O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirligida Moliya masalalari departamenti rahbari o'rinbosari Shafiq Xebus boshchiligidagi xalqaro valyuta jamg'armasi (XVF) delegatsiyasi bilan ishchi uchrashuv bo'lib o'tdi. Muzokaralar 9 iyun kuni bo'lib o'tdi va soliq siyosatining joriy natijalarini tahlil qilish va uni takomillashtirish bo'yicha keyingi qadamlarni ishlab chiqishga bag'ishlandi.
Uchrashuvda O'zbekiston tomonidan iqtisodiyot va moliya vazirining o'rinbosari Axadbek Haydarov, shuningdek, vazirlikning ixtisoslashtirilgan bo'linmalari, shu jumladan soliq va bojxona siyosati va daromadlarni prognozlash boshqarmasi mutaxassislari ishtirok etdi. XVJ delegatsiyasi tarkibiga yetakchi iqtisodchilar va fiskal tartibga solish masalalari bo'yicha ekspertlar kirdi.
Islohotlarning rivojlanishi va XVF tavsiyalari
Muhokama doirasida O'zbekiston soliq tizimidagi so'nggi yillarda amalga oshirilgan ijobiy o'zgarishlar batafsil ko'rib chiqildi. Ularning iqtisodiy dinamikaga, investitsiya muhitiga va soliq ma'muriyatiga ta'sirini baholashga alohida e'tibor qaratildi.
XVJ vakillari shaffoflikni ta'minlash, soliq bazasini kengaytirish va ma'muriyat samaradorligini oshirishdagi yutuqlarni ta'kidlab, joriy o'zgarishlarni ijobiy baholadilar. Shu bilan birga, fond ekspertlari quyidagilarga qaratilgan bir qator tavsiyalarni taqdim etdilar:
- soliq hisobini yuritish tartib-taomillarini yanada soddalashtirish,
- soliq to'lovchilarning barcha toifalari uchun teng soliqqa tortish mexanizmlarini kuchaytirish,
- soliq jarayonlarini boshqarishda raqamli vositalarni joriy etish.
Soliq siyosatining bashorat qilinishini va uning xalqaro standartlarga muvofiqligini ta'minlaydigan islohotlarni davom ettirish zarurligiga alohida e'tibor qaratildi.
Strategik muloqotni davom ettirish
Uchrashuv yakunida tomonlar O'zbekiston va XVJ o'rtasida hamkorlikni chuqurlashtirish va muntazam maslahat mexanizmlarini rivojlantirishga o'zaro qiziqish bildirdilar. Ta'kidlanishicha, jamg'arma bilan hamkorlik mamlakatning fiskal barqarorligini mustahkamlash, muvozanatli byudjetni shakllantirish va uzoq muddatli iqtisodiy o'sish uchun sharoit yaratishda muhim rol o'ynaydi.
XVJ ekspertlari bilan maslahatlashuvlar kelgusi ish sessiyalarida davom etishi kutilmoqda, shu jumladan soliqqa tortish, soliq xavfini baholash va fiskal rejalashtirishga yangi yondashuvlarni ishlab chiqish bo'yicha texnik yordam.
Shunday qilib, uchrashuv O'zbekistonning soliq tizimini institutsional modernizatsiya qilishga sodiqligini va iqtisodiy siyosatning asosiy yo'nalishlari bo'yicha xalqaro hamkorlar bilan ochiq muloqotga tayyorligini tasdiqladi.

В Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан состоялась рабочая встреча с делегацией Международного валютного фонда (МВФ), возглавляемой заместителем руководителя Департамента по фискальным вопросам Шафиком Хебусом. Переговоры прошли 9 июня и были посвящены анализу текущих результатов налоговой политики и выработке дальнейших шагов по её совершенствованию.
Со стороны Узбекистана во встрече принял участие заместитель министра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров, а также специалисты профильных подразделений министерства, включая Управление налоговой и таможенной политики и прогнозирования доходов. В состав делегации МВФ вошли ведущие экономисты и эксперты по вопросам фискального регулирования.
Прогресс реформ и рекомендации МВФ
В рамках дискуссии были подробно рассмотрены позитивные изменения в налоговой системе Узбекистана, реализованные за последние годы. Особое внимание было уделено оценке их влияния на экономическую динамику, инвестиционный климат и администрирование налогов.
Представители МВФ положительно оценили текущие преобразования, подчеркнув прогресс в обеспечении прозрачности, расширении налоговой базы и повышении эффективности администрирования. Вместе с тем, эксперты фонда представили ряд рекомендаций, направленных на:
- дальнейшее упрощение процедур налогового учёта,
- укрепление механизмов равного налогообложения для всех категорий налогоплательщиков,
- внедрение цифровых инструментов в управлении налоговыми процессами.
Особый акцент был сделан на необходимости продолжения реформ, обеспечивающих предсказуемость налоговой политики и её соответствие международным стандартам.
Продолжение стратегического диалога
По итогам встречи стороны выразили взаимную заинтересованность в углублении партнёрства и развитии регулярных консультационных механизмов между Узбекистаном и МВФ. Отмечено, что сотрудничество с фондом играет важную роль в укреплении фискальной устойчивости страны, формировании сбалансированного бюджета и создании условий для долгосрочного экономического роста.
Ожидается, что консультации с участием экспертов МВФ продолжатся в рамках предстоящих рабочих сессий, включая техническую поддержку по вопросам налогообложения, оценки налоговых рисков и выработки новых подходов к фискальному планированию.
Таким образом, встреча подтвердила приверженность Узбекистана институциональной модернизации налоговой системы и готовность к открытому диалогу с международными партнёрами по ключевым направлениям экономической политики.