Britaniyaning Rolls-Royce muhandislik kompaniyasi UltraFan samolyot dvigatellarining yangi qatorini, shu jumladan UltraFan 30 modelini — o'n yildan ortiq vaqt ichida tor korpusli laynerlarga yo'naltirilgan birinchi elektr stantsiyasini ishlab chiqishni rasman tasdiqladi. Ushbu harakat kompaniyaning 2012 yilda V2500 dasturini tugatgandan so'ng tark etilgan segmentga qaytishini anglatadi.
Ikki versiya — bozorning ikkita segmenti uchun
UltraFan loyihasi dvigatelning ikkita modifikatsiyasini yaratishni o'z ichiga oladi:
- UltraFan 80-keng korpusli samolyotlar uchun, tortish darajasi taxminan 85000 funt;
- UltraFan 30-tor korpusli samolyotlar uchun, tortish quvvati 30 000 funtdan oshadi.
2023 yilda Rolls-Royce UltraFan 80 dvigatelining birinchi stend sinovlarini yakunladi, u taxminan 70 soat davom etdi. Endi u 2025 yilning ikkinchi yarmida sinovlarni davom ettirish maqsadida qayta yig'ilmoqda. Dizaynga hech qanday o'zgartirish kiritilmagan, ammo muhandislar ishlashni yaxshilash va nozik sozlashni rejalashtirmoqdalar — masalan, samaradorlikni oshirish uchun fan pichoqlari orasidagi bo'shliqlarni qayta ishlash.
UltraFan 30: A320 kelajak avlodiga pul tikish
Airbus A320neo oilasining hozirgi elektr stantsiyalarini almashtirishga qaratilgan yangi UltraFan 30 modeli tor korpusli samolyotlar segmentidagi Rolls-Royce-ning asosiy mahsuloti bo'lishi kerak. Fanning diametri taxminan 90 dyuymni tashkil qiladi, bu raqobatdosh pw1100g ning 81 dyuymiga nisbatan kattaroqdir va ikki pallali daraja 15:1 ga etadi, bu hozirgi qiymatlardan (10-12:1) ancha yuqori. Bu sezilarli yoqilg'i tejash va chiqindilarni kamaytirishni ta'minlaydi.
UltraFan 30 loyihasi hozircha dastlabki dizayn bosqichida bo'lsa-da, u 2025-yil iyun oyi oxirida yakunlanishi rejalashtirilgan. Kelajakda Rolls-Royce 2028 yilgacha va 2030 yilgacha parvoz sinovlariga chiqish uchun namoyishchini yig'ishni boshlaydi.
Arxitektura va rivojlanish strategiyasi
UltraFan — 80 va 30 ning ikkala versiyasi ham xarajatlarni optimallashtirish va ishlab chiqarishni soddalashtirish uchun yagona arxitektura asosida ishlab chiqilgan. Rolls-Royce yer va parvoz sinovlarining to'liq aylanishi uchun har bir dvigatelning ikkita namunasini yig'ishni rejalashtirmoqda.
Kompaniya, shuningdek, sanoat hamkorini jalb qilish bo'yicha muzokaralar olib bormoqda, ayniqsa UltraFan 30 dasturini moliyalashtirish uchun. Ushbu qaror mahsulotni bozorga olib chiqishning yuqori narxi va Pratt & Whitney va CFM International kabi allaqachon tashkil etilgan o'yinchilar bilan raqobatlashish zarurati bilan bog'liq.
Rolls-Royce tor korpusli dvigatellar segmentiga qaytish uchun strategik muhim qadam tashlamoqda, bu esa o'rta masofali aviatsiyaning dominant bozoriga qaratilgan. UltraFan 30 dasturi yuqori samaradorlikni, kelajakning ekologik talablariga muvofiqligini va'da qiladi va samolyotlarning keyingi avlodi uchun asosiy texnologiyalardan biri bo'lishi mumkin.

Британская инжиниринговая компания Rolls-Royce официально подтвердила разработку новой линейки авиационных двигателей UltraFan, включая модель UltraFan 30 — первую за более чем десятилетие силовую установку, ориентированную на узкофюзеляжные лайнеры. Этот шаг знаменует собой возвращение компании в сегмент, покинутый в 2012 году после завершения участия в программе V2500.
Две версии — для двух сегментов рынка
Проект UltraFan предполагает создание двух модификаций двигателя:
- UltraFan 80 — для широкофюзеляжных авиалайнеров, с уровнем тяги около 85 000 фунтов;
- UltraFan 30 — для узкофюзеляжных самолётов, с тягой более 30 000 фунтов.
В 2023 году Rolls-Royce завершила первые стендовые испытания двигателя UltraFan 80, который проработал около 70 часов. Сейчас проводится его повторная сборка с целью продолжения испытаний во второй половине 2025 года. В конструкцию изменений не вносят, но инженеры планируют уточнить характеристики и провести тонкую настройку — например, переработать зазоры между лопатками вентилятора для повышения эффективности.
UltraFan 30: ставка на будущее поколение A320
Новая модель UltraFan 30, ориентированная на замену текущих силовых установок семейства Airbus A320neo, должна стать ключевым продуктом Rolls-Royce в сегменте узкофюзеляжных авиалайнеров. Диаметр вентилятора составит ориентировочно 90 дюймов, что больше по сравнению с 81 дюймом у конкурирующего PW1100G, а степень двухконтурности достигнет 15:1, что значительно выше текущих значений (10–12:1). Это обеспечит заметную экономию топлива и снижение выбросов.
Хотя проект UltraFan 30 находится пока на этапе предварительного проектирования, его завершение запланировано на конец июня 2025 года. В дальнейшем Rolls-Royce начнёт сборку демонстратора, чтобы выйти на стендовые испытания к 2028 году, а к 2030 году — на лётные испытания.
Архитектура и стратегия разработки
Обе версии UltraFan — 80 и 30 — разрабатываются на базе единой архитектуры, что позволит оптимизировать затраты и упростить производство. Rolls-Royce планирует собрать по два экземпляра каждого двигателя для полного цикла наземных и лётных испытаний.
Компания также ведёт переговоры о привлечении промышленного партнёра, особенно для финансирования программы UltraFan 30. Это решение обусловлено высокой стоимостью вывода продукта на рынок и необходимостью конкурировать с уже устоявшимися игроками, включая Pratt & Whitney и CFM International.
Rolls-Royce предпринимает стратегически важный шаг по возвращению в сегмент узкофюзеляжных двигателей, нацелившись на доминирующий рынок среднемагистральной авиации. Программа UltraFan 30 обещает высокую эффективность, соответствие экологическим требованиям будущего и может стать одной из ключевых технологий для следующего поколения авиалайнеров.