Yandex ID xizmati keng ko'lamli yangilanishni oldi: endi foydalanuvchilar foydalanuvchi nomi va parolni qayta kiritmasdan bitta umumiy hisobdan 10 tagacha profilni boshqarishi mumkin. Yangi xususiyat turli xizmatlarga kirishni osonlashtirish va shaxsiy, ish va o'quv vazifalarini baham ko'radigan foydalanuvchilar uchun qulaylikni oshirish uchun mo'ljallangan.
Yandex matbuot xizmatining xabar berishicha, yangi tizim profillarni bir marta bosish orqali almashtirishga imkon beradi. Barcha hisoblar bitta telefon raqami asosida birlashtiriladi: butun Profil guruhiga kirish uchun SMS yoki Push bildirishnomasidan bir martalik kodni bir marta kiritish kifoya.
Agar foydalanuvchi ilgari bog'langan raqam bilan hisob yaratgan bo'lsa, bitta hisob avtomatik ravishda tuziladi — unga boshqa mavjud yoki yangi profillarni qo'shish imkoniyati bilan. Yangi ro'yxatdan o'tish holatida darhol markazlashtirilgan hisob yaratiladi, unga o'ntagacha profilni bog'lash mumkin.
Yangi xususiyat, ayniqsa, ish va treningdan tortib, onlayn xarid qilish va ko'ngilochar xizmatlargacha bo'lgan turli maqsadlarda turli hisoblardan foydalanadiganlar uchun dolzarbdir. Shu bilan birga, barcha profillar umumiy avtorizatsiya tizimini, tezkor identifikatsiyalash va parolsiz kirish imkoniyatini, shu jumladan webauthn standartiga muvofiq barmoq izi yoki yuzni aniqlash orqali kirishni oladi.
Keyingi yangilanishlarda foydalanuvchilar umumiy to'lov usulini sozlashlari va tegishli profillardan saqlangan hujjatlarga kirishlari mumkin bo'ladi. Shuningdek, kompaniya kelajakda Yandex ID tizimi profillarni nafaqat telefon raqami, balki boshqa parametrlar bo'yicha ham bog'lashini aytdi — tafsilotlar hali oshkor etilmagan.
Yandex ID-bu 45 mingdan ortiq sayt va dasturlarga, shu jumladan barcha asosiy Yandex xizmatlariga tez va xavfsiz kirishni ta'minlaydigan yagona avtorizatsiya platformasi. Tizim shaxsiy ma'lumotlar, kontaktlar, to'lov ma'lumotlari, manzillar va hujjatlarni saqlaydi va axborotni himoya qilish ISO/IEC 27001 xalqaro standartiga mos keladi.

Сервис «Яндекс ID» получил масштабное обновление: теперь пользователи смогут управлять до 10 профилями из одного общего аккаунта, без необходимости повторного ввода логина и пароля. Новая функция призвана упростить доступ к различным сервисам и повысить удобство для пользователей, разделяющих личные, рабочие и учебные задачи.
Как сообщили в пресс-службе Яндекса, новая система позволяет переключаться между профилями в одно касание. Все учетные записи объединяются на основе одного номера телефона: достаточно один раз ввести одноразовый код из SMS или push-уведомления, чтобы получить доступ ко всей группе профилей.
Если пользователь ранее уже создавал аккаунт с привязанным номером, единый аккаунт формируется автоматически — с возможностью добавить к нему другие существующие или новые профили. В случае новой регистрации сразу создаётся централизованный аккаунт, к которому можно привязать до десяти профилей.
Новая функция особенно актуальна для тех, кто использует разные учетные записи для разных целей — от работы и обучения до онлайн-покупок и развлекательных сервисов. При этом все профили получают общую систему авторизации, возможность быстрой идентификации и входа без пароля, включая вход по отпечатку пальца или распознаванию лица в соответствии со стандартом WebAuthn.
В ближайших обновлениях пользователям станет доступна настройка общего способа оплаты и доступ к сохранённым документам из любого из связанных профилей. Также компания заявила, что в будущем система «Яндекс ID» будет связывать профили не только по номеру телефона, но и по другим параметрам — подробности пока не раскрываются.
«Яндекс ID» представляет собой унифицированную платформу авторизации, обеспечивающую быстрый и безопасный вход более чем на 45 тысяч сайтов и приложений, включая все ключевые сервисы Яндекса. В системе хранятся личные данные, контакты, платёжные реквизиты, адреса и документы, а защита информации соответствует международному стандарту ISO/IEC 27001.