Toshkent xalqaro investitsiya forumining to'rtinchi kuni doirasida "turkiy tilli davlatlar investitsiyalarini ilgari surish bo'yicha agentliklar rahbarlarining o'zaro hamkorlik va hamkorlikni rivojlantirish masalalari bo'yicha uchrashuvi"panel sessiyasi bo'lib o'tdi. Turkiy investitsiya fondi bosh direktori Ramil Babayev moderatorlik qildi. Muhokama mavzusi iqtisodiy hamkorlik istiqbollari, kichik va o'rta biznesni qo'llab-quvvatlash, shuningdek, turkiy makonda savdo-investitsiya hamkorligini rivojlantirish bo'ldi.
Turkiy investitsiya fondi mintaqadagi infratuzilma va tadbirkorlik tashabbuslarini moliyalashtirishda muhim rol o'ynaydi, yangi biznes modellarini ishga tushirish va mamlakatlar o'rtasida o'zaro savdoni rag'batlantirish imkoniyatlarini yaratadi.
Ishtirokchilar orasida Ozarbayjon, Qozog'iston, Qirg'iziston, Turkiya va O'zbekiston investitsiyalarini jalb qilish agentliklari, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy institutlar vakillari bor. Spikerlar orasida: Farid Mamedov (turkiy davlatlar tashkiloti), Shohruh G'ulomov (O'zbekiston MIPT), Bag'dod Amreyev (turkiy investitsiya fondi), Yusif Abdullayev (Ozarbayjon eksport va investitsiyalar agentligi), Yerjan Elekeyev (Kazakh Invest), Farhod Iminov (Qirg'iziston milliy investitsiyalar agentligi), Mahmut Muhiddin keskin (investitsiyalar boshqarmasi Turkiya Prezidenti davrida) va Mansurjon Rasulev (O'zbekiston xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi).
O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o'rinbosari Shohruh G'ulomov o'z nutqida investitsiya faolligining sezilarli darajada oshganini ta'kidladi. Uning ma'lumotlariga ko'ra, 2024 yilda O'zbekistonga to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar hajmi qariyb 35 milliard dollarni tashkil etdi, bu 2017 yilga nisbatan o'n baravar ko'pdir. 2030 yilga kelib yillik investitsiyalar hajmi 100 milliard dollarga, YAIM esa 200 milliard dollarga yetishi kutilmoqda, bu esa yiliga 6 foizdan oshadi.
Turkiyzabon mamlakatlarning umumiy yalpi ichki mahsuloti hozirda 1,8 trillion dollarga baholanmoqda va aholi soni 170 million kishidan oshadi. Ushbu potentsialga qaramay, tashqi savdo tuzilishi parchalangan bo'lib qolmoqda. Ramil Babayev hatto Turkiya va Vengriyaning eng yirik savdo sheriklari ro'yxatida ham turkiy mamlakatlar kam namoyish etilishiga e'tibor qaratdi. Uning fikricha, bu holat ichki savdoni qayta ko'rib chiqish va faollashtirishni talab qiladi.
Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori vazifasini bajaruvchi Mansurjon Rasulev depozit vositalarining yuqori rentabelligini fond bozori rivojlanishiga to'sqinlik qiluvchi omil sifatida ko'rsatdi. Uning ta'kidlashicha, banklar milliy valyutada yiliga 20% dan ortiq daromad olganda, aholi va biznes aktsiyalar va uzoq muddatli investitsiya vositalaridan manfaatdor emas. Bu to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar, ayniqsa kichik va o'rta biznes segmentida to'ldirilishi mumkin bo'lgan tarkibiy kapital defitsitini shakllantiradi.
Shuningdek, u investorlarni mahalliy muhitga moslashtirish muhimligiga e'tibor qaratdi: "xatolardan biri Evropa mexanizmlarini Osiyo yurisdiktsiyasida qo'llashga urinishdir. Bu erda muvaffaqiyat mahalliy biznes bilan hamkorlik qilishni, mahalliy biznes landshaftiga qo'shilishni talab qiladi."
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar iqtisodiyot, ijtimoiy soha va mintaqalarning ayrim tarmoqlarida raqamlashtirish darajasini birgalikda baholash to'g'risida kelishib oldilar. Boshqaruvda elektron hukumat, raqamli platformalar va texnologik yechimlarni joriy etish sohasidagi hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari belgilandi.

В рамках четвёртого дня Ташкентского Международного инвестиционного форума прошла панельная сессия «Встреча руководителей агентств по продвижению инвестиций тюркоязычных государств по вопросам развития взаимодействия и сотрудничества». Модератором выступил генеральный директор Тюркского инвестиционного фонда Рамиль Бабаев. Темой обсуждения стали перспективы экономического взаимодействия, поддержка малого и среднего бизнеса, а также развитие торгово-инвестиционного сотрудничества в тюркском пространстве.
Тюркский инвестиционный фонд играет ключевую роль в финансировании инфраструктурных и предпринимательских инициатив в регионе, создавая возможности для запуска новых бизнес-моделей и стимулирования взаимной торговли между странами.
В числе участников — представители агентств по привлечению инвестиций Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Узбекистана, а также международные и региональные институты. Среди спикеров: Фарид Мамедов (Организация тюркских государств), Шохрух Гулямов (МИПТ Узбекистана), Багдад Амреев (Тюркский инвестиционный фонд), Юсиф Абдуллаев (Азербайджанское агентство по экспорту и инвестициям), Ержан Елекеев (Kazakh Invest), Фархад Иминов (Национальное агентство инвестиций Кыргызстана), Махмут Мухиддин Кескин (Управление по инвестициям при Президенте Турции) и Мансуржон Расулев (Агентство по привлечению иностранных инвестиций Узбекистана).
Заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Шохрух Гулямов в своём выступлении подчеркнул значительный рост инвестиционной активности. По его данным, в 2024 году объём прямых иностранных инвестиций в Узбекистан составил около $35 млрд, что в десять раз превышает показатели 2017 года. Ожидается, что к 2030 году годовой объём инвестиций достигнет $100 млрд, а ВВП — $200 млрд, при устойчивом росте более 6% в год.
Общий ВВП тюркоязычных стран в настоящее время оценивается в $1,8 трлн, а численность населения превышает 170 млн человек. Несмотря на этот потенциал, структура внешней торговли остаётся фрагментированной. Рамиль Бабаев обратил внимание на то, что даже в списке крупнейших торговых партнёров Турции и Венгрии тюркские страны представлены слабо. Эта ситуация, по его мнению, требует переосмысления и активизации внутренней торговли.
Мансуржон Расулев, исполняющий обязанности директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций, обозначил высокий уровень доходности депозитных инструментов как фактор, препятствующий развитию фондового рынка. Он отметил, что при доходности свыше 20% годовых в национальной валюте у банков, население и бизнес не заинтересованы в акциях и инструментах долгосрочного инвестирования. Это формирует структурный дефицит капитала, который может быть восполнен за счёт прямых иностранных инвестиций, особенно в сегменте малого и среднего бизнеса.
Он также обратил внимание на важность адаптации инвесторов к локальной среде: «Одна из ошибок — попытка применить европейские механизмы в азиатской юрисдикции. Успех здесь требует партнёрства с местным бизнесом, интеграции в местный деловой ландшафт».
В завершение встречи участники договорились о совместной оценке уровня цифровизации в отдельных секторах экономики, социальной сферы и регионов. Были определены приоритетные направления сотрудничества в области внедрения электронного правительства, цифровых платформ и технологических решений в управлении.