AQShda reklama, PR va marketing bozori salbiy dinamikani namoyish etishda davom etmoqda: 2025 yil may oyida sohada yana 2,1 ming ish o'rni qisqartirildi, deya xabar beradi bir qator ixtisoslashtirilgan tahliliy nashrlar. Bu ketma — ket oltinchi oydirki, reklama sohasida bandlikning aniq qisqarishi kuzatilmoqda-va so'nggi uch yil ichida kadrlar bilan ta'minlashning eng past darajasi.
Taqqoslash uchun, aprel oyida yo'qotishlar 900 ga yaqin, mart oyida esa 600 ga yaqin. Shunday qilib, olti oy ichida bandlikning umumiy qisqarishi yirik brendlar va agentliklarning marketing resurslarini boshqarish strategiyasidagi tizimli o'zgarishlarni ko'rsatadi.
Boshqa sohalarda bandlik o'sishi fonida
Kontrast, ayniqsa, Amerika mehnat bozorining umumiy dinamikasi fonida sezilarli: may oyida mamlakatda 139 ming yangi ish o'rni yaratildi va ishsizlik darajasi nisbatan barqaror bo'lib qolmoqda — 4,2%. Biroq, reklama sanoati AQSh iqtisodiyotining yagona yirik sektori bo'lib qolmoqda, bu erda xodimlar sonining barqaror pasayishi kuzatilmoqda.
Sabablari: iqtisodiy beqarorlik, AI va avtomatlashtirish
Mutaxassislar vaziyatni bir nechta asosiy omillar bilan bog'lashadi:
- Iqtisodiy noaniqlik va investorlarning ehtiyotkor xatti-harakatlari fonida marketing byudjetlarini qisqartirish;
- Raqamli transformatsiya va avtomatlashtirish, shu jumladan an'anaviy pozitsiyalarga bo'lgan ehtiyojni kamaytiradigan sun'iy intellektga asoslangan tizimlarni joriy etish;
- Agentliklarni birlashtirish va takroriy funktsiyalarni rad etish, ayniqsa media va ijodiy bo'linmalarni birlashtirish doirasida.
Ushbu tendentsiyalar resurslarni qayta taqsimlashga va klassik reklama yo'nalishlarida mutaxassislarga bo'lgan talabning pasayishiga olib keladi.
Istiqbollar: moslashish yoki turg'unlik
Tahlilchilarning fikriga ko'ra, AQSh reklama sektori nafaqat tsiklik pasayishni boshdan kechirmoqda, balki biznes modellarini qayta ko'rib chiqishni va yangi vakolatlarga investitsiyalarni talab qiladigan tarkibiy siljish-birinchi navbatda Data — driven echimlari, generativ AI va raqamli tahlil sohasida.
Sog'liqni saqlash, mehmonxona va restoran biznesi va ijtimoiy xizmatlar kabi boshqa sohalar bandlikni kengaytirishda davom etar ekan, reklama sanoati transformatsiya chorrahasida: yangi voqelikka moslashish yoki o'z mavqeini yo'qotish xavfi o'rtasida tanlov.

Рынок рекламы, PR и маркетинга в США продолжает демонстрировать отрицательную динамику: в мае 2025 года в отрасли было сокращено ещё 2,1 тыс. рабочих мест, сообщает ряд специализированных аналитических изданий. Это уже шестой месяц подряд, когда наблюдается чистое сокращение занятости в рекламной индустрии — и самый низкий уровень кадрового обеспечения за последние три года.
Для сравнения: в апреле потери составили порядка 900 человек, а в марте — около 600. Таким образом, суммарное сокращение занятости за полгода указывает на системные изменения в стратегии управления маркетинговыми ресурсами со стороны крупных брендов и агентств.
На фоне роста занятости в других секторах
Контраст особенно заметен на фоне общей динамики американского рынка труда: в мае в стране было создано 139 тыс. новых рабочих мест, а уровень безработицы остаётся относительно стабильным — 4,2%. Однако рекламная индустрия остаётся единственным из крупных секторов экономики США, где наблюдается устойчивое падение численности персонала.
Причины: экономическая нестабильность, ИИ и автоматизация
Эксперты связывают ситуацию с несколькими ключевыми факторами:
- Сокращение маркетинговых бюджетов на фоне экономической неопределённости и осторожного поведения инвесторов;
- Цифровая трансформация и автоматизация, в том числе внедрение систем на базе искусственного интеллекта, уменьшающих потребность в традиционных позициях;
- Консолидация агентств и отказ от дублирующих функций, особенно в рамках объединения медийных и креативных подразделений.
Эти тенденции ведут к перераспределению ресурсов и уменьшению спроса на специалистов в классических рекламных направлениях.
Перспективы: адаптация или стагнация
По мнению аналитиков, рекламный сектор США переживает не просто циклический спад, а структурный сдвиг, требующий переосмысления бизнес-моделей и инвестиций в новые компетенции — прежде всего в сфере data-driven решений, генеративного ИИ и digital-аналитики.
Пока другие отрасли — такие как здравоохранение, гостинично-ресторанный бизнес и социальные услуги — продолжают расширять занятость, рекламная индустрия находится на перекрёстке трансформации: выбор между адаптацией к новым реалиям или риском дальнейшей утраты позиций.