Astral Systems xususiy kompaniyasi va Bristol universiteti olimlari ishlaydigan termoyadroviy reaktor ichida birinchi marta tritiyni muvaffaqiyatli qo'lga kiritganliklari haqida xabar berishdi. Mart oyida o'tkazilgan tajriba 55 soat davom etdi va tijoriy jihatdan foydali termoyadroviy energiyani rivojlantirishning muhim bosqichi bo'ldi. Natijalar bir vaqtning o'zida yoqilg'i va energiya ishlab chiqaradigan o'z-o'zini ta'minlaydigan elektr stantsiyalarini yaratish istiqbolini ochib beradi.
Asosiy yutuq tritiyni-termoyadroviy sintez uchun zarur bo'lgan noyob va strategik muhim vodorod izotopini Real vaqtda aniqlash edi. Hozirgi kunga qadar tritiy etishmovchiligi sanoatning rivojlanishiga to'sqinlik qiladigan asosiy muammolardan biri bo'lib qolmoqda. Astral Systems bosh direktori Talmon Firestone tajriba natijalarini "termoyadroviy energiyaning asosiy cheklovini olib tashlaydigan yutuq"deb atadi.
Texnologiyaning markazida kompaniya yigirma yildan ortiq vaqtdan beri ishlab kelayotgan ko'p bosqichli sintez (MSF) usuli yotadi. U birinchi marta NASA tomonidan 2020 yilda taqdim etilgan panjarani ushlab turish (LCF) kontseptsiyasiga asoslangan. Yuqori haroratli plazmadan an'anaviy foydalanish o'rniga, tizim qattiq panjara va plazma muhitida reaktsiyalarni birlashtiradi, bu esa samaradorlikni sezilarli darajada oshiradi. Qattiq holatdagi yoqilg'ining zichligi 400 million marta oshadi va elektron ekranlash sintezni boshlash uchun zarur bo'lgan harorat chegarasini millionlab darajaga tushiradi.
Tadqiqotni nazorat qilgan Bristol universiteti professori Tom Skottning so'zlariga ko'ra, keyingi qadam tritiy chiqishini optimallashtirish va texnologiyani keng ko'lamli ishlab chiqarishga moslashtirishdir. Olim, shuningdek, MSF nafaqat energetikada, balki tibbiy izotoplarni yaratish, yadro chiqindilarini qayta ishlash va kosmik echimlar uchun ham qo'llanilishi mumkinligini ta'kidladi.
Astral Systems hisob-kitoblariga ko'ra, sekundiga 10 trillion reaktsiyadan yuqori tezlikda ishlab chiqilgan tizim gibrid energiya zavodlarida, shuningdek Materialshunoslik va amaliy ilmiy tajribalarda ishlatilishi mumkin.
Global energiya inqirozi va toza energiya manbalariga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotgan bir paytda, loyihaning muvaffaqiyati nafaqat ilmiy bosqichga, balki XXI asr energetika tarixidagi potentsial burilish nuqtasiga aylanadi.

Учёные частной компании Astral Systems и Университета Бристоля сообщили о первом в истории успешном получении трития внутри работающего термоядерного реактора. Эксперимент, проведённый в марте, длился 55 часов и стал важнейшим этапом в развитии коммерчески жизнеспособной термоядерной энергетики. Результаты открывают перспективу создания самоподдерживающихся электростанций, которые смогут одновременно производить и топливо, и энергию.
Ключевым достижением стало реальное-time обнаружение трития — редкого и стратегически важного изотопа водорода, необходимого для термоядерного синтеза. До настоящего момента дефицит трития оставался одной из главных проблем, тормозящих развитие отрасли. Генеральный директор Astral Systems Талмон Файрстоун назвал результаты эксперимента «прорывом, устраняющим главное ограничение термоядерной энергетики».
В основе технологии лежит метод многостадийного синтеза (MSF), который компания разрабатывает более двух десятилетий. Он базируется на концепции решётчатого удержания (LCF), впервые представленной NASA в 2020 году. Вместо традиционного использования плазмы с высокой температурой, система комбинирует реакции в твёрдотельной решётке и в плазменной среде, что позволяет существенно повысить эффективность. Плотность топлива в твёрдом состоянии увеличивается в 400 миллионов раз, а экранирование электронами снижает порог температур, необходимых для запуска синтеза, на миллионы градусов.
По словам профессора Тома Скотта из Университета Бристоля, который курировал исследование, следующим этапом станет оптимизация выхода трития и адаптация технологии для масштабного производства. Учёный также отметил, что MSF может быть применима не только в энергетике, но и для создания медицинских изотопов, переработки ядерных отходов и решений для космоса.
По оценкам Astral Systems, разработанная система при скорости реакций свыше 10 триллионов в секунду способна использоваться в гибридных энергетических установках, а также в материалахедения и прикладных научных экспериментах.
В условиях глобального энергетического кризиса и растущей потребности в чистых источниках энергии успех проекта становится не просто научной вехой, а потенциальной точкой перелома в истории энергетики XXI века.