningdek, tezlashtirilgan raqamli transformatsiya sharoitida mintaqaning investitsiya salohiyatiga alohida e'tibor qaratildi.

12 июня в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума прошла панельная сессия «Финтех и электронная коммерция: создание новой экономики». Участники сессии обсудили трансформационные процессы в финансовых технологиях, внедрение инноваций в деловую среду и стратегические возможности для инвесторов.
Министр экономического развития Российской Федерации Максим Решетников обозначил ключевые факторы успеха финтех-отрасли на примере России, где гибкая регуляторная политика позволила сопровождать технологические изменения без избыточного давления, своевременно реагируя на возникающие риски.
Соучредитель и директор по стратегии Uzum Николай Селезнев подчеркнул, что Узбекистан находится в начальной стадии масштабной цифровизации. Он представил модель интеграции финтех- и e-commerce-сервисов на единой платформе, позволяющей миллионам пользователей в более чем 400 населённых пунктах осуществлять покупки с доставкой на следующий день и гибкими вариантами оплаты, включая рассрочку.
Основатель и председатель Международной ассоциации центров обработки данных (IDCA) Мехди Парьяви обозначил ключевую роль цифровой инфраструктуры в экономическом развитии. По его словам, дата-центры становятся критическим элементом национальной экономики, аналогичным нефтеперерабатывающим заводам в индустриальной эпохе. Он отметил, что при наличии стратегического подхода — в виде грамотной энергетической политики, инвестиций в кадры и привлечения иностранных партнеров — такие центры могут стать источником глобально востребованного ресурса: данных.
Директор по платёжным системам и программам лояльности Wildberries & Russ Артём Феоктистов сообщил, что компания активно работает в десяти странах и видит в Узбекистане один из приоритетных рынков. Молодое и экономически активное население, наличие современной регуляторной базы и высокая адаптивность к цифровым сервисам создают, по его словам, уникальные условия для масштабирования цифровых платформ.
Генеральный директор Payme Станислав Сквирский рассказал о растущем спросе на нео-банки. Он отметил, что TBC Bank, частью которого является Payme, уже пять лет функционирует как полностью цифровой банк. Пользователи предпочитают дистанционные каналы для платежей, переводов и получения финансовых услуг. Он акцентировал внимание на высоком уровне цифровизации населения: 75% граждан имеют доступ к интернету и смартфонам, что создает благоприятную среду для развития мобильных банковских решений.
В ходе обсуждения был представлен комплексный взгляд на роль финтех-компаний и электронной коммерции в формировании новой модели экономики. Особое внимание было уделено технологическим и инфраструктурным условиям, необходимым для масштабного внедрения цифровых решений, а также инвестиционному потенциалу региона в контексте ускоренной цифровой трансформации.