Frantsiyaning Publicis Groupe reklama guruhi oziq-ovqat ishlab chiqaruvchisi Mars Incorporated bilan 1,7 milliard dollarlik global shartnoma tuzib, yilning eng yirik media-sotuvchilaridan birida g'alaba qozondi.bu haqda kompaniya vakillari xabar berishdi va bitim tafsilotlari bilan tanish bo'lgan sanoat manbalarini tasdiqladilar.
2026-yil yanvaridan kuchga kiradigan kelishuv shartlariga ko'ra, Publicis shirinliklar toifasidagi asosiy Mars brendlari — Mars, Snickers, M&M's, Twix va boshqalar uchun strategiya, ijodkorlik va media rejalashtirish uchun mas'ul bo'ladi. Hozirgacha bu xususiyatlar bir necha yil davomida Mars bilan hamkorlik qilgan buyuk Britaniyaning WPP xoldingi tomonidan boshqarilgan.
Publicis One Mars integratsiyalashgan modelini taqdim etdi, u bir vaqtning o'zida ish xizmatlarini Mars biznesining uchta asosiy yo'nalishi bilan birlashtiradi: Snacking (shirinliklar), Petcare (uy hayvonlari uchun mahsulotlar), Mars Food & Nutrition (oziq-ovqat va sog'lom ovqatlanish).
Biroq, shartnoma Mars aloqalarining to'liq spektrini qamrab olmaydi. Shunday qilib, ba'zi ijodiy funktsiyalar Amerikaning Omnicom xoldingida qoladi va Weber Shandwick (Interpublic Group tarkibiga kiradi) kompaniyaning PR yo'nalishini boshqarishda davom etadi.
WPP uchun Mars tenderining yo'qolishi 2025 yilda ikkinchi yirik zarba bo'ldi. Ilgari The Coca-Cola Company Shimoliy Amerikadagi media xizmatini frantsuz Publicis guruhiga topshirgan edi, bu WPP uchun sezilarli yo'qotish bo'lib, u ilgari Coca-Cola global media byudjetiga 4 milliard dollarga yaqin xizmat ko'rsatgan edi.garchi Britaniya xoldingi boshqa hududlarda javobgarlikning bir qismini saqlab qolgan bo'lsa-da, shartnomalarning joriy qayta taqsimlanishi uning bozor pozitsiyalarining tizimli zaiflashuvidan dalolat beradi.
Vaziyat WPP tarkibidagi ichki o'zgarishlar bilan ham murakkablashadi-sanoat kompaniya bosh direktorining kutilayotgan iste'fosi haqidagi mish-mishlarni faol muhokama qilmoqda. Bir nechta asosiy mijozlarning yo'qolishi xolding ichidagi keyingi kadrlar va strategik qayta qurish uchun katalizator bo'lishi mumkin.
Mars tenderidagi g'alaba Publicisning global reklama bozoridagi eng nufuzli o'yinchilardan biri sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi. Tahlilchilarning fikriga ko'ra, ushbu kelishuv nafaqat Agentlikning mijozlar portfelini kengaytiribgina qolmay, balki Publicis-ning ma'lumotlar, ijodiy va ommaviy axborot vositalarini yagona mijozlarga xizmat ko'rsatish ekotizimiga birlashtirgan integratsiyalashgan connected commerce platformasini yaratish strategiyasining mantiqiy davomidir.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, so'nggi uch yil ichida Publicis global chakana savdo, FMCG va raqamli echimlar segmentlarida o'z ishtirokini ishonchli tarzda oshirib, samaradorlik va texnologik moslashuvchanlikka yo'naltirilgan barqaror modelni yaratdi.
Mars bilan yangi bitim nafaqat katta shartnoma, balki global reklama guruhlari o'rtasida etakchilik uchun kurashda burilish nuqtasini ham anglatadi.

Французская рекламная группа Publicis Groupe одержала победу в одном из крупнейших медиатендеров года, заключив глобальное соглашение с производителем продуктов питания Mars Incorporated на сумму $1,7 млрд. Об этом сообщили представители компаний и подтвердили отраслевые источники, знакомые с деталями сделки.
Согласно условиям соглашения, которое вступит в силу с января 2026 года, Publicis станет ответственным за стратегию, креатив и медиапланирование для ключевых брендов Mars в категории сладостей — Mars, Snickers, M&M’s, Twix и других. До сих пор эти функции находились в ведении британского холдинга WPP, который сотрудничал с Mars на протяжении нескольких лет.
Publicis представила интегрированную модель One Mars, которая объединяет услуги по работе сразу с тремя основными направлениями бизнеса Mars: Snacking (сладости), Petcare (товары для домашних животных), Mars Food & Nutrition (продукты питания и здоровое питание).
Однако контракт не охватывает весь спектр коммуникаций Mars. Так, часть креативных функций останется за американским холдингом Omnicom, а Weber Shandwick (входит в состав Interpublic Group) продолжит вести PR-направление компании.
Для WPP проигрыш тендера Mars стал вторым крупным ударом в 2025 году. Ранее The Coca-Cola Company передала медиаобслуживание в Северной Америке французской группе Publicis, что стало заметной потерей для WPP, которая до этого обслуживала глобальный медиабюджет Coca-Cola на сумму около $4 млрд. Хотя британский холдинг сохранил часть ответственности в других регионах, текущее перераспределение контрактов указывает на системное ослабление его рыночных позиций.
Ситуация осложняется и внутренними изменениями в структуре WPP — в отрасли активно обсуждаются слухи об ожидаемой отставке генерального директора компании. Потеря нескольких ключевых клиентов может стать катализатором дальнейших кадровых и стратегических перестроек внутри холдинга.
Победа в тендере Mars укрепляет позиции Publicis как одного из наиболее влиятельных игроков на глобальном рекламном рынке. По словам аналитиков, это соглашение не просто расширяет клиентский портфель агентства, но и является логичным продолжением стратегии Publicis по созданию интегрированной платформы connected commerce, объединяющей данные, креатив и медиа в единую экосистему обслуживания клиентов.
Эксперты отмечают, что за последние три года Publicis уверенно наращивает своё присутствие в сегментах глобального ритейла, FMCG и цифровых решений, выстраивая устойчивую модель, ориентированную на эффективность и технологическую гибкость.
Новая сделка с Mars знаменует собой не только крупный контракт, но и переломный момент в борьбе за лидерство среди глобальных рекламных групп.