Brand Finance Global Soft Power Index 2025 tadqiqotiga ko'ra, O'zbekiston global imidjda jadal o'sishni ko'rsatmoqda va xalqaro biznes muhitida o'z mavqeini mustahkamlamoqda va dunyodagi eng tez o'sib borayotgan milliy brend (TOP 3 Fastest Growing Nations in The TOP 100) uch mamlakat qatoriga kiradi.
Bu haqda O'zbekiston axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov o'zining rasmiy Telegram kanalida eslatdi va shunga o'xshash natija mamlakat Prezidenti rahbarligida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar tufayli amalga oshirilganini ta'kidladi. Ushbu islohotlar respublikaning xalqaro nufuzini oshirishga va O'zbekistonni jahon miqyosida faol targ'ib qilishga qaratilgan.
"Keng ko'lamli xalqaro tadbirlar, xususan, shu hafta bo'lib o'tadigan Toshkent xalqaro investitsiya forumi ham O'zbekistonning global reytinglar va xalqaro ishbilarmonlik muhitidagi obro'sini mustahkamlashga hissa qo'shmoqda", dedi vazir.
Milliy brendning o'sish sur'ati bo'yicha kuchli uchlikka kirish jahon hamjamiyati va investorlarning ishonchini oshiradi. Ko'proq xorijiy kompaniyalar O'zbekistonni ishonchli sherik va o'z vakolatxonalarini ochish uchun istiqbolli platforma sifatida ko'rishmoqda. Bu, o'z navbatida, yuqori maoshli ish o'rinlarini yaratishga va mamlakat ichida iqtisodiy faollikni oshirishga yordam beradi.
"Shuning uchun Prezident bir necha bor ta'kidlaganidek, yoshlarga — ularning ta'limiga, chet tillarini o'rganishga va global bozor talablariga javob beradigan zamonaviy kasblarni o'zlashtirishga alohida e'tibor qaratish lozim", deydi Sherzod Shermatov.
Ekspertlarning ta'kidlashicha, O'zbekistonning yumshoq kuch indeksidagi mavqeini mustahkamlash nafaqat samarali tashqi va ichki siyosat ko'rsatkichi, balki barqaror iqtisodiy o'sishga, eksport salohiyatini oshirishga va xalqaro hamkorlikni kengaytirishga xizmat qiluvchi strategik resursdir.

Узбекистан демонстрирует стремительный рост в глобальном имидже и укрепляет свои позиции в международной деловой среде, войдя в тройку стран с самым быстрым ростом национального бренда в мире (TOP 3 Fastest Growing Nations in the TOP 100), согласно исследованию Brand Finance Global Soft Power Index 2025.
Об этом напомнил министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Шерзод Шерматов в своём официальном Telegram-канале, подчеркнув, что подобный результат стал возможен благодаря системным реформам, проводимым под руководством Президента страны. Эти реформы направлены на повышение международного авторитета республики и активное продвижение Узбекистана на мировой арене.
«Масштабные международные мероприятия, в частности Ташкентский международный инвестиционный форум, который проходит на этой неделе, также вносят вклад в укрепление имиджа Узбекистана в глобальных рейтингах и международной деловой среде», — отметил министр.
Вхождение в тройку лидеров по темпам роста национального бренда свидетельствует о росте доверия со стороны мирового сообщества и инвесторов. Всё больше иностранных компаний рассматривают Узбекистан как надёжного партнёра и перспективную площадку для открытия своих представительств. Это, в свою очередь, способствует созданию высокооплачиваемых рабочих мест и повышению экономической активности внутри страны.
«Именно поэтому, как неоднократно подчёркивает Президент, особое внимание следует уделять молодёжи — её образованию, изучению иностранных языков и овладению современными профессиями, соответствующими требованиям глобального рынка», — говорит Шерзод Шерматов.
Эксперты отмечают, что усиление позиций Узбекистана в индексе мягкой силы — это не только показатель эффективной внешней и внутренней политики, но и стратегический ресурс, способствующий устойчивому экономическому росту, повышению экспортного потенциала и расширению международного сотрудничества.