IV Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida "sun'iy intellekt va raqamli texnologiyalar: yoshlarni innovatsiyalarni yaratishga va jahon darajasidagi yechimlarni ishlab chiqishga undash"mavzusida panel sessiyasi bo'lib o'tdi. Muhokamada davlat tuzilmalari, xalqaro texnologik kompaniyalar va moliya sektori vakillari ishtirok etdi.
Ma'ruzachilar orasida:
- Oleg Pekos, raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o'rinbosari,
- Saymon Milner, Meta Osiyo-tinch okeani davlat siyosati bo'yicha vitse-prezidenti,
- Anil Vijayachandran, datavolt bosh direktorining o'rinbosari,
- Sergey Chekalkin, TBC Bank Uzbek mijozlar tajribasi yo'nalishi rahbari,
- Abbos Paravi, xalqaro ma'lumotlar markazlari boshqarmasi (IDCA)katta mutaxassisi,
- Kevin xanda, Uzum bosh texnik direktori.
Sessiya davomida Oleg Pekos O'zbekistonda raqamli ekotizimni rivojlantirishning asosiy yo'nalishlarini belgilab, it infratuzilmasini kengaytirish uchun ichki bozorning yuqori salohiyatini ta'kidladi. U it-Park rezidentlari uchun joriy soliq imtiyozlari va imtiyozlari hamda ijtimoiy sohada sun'iy intellektni joriy etishga qaratilgan joriy tashabbuslarni ta'kidladi.
O'rta muddatli istiqbolda 100 mingga yaqin yangi yuqori haq to'lanadigan ish o'rinlarini yaratishni rejalashtirgan holda, sun'iy intellekt sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlash ustuvor vazifalar qatoriga kiritildi.
Meta vitse-prezidenti Saymon Milner Meta AI tomonidan ishlab chiqilgan Llama til modeliga e'tibor qaratib, kompaniyaning sun'iy intellekt bo'yicha joriy tashabbuslarini taqdim etdi. Uning so'zlariga ko'ra, ushbu tizim allaqachon so'zlarni qayta ishlash, dasturlash, ilmiy tadqiqotlar, sun'iy intellekt interfeyslari va aqlli yordamchilarni ishlab chiqish vazifalarida keng qo'llanilgan, Meta esa sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etishning shaffofligi va axloqiy jihatlariga e'tibor qaratgan.
Mutaxassislarning nutqlari sun'iy intellektni qo'llashning mumkin bo'lgan xavflari, jumladan xavfsizlik, maxfiylik va axloq masalalari bo'yicha munozaralar bilan to'ldirildi. Mas'uliyat standartlariga rioya qilgan holda texnologiyaning barqaror rivojlanishini ta'minlaydigan institutsional muhitni shakllantirish bo'yicha takliflar bildirildi.

В рамках IV Ташкентского международного инвестиционного форума состоялась панельная сессия на тему «Искусственный интеллект и цифровые технологии: поощрение молодежи к созданию инноваций и разработке решений мирового уровня». В обсуждении приняли участие представители государственных структур, международных технологических компаний и финансового сектора.
Среди спикеров выступили:
– Олег Пекос, первый заместитель министра цифровых технологий,
– Саймон Мильнер, вице-президент по государственной политике Meta в Азиатско-Тихоокеанском регионе,
– Анил Виджаячандран, заместитель генерального директора DataVolt,
– Сергей Чекалкин, руководитель направления клиентского опыта TBC Bank Uzbek,
– Аббас Паряви, старший эксперт Международного управления по центрам обработки данных (IDCA),
– Кевин Кханда, главный технический директор Uzum.
В ходе сессии Олег Пекос обозначил ключевые направления развития цифровой экосистемы в Узбекистане, отметив высокий потенциал внутреннего рынка для масштабирования ИТ-инфраструктуры. Он подчеркнул действующие налоговые льготы и преференции, предусмотренные для резидентов ИТ-парка, а также текущие инициативы, направленные на внедрение искусственного интеллекта в социальной сфере.
В числе приоритетных задач было названо подготовка квалифицированных специалистов в области ИИ, с расчётом на создание до 100 тысяч новых высокооплачиваемых рабочих мест в среднесрочной перспективе.
Вице-президент Meta Саймон Мильнер представил текущие инициативы компании в области искусственного интеллекта, сосредоточившись на языковой модели Llama, разработанной Meta AI. Он сообщил, что данная система уже широко применяется в задачах обработки текста, программирования, научных исследований, разработки ИИ-интерфейсов и интеллектуальных ассистентов, при этом Meta делает акцент на прозрачности и этических аспектах внедрения ИИ-технологий.
Выступления экспертов были дополнены дискуссией о возможных рисках применения искусственного интеллекта, включая вопросы безопасности, приватности и этики. Были озвучены предложения по формированию институциональной среды, обеспечивающей устойчивое развитие технологий при соблюдении стандартов ответственности.
Панельная сессия подчеркнула значимость стратегического подхода к интеграции ИИ в экономику и образование, а также необходимость международного сотрудничества и обмена практиками в быстроразвивающейся технологической среде.