O'zbekiston Respublikasi icraftning "energiya o'tish uchun uglerod resurslaridan innovatsion foydalanish"xalqaro loyihasi doirasida 7,5 mln AQSh dollari miqdoridagi grant mablag'larining ikkinchi transhini jalb qildi. Tashabbus Jahon banki bilan birgalikda amalga oshirilmoqda va energetika sohasidagi islohotlar orqali iqlimni moliyalashtirish mexanizmlarini rivojlantirishga qaratilgan.
Chiqindilarni kamaytirish uchun kompensatsiya
Hozirgi transh global uglerod bozorining asosiy vositalaridan biri bo'lgan ERPA (Emission Reductions Purchase Agreement) kelishuvi doirasida ajratilgan. Mablag'lar 2023-yil yakunlari bo'yicha O'zbekistonda qayd etilgan 500 000 tonna issiqxona gazlarini kamaytirish uchun kompensatsiya shaklida taqdim etildi. Loyiha doirasida mamlakatda qisqartirishlarning umumiy hajmi shu davrda 6,328 mln tonna CO₂ ekvivalentini tashkil etdi.
Moliyalashtirish Results-Based Climate Finance (natijalarga asoslangan moliyalashtirish) modeli orqali amalga oshiriladi, bu esa O'zbekistonga nafaqat tashqi grantlarni jalb qilish, balki uning vositalaridan barqaror rivojlanish milliy strategiyasida foydalangan holda global uglerod bozori tarkibiga integratsiya qilish imkonini beradi.
Dunyodagi birinchi iqlim siyosiy kreditlash loyihasi
ICRAFT loyihasi siyosiy kreditlash yondashuvi asosida amalga oshirilgan dunyodagi birinchi iqlim loyihasi sifatida tan olingan. Bu shuni anglatadiki, mablag ' olishning asosiy sharti uglerod izini kamaytirish va energiya samaradorligini oshirish maqsadida, birinchi navbatda, energetika sohasida kompleks islohotlarni amalga oshirishdir.
Loyihaning maqsadi O'zbekistonning "yashil" iqtisodiyotga o'tishiga ko'maklashish, chiqindilarning tarkibiy kamayishini ta'minlash va xalqaro bozorlarda uglerod birliklari savdosi uchun institutsional va huquqiy asoslarni yaratishdir.
15 million dollarlik grantlar jalb qilingan
Eslatib o'tamiz, 2024-yilda birinchi transh doirasida O'zbekiston ham 7,5 million AQSh dollari olgan bo'lsa, bu 15 million dollar miqdorida tashqi qaytarib bo'lmaydigan qo'llab-quvvatlash hajmini beradi. Ushbu mablag'lar islohotlarni qo'llab-quvvatlash, texnik qo'llab-quvvatlash, buxgalteriya hisobi va tekshirish mexanizmlarini rivojlantirish, shuningdek, iqlim siyosati sohasidagi ixtisoslashgan mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Milliy strategiya uchun ahamiyati
ICRAFT loyihasida ishtirok etish O'zbekistonning uglerod neytralligiga erishish, qazib olinadigan yoqilg'iga qaramlikni kamaytirish va xalqaro iqlim tashabbuslariga integratsiyalashuv ustuvor yo'nalishlariga mos keladi. ERPA kelishuvining amalga oshirilishi, shuningdek, issiqxona gazlari chiqindilarining xalqaro savdosiga kirish uchun zarur bo'lgan shaffof emissiyalarni hisobga olish tizimini yaratishga yordam beradi.
Shunday qilib, iCRAFT loyihasi doirasida grant mablag'larining ikkinchi transhini jalb etish nafaqat O'zbekistonning iqlim majburiyatlariga sodiqligini tasdiqlaydi, balki milliy siyosat darajasida global iqlimni moliyalashtirishning innovatsion mexanizmlarini muvaffaqiyatli qo'llashini namoyish etadi.

Республика Узбекистан привлекла второй транш грантовых средств в размере 7,5 млн долларов США в рамках международного проекта iCRAFT — «Инновационное использование углеродных ресурсов для энергетического перехода». Инициатива реализуется совместно со Всемирным банком и направлена на развитие механизмов климатического финансирования через реформы в энергетическом секторе.
Компенсация за сокращение выбросов
Текущий транш был выделен в рамках соглашения ERPA (Emission Reductions Purchase Agreement) — одного из ключевых инструментов глобального рынка углеродов. Средства предоставлены в виде компенсации за сокращение 500 000 тонн парниковых газов, зафиксированных в Узбекистане по итогам 2023 года. Общий объём сокращений в стране в рамках проекта за этот период составил 6,328 млн тонн CO₂-эквивалента.
Финансирование осуществляется через модель Results-Based Climate Finance (финансирование, основанное на результатах), что позволяет Узбекистану не только привлекать внешние гранты, но и интегрироваться в структуру глобального углеродного рынка, используя его инструменты в национальной стратегии устойчивого развития.
Первый в мире проект политического кредитования в сфере климата
Проект iCRAFT признан первым в мире климатическим проектом, реализуемым на основе подхода политического кредитования. Это означает, что ключевым условием для получения средств является проведение комплексных реформ — в первую очередь, в сфере энергетики, в целях снижения углеродного следа и повышения энергоэффективности.
Цель проекта — содействовать переходу Узбекистана к «зелёной» экономике, обеспечить структурное снижение выбросов и создать институциональные и правовые основы для торговли углеродными единицами на международных рынках.
Привлечено уже 15 млн долларов грантов
Напомним, что в рамках первого транша в 2024 году Узбекистан также получил 7,5 млн долларов США, что в совокупности даёт объём внешней безвозвратной поддержки в размере 15 млн долларов. Эти средства направляются на поддержку реформ, техническое сопровождение, развитие учётных и верификационных механизмов, а также обучение профильных специалистов в области климатической политики.
Значение для национальной стратегии
Участие в проекте iCRAFT соответствует приоритетам Узбекистана по достижению углеродной нейтральности, снижению зависимости от ископаемого топлива и интеграции в международные климатические инициативы. Реализация соглашения ERPA также способствует выстраиванию прозрачной системы учёта выбросов, необходимой для вхождения в международную торговлю квотами на выбросы парниковых газов.
Таким образом, привлечение второго транша грантовых средств в рамках проекта iCRAFT не только подтверждает приверженность Узбекистана климатическим обязательствам, но и демонстрирует успешное применение инновационных механизмов глобального климатического финансирования на уровне национальной политики.