O'yin atrof — muhitining etakchi ishlab chiqaruvchilardan biri bo'lgan Razer o'zining birinchi mexanik klaviaturasini barebones formatida rasman e'lon qildi-BlackWidow V4 75% Barebones. Yangilik-bu qurilmani o'z xohishiga ko'ra mustaqil ravishda sozlashni xohlaydigan ixlosmandlarga qaratilgan o'rnatilgan tortma va kalitlarsiz baza.
Model aslida mashhur klaviaturaning modifikatsiyasi BlackWidow V4 75%, oldindan o'rnatilgan kalitlardan mahrum. Shu bilan birga, u seriyaning asosiy texnologik xususiyatlarini, shu jumladan markali yoritishni saqlab qoladi Chroma RGB va 8000 Gts gacha bo'lgan ovoz berish tezligi bilan yuqori chastotali HyperPolling texnologiyasini qo'llab-quvvatlash.
BlackWidow V4 75% Barebones ham 3 pinli, ham 5 pinli mexanik kalitlarga mos keladi, bu uni ko'p qirrali sozlash platformasiga aylantiradi. Ichki ijroga quyidagilar kiradi:
- suyuqlikni yaxshilash va shovqinni kamaytirish uchun stabilizatorlarni zavod moylash,
- ikki qatlamli damping materiali,
- bosilganda yuqori chastotali tovushlarni o'chirish uchun qo'shimcha yopishqoq lenta.
Ushbu echimlar teginish hissi va akustik qulaylikni yaxshilashga qaratilgan.
BlackWidow V4 Barebones-ning qora versiyasi 140 dollarga sotiladi, oq variant esa 150 dollarga tushadi. Ikkala variant ham to'liq yig'ilgan modellarga qaraganda arzonroq, ularning narxi 200 dollarga etadi. Ushbu konfiguratsiyada Phantom Green markali rangdagi variant hali taqdim etilmagan.
Barebones modelining taqdimoti Razer uchun mahsulot strategiyasining kengayishini ko'rsatdi: kompaniya kirish moslamalarini chuqur shaxsiylashtirishga qiziqqan auditoriyaga qadam tashlamoqda. Yaqin vaqtgacha bunday echimlar o'ziga xos brendlar va maxsus ustaxonalarning vakolati bo'lib qoldi. Endi sanoatning flagmanlaridan biri brend texnologiyalari integratsiyasi bilan professional ravishda amalga oshirilgan platformani taklif etadi.
Bozor tahlilchilarining ta'kidlashicha, atrof-muhitni moslashtirishga qiziqish, ayniqsa, kompyuterda ko'p vaqt sarflaydigan geymerlar va mutaxassislar orasida doimiy ravishda o'sib bormoqda. Shunday qilib, Razerning yalangoyoq segmentiga kirishini o'sib borayotgan talabga o'z vaqtida javob berish va brend uchun yangi auditoriyada o'z o'rnini egallash istagi sifatida ko'rish mumkin.

Razer, one of the leading manufacturers of gaming peripherals, has officially announced its first mechanical keyboard in the barebones format — BlackWidow V4 75% Barebones. The novelty is a database without installed keycaps and switches, aimed at enthusiasts who want to independently configure the device in accordance with their preferences.
The model is actually a modification of the popular keyboard BlackWidow V4 75%, without preset keys. At the same time, it retains the key technological features of the series, including branded lighting Chroma RGB and support for high-frequency HyperPolling technology with a polling frequency of up to 8000 Hz.
BlackWidow V4 75% Barebones It is compatible with both 3-pin and 5-pin mechanical switches, making it a versatile platform for customization. Internal execution includes:
- factory lubricated stabilizers to improve smoothness and reduce noise,
- double layer damping material,
- extra adhesive tape to dampen high-frequency sounds when pressed.
These solutions are aimed at improving tactile sensations and acoustic comfort.
The black version of the BlackWidow V4 Barebones will go on sale for $140, while the white version will cost $150. Both options are cheaper than fully assembled models, which cost up to $200. The variant in the company's Phantom Green color scheme in this configuration has not yet been presented.
The presentation of the barebones model marked an expansion of Razer's product strategy: the company is taking a step towards an audience interested in deep personalization of input devices. Until recently, such solutions remained the prerogative of niche brands and custom workshops. Now, one of the industry's flagships offers a professionally implemented platform with the integration of proprietary technologies.
Market analysts note that interest in customizing peripherals is steadily growing, especially among gamers and professionals who spend a lot of time at the computer. Thus, Razer's entry into the barebones segment can be regarded as a timely response to growing demand and the desire to gain a foothold in a new audience for the brand.
BlackWidow V4 75% Barebones is not just another keyboard in Razer's arsenal, but a strategically designed product aimed at meeting the needs of the custom community. Its flexible configuration, continued technological advantage, and competitive price make it a prominent player in the semi-finished mechanical keyboard segment.