O'zbekiston poytaxtida rejalashtirilgan dunyoga mashhur qo'shiqchi va aktrisa Jennifer Lopesning kontserti mamlakat tashqarisida katta qiziqish uyg'otdi va rasmiy boshlanishidan oldin ham xalqaro miqyosdagi voqeaga aylandi. Turizm qo'mitasi ma'lumotlariga ko'ra, tadbir tashkilotchilariga tayanib, sotuvlar boshlanganidan keyingi dastlabki besh kun ichida chiptalarning 40 foizini 35 xil davlatdan kelgan chet el fuqarolari sotib olgan.
Eng ko'p arizalar MDH va Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan Qozog'iston, Rossiya, Qirg'iziston va Tojikistondan kelgan. Shu bilan birga, konsert uzoq xorijdagi tomoshabinlarning e'tiborini jalb qildi chipta xaridorlari orasida AQSh, Buyuk Britaniya, Germaniya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Janubiy Koreya, Kanada va Saudiya Arabistoni fuqarolari ham bor.
Turizm sohasi mutaxassislarining fikriga ko'ra, bunday yuqori xalqaro qiziqish nafaqat madaniy hodisa, balki kuchli iqtisodiy turtki hamdir. Poytaxtda mehmonxonalar yukining ko'payishi, ichki iste'molning faollashishi, shuningdek, tegishli sohalarda — restoran biznesi, transport xizmatlari, turizm va chakana savdoda ishbilarmonlik faolligining oshishi kutilmoqda.
Ta'kidlanishicha, chet ellik mehmonlarning aksariyati O'zbekistonda uch-besh kun o'tkazishni rejalashtirmoqdalar, bu esa kichik va o'rta biznes uchun qo'shimcha multiplikativ ta'sir ko'rsatmoqda. Shuningdek, u valyuta tushumlari oqimini kuchaytiradi va xizmat ko'rsatish sohasida bandlikni oshirishga yordam beradi.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ushbu darajadagi tadbirlarning o'tkazilishi O'zbekistonning madaniy jihatdan jozibali va ochiq mamlakat sifatidagi xalqaro obro'sini mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Nafaqat sayyohlik xabardorligi, balki ijodiy sektorning investitsion jozibadorligi ham ortib bormoqda, bu esa o'z navbatida respublikaning barqaror madaniy brendini shakllantirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratmoqda.
Talab yuqori bo'lishiga qaramay, chiptalar narxi jamoat maydonida muhokama mavzusi bo'lib qolmoqda. Narxlar sektorga va joylarning joylashishiga qarab 1 million so'mdan 4,1 million so'mgacha o'zgarib turadi, bu esa konsertni mahalliy auditoriya uchun mavjud emas. Shunga qaramay, tashkilotchilarning fikriga ko'ra, Shouning yuqori sifati va tadbirning ko'lami narx siyosatini oqlaydi.
Jennifer Lopesning Toshkentdagi kontserti nafaqat ko'ngilochar voqea, balki O'zbekistonni mintaqaning yangi madaniy markazi sifatida joylashtirishdagi strategik qadam bo'lib, global rassomlarni yanada jalb qilish, madaniy almashinuvni kengaytirish va voqealar turizmi sanoatini rivojlantirish uchun ochiq istiqbollarga ega.

Концерт всемирно известной певицы и актрисы Дженнифер Лопес, запланированный в столице Узбекистана, вызвал значительный интерес за пределами страны, став событием международного масштаба ещё до официального начала. По данным Комитета по туризму со ссылкой на организаторов мероприятия, за первые пять дней с момента старта продаж 40% билетов были приобретены иностранными гражданами из 35 различных государств.
Наибольшее число заявок поступило из стран СНГ и Центральной Азии, включая Казахстан, Россию, Кыргызстан и Таджикистан. Вместе с тем концерт привлёк внимание и зрителей из дальнего зарубежья — среди покупателей билетов значатся граждане США, Великобритании, Германии, Японии, Объединённых Арабских Эмиратов, Южной Кореи, Канады и Саудовской Аравии.
По мнению специалистов туристической отрасли, столь высокий международный интерес представляет собой не только культурное явление, но и мощный экономический импульс. Прогнозируется рост загрузки гостиниц в столице, активизация внутреннего потребления, а также повышение деловой активности в смежных секторах — ресторанном бизнесе, транспортных услугах, туризме и розничной торговле.
Отмечается, что большинство иностранных гостей планируют провести в Узбекистане от трёх до пяти дней, что формирует дополнительный мультипликативный эффект для малого и среднего бизнеса. Это также усиливает приток валютной выручки и способствует повышению занятости в сфере услуг.
Эксперты подчеркивают, что проведение мероприятий подобного уровня способствует укреплению международного имиджа Узбекистана как культурно привлекательной и открытой страны. Повышается не только туристическая узнаваемость, но и инвестиционная привлекательность креативного сектора, что, в свою очередь, создает предпосылки для формирования устойчивого культурного бренда республики.
Несмотря на высокий спрос, стоимость билетов остаётся предметом обсуждения в общественном пространстве. Цены варьируются от 1 до 4,1 миллиона сумов в зависимости от сектора и расположения мест, что делает концерт недоступным для части местной аудитории. Тем не менее, по мнению организаторов, высокое качество шоу и масштаб мероприятия оправдывают ценовую политику.
Концерт Дженнифер Лопес в Ташкенте становится не просто развлекательным событием, а стратегическим шагом в позиционировании Узбекистана как нового культурного хаба региона — с открытыми перспективами для дальнейшего привлечения глобальных артистов, расширения культурного обмена и развития индустрии событийного туризма.