Huawei kompaniyasi rasmiy ravishda Pura80 flagman smartfonlar seriyasini taqdim etdi, bu HarmonyOS 5.1 operatsion tizimi bilan bozorda birinchi bo'ldi. Qurilmalar e'lon qilinishi bilan bir vaqtda ishlab chiqaruvchi keng ko'lamli yangilanishni e'lon qildi — joriy yilning iyul oyida o'nlab mavjud Huawei modellari operatsion tizimning yangi versiyasini oladi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, HarmonyOS 5.1 ilg'or interaktiv xususiyatlarni, yangilangan ishlash arxitekturasini va elementar fikrlashga qodir yangi aqlli yordamchini taklif etadi. Huawei ma'lumotlariga ko'ra, yangilanish oldingi avlodga nisbatan tezlikni 36 foizga oshirishga va interfeysning silliqligini 47 foizga oshirishga imkon beradi (Pura70 Pro+modeli misolida).
HarmonyOS 5.1-da interfeysni optimallashtirish va ko'p vazifali rejimda tizimning javobini yaxshilashga alohida e'tibor qaratilgan. Osning yangi versiyasi Huawei qurilmalari ekotizimi, jumladan planshetlar, taqiladigan elektronika va moslashuvchan smartfonlar bilan integratsiyaga qaratilgan.
Yangilanish o'nlab modellarni oladi
Huawei shuningdek, HarmonyOS 5.1 yangilanishi iyul oyida sotuvga chiqariladigan qurilmalar ro'yxatini e'lon qildi. Ro'yxatga flagman va o'rta byudjetli qurilmalar, jumladan smartfonlar, planshetlar va aqlli soatlar kiradi. Ular orasida:
Smartfonlar:
- Mate 70 va Mate 60 seriyalari
- Huawei Mate XT
- Moslashuvchan modellar: Mate X6, Mate X5
- Pura70 Seriyasi, Pura X
- Huawei Pocket 2
- Nova 14, Nova 13, Nova 12 seriyali smartfonlar
Planshetlar:
- MatePad Pro 13.2 (2023 va 2025)
- MatePad Pro 11 (2024)
- MatePad Pro 12.2
- MatePad Air 12
- MatePad 11.5 S Seriyasi
Kiyiladigan elektronika:
- Watch GT 5
- Huawei Watch D2
Birinchi marta 2019-yilda Android-ga muqobil sifatida taqdim etilgan HarmonyOS asta-sekin keng ko'lamli ko'p platformali ekotizimga aylanmoqda. 5.1 versiyasi Huawei-ning G'arb texnologiyalaridan voz kechish va mustaqil dasturiy platformani kuchaytirish strategiyasini ishlab chiqishda navbatdagi qadamni anglatadi.
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, HarmonyOS-ning barqaror rivojlanishi bilan Huawei geosiyosiy cheklovlarga moslashish va yuqori texnologiyali bozorda, jumladan, taqiladigan elektronika va gibrid qurilmalar segmentlarida raqobatbardoshlikni saqlab qolish qobiliyatini namoyish etadi.
HarmonyOS 5.1 nafaqat Huawei-ning dasturiy ta'minotdagi ishlab chiqarish afzalliklarini oshiradi, balki brend qurilmalari o'rtasidagi o'zaro ta'sir imkoniyatlarini ham kengaytiradi. Pura80 seriyasi ushbu o'tishning flagmani bo'lib, kompaniyaning premium smartfonlar va raqamli ekotizimlar segmentidagi ambitsiyalarini ta'kidlaydi.

Huawei has officially introduced the flagship smartphone series Pura80, which became the first on the market with the pre-installed operating system HarmonyOS 5.1. Simultaneously with the announcement of the devices, the manufacturer announced a major update — in July of this year, dozens of existing Huawei models will receive a new version of the operating system.
According to official data, HarmonyOS 5.1 offers enhanced interactive features, an updated performance architecture, and a new intelligent assistant capable of elementary reasoning. According to Huawei, the update allows you to achieve an increase in speed by 36% and increase the smoothness of the interface by 47% compared to the previous generation (for example, the Pura70 Pro+model).
Special attention in HarmonyOS 5.1 is paid to optimizing the interface and improving the system response in multitasking mode. The new version of the OS focuses on integration with the ecosystem of Huawei devices, including tablets, wearable electronics and flexible smartphones.
Dozens of models will receive the update
Huawei also published a list of devices for which the HarmonyOS 5.1 update will be available in July. The list includes both flagship and mid-budget devices, including smartphones, tablets, and smartwatches. Among them:
Smartphones:
- Mate 70 and Mate 60 Series
- Huawei Mate XT
- Flexible Models: Mate X6, Mate X5
- Pura70, Pura X Series
- Huawei Pocket 2
- Smartphones of the Nova 14, Nova 13, and Nova 12 series
Tablets:
- MatePad Pro 13.2 (2023 and 2025)
- MatePad Pro 11 (2024)
- MatePad Pro 12.2
- MatePad Air 12
- MatePad 11.5 S Series
Wearable electronics:
- Watch GT 5
- Huawei Watch D2
First introduced in 2019 as an alternative to Android, HarmonyOS is gradually evolving into a large-scale multi-platform ecosystem. Version 5.1 marks the next step in Huawei's strategy to move away from Western technologies and strengthen its independent software platform.
Analysts note that due to the stable development of HarmonyOS, Huawei demonstrates the ability to adapt to geopolitical constraints and maintain competitiveness in the high-tech market, including the wearable electronics and hybrid device segments.
HarmonyOS 5.1 not only enhances Huawei's manufacturing advantages in software, but also expands the potential for interaction between the brand's devices. The Pura80 series is becoming the flagship of this transition, while also underscoring the company's ambitions in the premium smartphone segment and digital ecosystem.