Wildberries va Russ qo'shma kompaniyasi (rvb MCHJ) tomonidan yaratilgan wibes video platformasi kengaytirilgan monetizatsiya dasturining boshlanishini e'lon qildi: 2025 yil iyul oyidan boshlab wildberries Marketplace sotuvchisi bo'lmagan bloggerlar o'z videolarini tomosha qilish uchun to'g'ridan-to'g'ri to'lovlarni olishlari mumkin.
Wibes jamoasining rasmiy xabariga ko'ra, mualliflarga 1 iyundan beri e'lon qilingan kontentdan boshlab har ming tomosha uchun 100 rubl to'lanadi. To'lovlarning birinchi hisob-kitobi avgust oyida bo'lib o'tadi. Yangi mexanizm platformaga original videolarni yuklayotgan yakka tartibdagi tadbirkorlar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga qaratilgan.
Monetizatsiya faqat mualliflik mazmuniga taalluqlidir. Xususan, wildberries sotuvchisi tovarlarini targ'ib qilish bo'yicha hamkorlik dasturi doirasida yaratilgan videolar uchun to'lovlar olinmaydi. Ishtirok etish uchun kamida 5 soniya davom etadigan ikkita videoni joylashtirgan mualliflar qabul qilinadi.
Ko'rsatkichlarni boshqarish uchun wibes mobil ilovasida alohida ko'rish hisoblagichi ishga tushiriladi, uning ma'lumotlari mukofotlarni hisoblash uchun asos bo'ladi.
Wibes ilovasi 2025-yil mart oyida beta-versiyada ishga tushirilgan. Platforma ijtimoiy tarmoq va Marketplace elementlarini birlashtiradi, bu sizga qisqa videolarni (90 soniyagacha), sharhlarni, mahsulot tanlovlarini, fotosuratlar va maqolalarni darhol sotib olish imkoniyatini beradi. Aprel oyida platformada rossiyalik sotuvchilar va bloggerlar tomonidan tovarlarni ilgari surish bo'yicha hamkorlik dasturi boshlandi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, dastur ishga tushirilgandan beri 1 million martadan ko'proq yuklab olingan va foydalanuvchilarning umumiy soni 6,3 milliondan oshgan.
Monetizatsiya dasturining ishga tushirilishi wildberries-ning yirik video platformalar bilan raqobat sharoitida Wibes-ning mavqeini mustahkamlash, mustaqil mualliflarning kirib kelishini va foydalanuvchi tomonidan yaratilgan tarkibning o'sishini rag'batlantirish niyatidan dalolat beradi.

Видеоплатформа Wibes, созданная объединённой компанией Wildberries и Russ (ООО «РВБ»), объявила о старте расширенной программы монетизации: с июля 2025 года блогеры, не являющиеся продавцами маркетплейса Wildberries, смогут получать прямые выплаты за просмотры своих видеороликов.
Согласно официальному сообщению команды Wibes, авторам будет начисляться 100 рублей за каждую тысячу просмотров, начиная с контента, опубликованного с 1 июня. Первый расчёт выплат состоится в августе. Новый механизм ориентирован на самозанятых и индивидуальных предпринимателей, загружающих оригинальные видео на платформу.
Монетизация распространяется исключительно на авторский контент. В частности, выплаты не будут начисляться за видео, созданные в рамках партнёрской программы по продвижению товаров продавцов Wildberries. К участию допускаются авторы, разместившие минимум два ролика продолжительностью от 5 секунд.
Для контроля показателей в мобильном приложении Wibes будет запущен отдельный счётчик просмотров, данные которого станут основой для расчёта вознаграждений.
Приложение Wibes было запущено в бета-режиме в марте 2025 года. Платформа совмещает элементы социальной сети и маркетплейса, позволяя просматривать короткие видеоролики (до 90 секунд), обзоры, подборки товаров, фотографии и статьи с возможностью мгновенной покупки. В апреле на платформе стартовала партнёрская программа для продвижения товаров российскими продавцами и блогерами.
По официальным данным, с момента запуска приложение было скачано более 1 миллиона раз, а общее число пользователей превысило 6,3 миллиона человек.
Запуск программы монетизации свидетельствует о намерении Wildberries укрепить позиции Wibes на фоне конкуренции с крупными видеоплатформами, стимулируя приток независимых авторов и рост пользовательского контента.