O'zbekiston Respublikasi icraftning "energiya o'tish uchun uglerod resurslaridan innovatsion foydalanish"xalqaro loyihasi doirasida 7,5 mln AQSh dollari miqdoridagi grant mablag'larining ikkinchi transhini jalb qildi. Tashabbus Jahon banki bilan birgalikda amalga oshirilmoqda va energetika sohasidagi islohotlar orqali iqlimni moliyalashtirish mexanizmlarini rivojlantirishga qaratilgan.
Chiqindilarni kamaytirish uchun kompensatsiya
Hozirgi transh global uglerod bozorining asosiy vositalaridan biri bo'lgan ERPA (Emission Reductions Purchase Agreement) kelishuvi doirasida ajratilgan. Mablag'lar 2023-yil yakunlari bo'yicha O'zbekistonda qayd etilgan 500 000 tonna issiqxona gazlarini kamaytirish uchun kompensatsiya shaklida taqdim etildi. Loyiha doirasida mamlakatda qisqartirishlarning umumiy hajmi shu davrda 6,328 mln tonna CO₂ ekvivalentini tashkil etdi.
Moliyalashtirish Results-Based Climate Finance (natijalarga asoslangan moliyalashtirish) modeli orqali amalga oshiriladi, bu esa O'zbekistonga nafaqat tashqi grantlarni jalb qilish, balki uning vositalaridan barqaror rivojlanish milliy strategiyasida foydalangan holda global uglerod bozori tarkibiga integratsiya qilish imkonini beradi.
Dunyodagi birinchi iqlim siyosiy kreditlash loyihasi
ICRAFT loyihasi siyosiy kreditlash yondashuvi asosida amalga oshirilgan dunyodagi birinchi iqlim loyihasi sifatida tan olingan. Bu shuni anglatadiki, mablag ' olishning asosiy sharti uglerod izini kamaytirish va energiya samaradorligini oshirish maqsadida, birinchi navbatda, energetika sohasida kompleks islohotlarni amalga oshirishdir.
Loyihaning maqsadi O'zbekistonning "yashil" iqtisodiyotga o'tishiga ko'maklashish, chiqindilarning tarkibiy kamayishini ta'minlash va xalqaro bozorlarda uglerod birliklari savdosi uchun institutsional va huquqiy asoslarni yaratishdir.
15 million dollarlik grantlar jalb qilingan
Eslatib o'tamiz, 2024-yilda birinchi transh doirasida O'zbekiston ham 7,5 million AQSh dollari olgan bo'lsa, bu 15 million dollar miqdorida tashqi qaytarib bo'lmaydigan qo'llab-quvvatlash hajmini beradi. Ushbu mablag'lar islohotlarni qo'llab-quvvatlash, texnik qo'llab-quvvatlash, buxgalteriya hisobi va tekshirish mexanizmlarini rivojlantirish, shuningdek, iqlim siyosati sohasidagi ixtisoslashgan mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Milliy strategiya uchun ahamiyati
ICRAFT loyihasida ishtirok etish O'zbekistonning uglerod neytralligiga erishish, qazib olinadigan yoqilg'iga qaramlikni kamaytirish va xalqaro iqlim tashabbuslariga integratsiyalashuv ustuvor yo'nalishlariga mos keladi. ERPA kelishuvining amalga oshirilishi, shuningdek, issiqxona gazlari chiqindilarining xalqaro savdosiga kirish uchun zarur bo'lgan shaffof emissiyalarni hisobga olish tizimini yaratishga yordam beradi.
Shunday qilib, iCRAFT loyihasi doirasida grant mablag'larining ikkinchi transhini jalb etish nafaqat O'zbekistonning iqlim majburiyatlariga sodiqligini tasdiqlaydi, balki milliy siyosat darajasida global iqlimni moliyalashtirishning innovatsion mexanizmlarini muvaffaqiyatli qo'llashini namoyish etadi.

The Republic of Uzbekistan has attracted the second tranche of grant funds in the amount of US $ 7.5 million under the iCraft international project "Innovative Use of Carbon resources for the Energy Transition". The initiative is implemented jointly with the World Bank and aims to develop climate finance mechanisms through reforms in the energy sector.
Compensation for reduced emissions
The current tranche was allocated under the ERPA (Emission Reductions Purchase Agreement), one of the key instruments of the global carbon market. The funds were provided in the form of compensation for the reduction of 500,000 tons of greenhouse gases recorded in Uzbekistan by the end of 2023. The total volume of reductions in the country under the project during this period was 6.328 million tons of CO₂ equivalent.
Funding is provided through the Results-Based Climate Finance model, which allows Uzbekistan not only to attract external grants, but also to integrate into the structure of the global carbon market, using its tools in the national strategy for sustainable development.
The world's first climate policy lending project
The iCraft project is recognized as the world's first climate project implemented on the basis of a political lending approach. This means that a key condition for obtaining funds is to implement comprehensive reforms-primarily in the energy sector, in order to reduce the carbon footprint and improve energy efficiency.
The project aims to facilitate Uzbekistan's transition to a green economy, ensure structural emission reduction, and create institutional and legal frameworks for trading carbon units in international markets.
We have already attracted $ 15 million in grants
Recall that as part of the first tranche in 2024, Uzbekistan also received 7.5 million US dollars, which together gives the amount of external non-returnable support in the amount of 15 million dollars. These funds are used to support reforms, provide technical support, develop accounting and verification mechanisms, and train relevant specialists in the field of climate policy.
Significance for the national strategy
Participation in the iCraft project is in line with Uzbekistan's priorities to achieve carbon neutrality, reduce dependence on fossil fuels, and integrate into international climate initiatives. The implementation of the ERPA agreement also contributes to building a transparent system of accounting for emissions, which is necessary for entering into international trade in greenhouse gas quotas.
Thus, the attraction of the second tranche of grant funds under the iCraft project not only confirms Uzbekistan's commitment to climate commitments, but also demonstrates the successful application of innovative mechanisms for global climate finance at the national policy level.