Wildberries va Russ qo'shma kompaniyasi (rvb MCHJ) tomonidan yaratilgan wibes video platformasi kengaytirilgan monetizatsiya dasturining boshlanishini e'lon qildi: 2025 yil iyul oyidan boshlab wildberries Marketplace sotuvchisi bo'lmagan bloggerlar o'z videolarini tomosha qilish uchun to'g'ridan-to'g'ri to'lovlarni olishlari mumkin.
Wibes jamoasining rasmiy xabariga ko'ra, mualliflarga 1 iyundan beri e'lon qilingan kontentdan boshlab har ming tomosha uchun 100 rubl to'lanadi. To'lovlarning birinchi hisob-kitobi avgust oyida bo'lib o'tadi. Yangi mexanizm platformaga original videolarni yuklayotgan yakka tartibdagi tadbirkorlar va yakka tartibdagi tadbirkorlarga qaratilgan.
Monetizatsiya faqat mualliflik mazmuniga taalluqlidir. Xususan, wildberries sotuvchisi tovarlarini targ'ib qilish bo'yicha hamkorlik dasturi doirasida yaratilgan videolar uchun to'lovlar olinmaydi. Ishtirok etish uchun kamida 5 soniya davom etadigan ikkita videoni joylashtirgan mualliflar qabul qilinadi.
Ko'rsatkichlarni boshqarish uchun wibes mobil ilovasida alohida ko'rish hisoblagichi ishga tushiriladi, uning ma'lumotlari mukofotlarni hisoblash uchun asos bo'ladi.
Wibes ilovasi 2025-yil mart oyida beta-versiyada ishga tushirilgan. Platforma ijtimoiy tarmoq va Marketplace elementlarini birlashtiradi, bu sizga qisqa videolarni (90 soniyagacha), sharhlarni, mahsulot tanlovlarini, fotosuratlar va maqolalarni darhol sotib olish imkoniyatini beradi. Aprel oyida platformada rossiyalik sotuvchilar va bloggerlar tomonidan tovarlarni ilgari surish bo'yicha hamkorlik dasturi boshlandi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, dastur ishga tushirilgandan beri 1 million martadan ko'proq yuklab olingan va foydalanuvchilarning umumiy soni 6,3 milliondan oshgan.
Monetizatsiya dasturining ishga tushirilishi wildberries-ning yirik video platformalar bilan raqobat sharoitida Wibes-ning mavqeini mustahkamlash, mustaqil mualliflarning kirib kelishini va foydalanuvchi tomonidan yaratilgan tarkibning o'sishini rag'batlantirish niyatidan dalolat beradi.

The Wibes video platform, created by the combined company Wildberries and Russ (RVB LLC), has announced the launch of an expanded monetization program: from July 2025, bloggers who are not sellers of the Wildberries marketplace will be able to receive direct payments for viewing their videos.
According to the official message of the Wibes team, authors will be awarded 100 rubles for every thousand views, starting with content published since June 1. The first payment settlement will take place in August. The new mechanism is aimed at self-employed and individual entrepreneurs who upload original videos to the platform.
Monetization applies exclusively to copyrighted content. In particular, no payments will be made for videos created as part of the Wildberries sellers ' product promotion partner program. Authors who have posted at least two videos with a duration of 5 seconds or more are allowed to participate.
To monitor metrics, the Wibes mobile app will launch a separate pageview counter, whose data will serve as the basis for calculating rewards.
The Wibes app was launched in beta mode in March 2025. The platform combines elements of a social network and a marketplace, allowing you to view short videos (up to 90 seconds), reviews, product collections, photos and articles with the possibility of instant purchase. In April, the platform launched an affiliate program for product promotion by Russian sellers and bloggers.
According to official data, the app has been downloaded more than 1 million times since its launch, and the total number of users has exceeded 6.3 million.
The launch of the monetization program indicates the intention of Wildberries to strengthen the position of Wibes against the background of competition with large video platforms, stimulating the influx of independent authors and the growth of user content.